Kral Çıplak (III) – 10 Nisan 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kral Çıplak (III) – 10 Nisan 2013
Paylaş
Tarih : 10 Nisan 2013 - 8:31

BU başlık altında, üçüncü yazım.

İlk ikisinde kralın çıplak olduğu kabul edildi sıra üçüncüde…

KRAL ÇIPLAK (I)

Birincisinde; “vergi reformu” iddialarıyla 1998 yılında çıkartılmak istenen yasada bir takım değişiklikler yapılması ve bazı güvenceler verilmesi gerektiğini, aksi halde paranın bir kısmının yurt dışına kaçacağını bir kısmının da yastık altına gideceğini, sonuçta ekonominin daralacağını iddia ederek “kral çıplak” demiştim.

Nitekim öyle de oldu. Yazdıklarım aynen çıktı.

Sonunda, uyardığım konular bir başka yasa ile düzeltilmişti.

Ben de “demek ki kral çıplakmış” diye yazmıştım.

KRAL ÇIPLAK (II)

İkincisinde konu “Türk Ticaret Kanunu” ile ilgiliydi…

Reform iddialarıyla hazırlanan ve 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda, “çok ciddi hatalar” ve neredeyse “herkesin hapse gireceği” düzenlemeler vardı.

“Avrupa’da var Türkiye’de de olması gerekiyor” gerekçesiyle savunulan bazı düzenlemeler, aslında Avrupa’da ya da Dünya’da yoktu. Bize masal anlatılıyordu! Ocak 2012’de Fatih Altaylı’nın yönetimindeki Teke Tek Programı’nda “Kral Çıplak” dedim ve görünen çıplaklığı anlatıp, “Bu kanunun 1 Temmuz 2012’ye kadar değişmesi gerekiyor. Bu kanun değişmezse, ben adımı değiştireceğim” dedim. Ardından, 36 ili tek tek dolaşıp, “kralın çıplak olduğunu” anlattım, Hürriyet’te ısrarla çıplak görüntüyü yazdım.

Sonuçta 1 Temmuz 2012’den önce yani kanun yürürlüğe girmeden, uyardığım konularda gereken değişiklikler yapıldı.

Ben de Hürriyet’te “Demek ki kral çıplakmış” diye yazdım.

KRAL ÇIPLAK (III)

Üçüncüsü “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” ile ilgili…

Burada da kral çıplak!..

Dikkatle bakın, siz de göreceksiniz.

* İşyerlerinde, “işyeri hekimi” görevlendirilmesi isteniyor. Uygulama kademeli olarak başladı. Son tarih 30 Haziran 2014.

Hesapladık, mevcutlara ek olarak 100 bin civarında hekime ihtiyaç var. Türkiye’de son 10 yılda 5 bin hekim yetişmiş. Önümüzdeki bir yılda 100 bin hekim yetişmesi imkansız. Demek ki kral çıplak!..

* Dün yazdık. Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılan işçilerin eğitilmesi gerekiyor. Eğitimle ilgili yönetmelik iptal edilmiş. Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimleri yasaklamış. Eğitimler durdurulmuş. Diğer taraftan işverenlere, “eğitim yaptırmadın” diye her ay için 5.390 liralık cezalar, yağmur gibi yağıyor.
Burada da kral çıplak!..

* 1,5 milyon işyeri ve kapıcı çalıştıran apartmanların “risk değerlendirmesi” yaptırmaları gerekiyor. Uygulama başlayalı 4 ay oldu. İşyerlerine ve apartmanlara her ay 4.851 TL ceza işliyor. Milyonu aşan işyeri ve apartman olayın farkında değil ama ceza taksimetresi çalışıyor! Burada da kral çıplak.

* İşçi çalıştıran işyerleri ve apartmanların 30 Haziran 2014’e kadar; işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hemşiresi ile anlaşmaları gerekiyor. Aksi halde her ay 13 bin 475 TL cezası var. İşyeri hemşiresi sadece 147. Diğerleri de sayı olarak yeterli değil.

Bir taraftan belirsizlikler devam ediyor diğer taraftan da bir defada 86 bin lirayı bulabilen cezalar da dahil, “ceza taksimetresi” işlemeye devam ediyor.

Dikkatle bakın; KRAL ÇIPLAK!..

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23007730.asp

Bir önceki yazımız olan Bir yıl çalışmayan kıdem tazminatı alamaz - 10 Nisan 2013 başlıklı makalemizde Kidem Tazminati, kıdem tazminatı şartları ve temel şart hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI