KOSGEB’den Kurumsallaşma ve Markalaşma Destekleri Geliyor

Ana Sayfa » Güncel Haberler » KOSGEB’den Kurumsallaşma ve Markalaşma Destekleri Geliyor
Paylaş
Tarih : 15 Haziran 2014 - 20:10
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kurumsallaşmak ve markalaşmak isteyen KOBİ’lere KOSGEB aracılığıyla destek verileceğini açıkladı. Işık, bu kapsamda hazırladıkları 2 yeni destek programının bütçesinin 50 milyon lira olduğunu bildirdi.
KOBİ’lere yeni destek programlarının hazırlandığı müjdesini veren Işık,  KOBİ ve girişimcilere Bakanlığın kendi desteklerinin yanında KOSGEB destek programlarıyla da güç verdiklerini belirterek,  bu kapsamda “markalaşma ve kurumsallaşma” odaklı 2 yeni destek programını hayata geçireceklerini kaydetti.
Bakan Işık, KOBİ’lere farklı alanlarda yüksek miktarlarda destek programları sunduklarını ancak işletmelerin yönetim süreçlerinde hala büyük eksiklikleri olduğuna işaret ederek, bu sorunu aşmak isteyen KOBİ’lerin ise kurumsal bir kimlik kazanabilmeleri için yüksek danışmanlık maliyetleri ile karşı karşıya kalabildiklerini söyledi.
KOBİ’lerin sağlıklı biçimde büyüyebilmesi, daha uzun ömürlü olabilmesi ve böylece ekonomideki pay ve etkinliklerinin geliştirilmesi için özellikle orta ölçekli işletme haline geldiğinde kurumsallaşmaya yönlendirilmeleri gerektiğinin altını çizen Işık, şunları kaydetti: “Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimiz genellikle aile işletmesi olarak kuruluyor ve maalesef ömürleri kısa oluyor. Bu işletmelerin ikinci ya da üçüncü kuşağa geçme oranı ise yüzde 20-30 seviyelerinde. Bunun nedeni ise büyük ölçüde kurumsallaşamamak. Bunun için arkadaşlarımız, konunun uzmanlarıyla görüştü ve girişimcilerimizin, vatandaşlarımızın da görüşü alınarak KOBİ Proje Destek Programı kapsamında ‘KOBİ’lerin Yönetim Becerilerini ve Kurumsal Yetkinliklerini Geliştirmek’ isimli program hazırlandı. Bu programı yakın zamanda KOBİ’lerimizle buluşturacağız.”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, KOBİ’lerin ulusal ve uluslararası alanda farkındalık oluşturmaları için markalaşmalarının da şart olduğunu vurguladı. Bu kapsamda da işletmelere destek olacaklarını belirten Işık, “KOBİ’lerin Markaya Yönlendirilmesi” isimli programın da girişimcilerin kullanımına sunulacağını ifade ederek, şöyle devam etti: “Özellikle günümüzün tasarım odaklı rekabet anlayışı dikkate alındığında tüketici etkisi, mal ve hizmetlerin dünya pazarına ve yerel pazarlara markalanarak sunulmasını bir zorunluluk haline getirdi. Bunun sonucu olarak doğru marka ve mesajlarla pazara çıkan, markasını koruyan ve iyi pazarlayan KOBİ’ler rakiplerinin önüne geçerek büyük bir avantaj sağlıyor. KOBİ’lerin bu bağlamda uluslararası rekabet gücü kazanmak ve marka olmak için doğru stratejilere ihtiyaçları bulunuyor. Bu kritik stratejilere sahip olabilmeleri adına markalaşma destek programını da hayata geçiriyoruz. Yani kurumsallaşmak ve markalaşmak isteyen KOBİ’lere KOSGEB aracılığıyla önemli bir destek vereceğiz.”
Ülke ekonomisine katma değer sağlayacak projeleri her geçen gün değerlendirip harekete geçirdiklerini ifade eden Işık, boşa harcayacak ne zamanlarının ne de paralarının olduğunu vurguladı. Göreve geldikleri ilk günden itibaren etki analizi çalışmaları için ilgili tüm kurumlara talimat verdiğini hatırlatan Işık, destek programlarından yararlanan işletmelerin ülke ekonomisine ve kendi büyüme rakamlarına ne kadar katkısı olduklarını bilmenin önemine değindi.
Bu yönde KOSGEB bütçesinde de ayarlamalar yapıldığını anlatan Işık, kurumsallaşma ve markalaşma desteklerine KOSGEB bütçesinden yaklaşık 50 milyon liranın ayrılacağını, yapılacak analizler ve geri dönüşler sonrasında bu rakamın değişebileceğini sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan Onaylanan Tübitak Projeleri İle İlgili Ar-Ge İndiriminden Yararlanılması İçin YMM Tasdik Raporunun Haziran Sonuna Kadar Vergi Dairesine Verilmesi Gerekiyor başlıklı makalemizde ar-ge faaliyetlerinin desteklenmesi, ar-ge indirimi ve Muhasebe hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI