Körebe Bandıyla Yurtdışı Borçlanması Yapanların Kaybı Kaçınılmaz – 15 Nisan 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Körebe Bandıyla Yurtdışı Borçlanması Yapanların Kaybı Kaçınılmaz – 15 Nisan 2013
Paylaş
Tarih : 15 Nisan 2013 - 8:27

Körebe Bandıyla Yurtdışı Borçlanması Yapanların Kaybı Kaçınılmaz

Soru: 1965 doğumluyum. Yurtdışı çalışma başlangıç yılım 1987’dir. 16 yıl 4 ay 3,5 dolardan 1 yıl 4 ay toplu ve 2 yıl 7 ay isteğe bağlı prim ödeyerek 01.02.2012 tarihinde emekli oldum. Bana 580 TL emekli aylığı bağlandı. Dilekçe yazarak itiraz ettim ama düzeltilmedi. Bana bu maaş düşük geldi. Ne yapmalıyım? Ayrıca 3 yıl T.C. vatandaşı değildim. Bu süreyi borçlanma yapamadım. S.B.

Cevap: Kalan ömrünüzde sizin en önemli destekçiniz olacak emekli aylığınıza gereken itinayı maalesef göstermemişsiniz. Emeklilik hakkına esas olacak yurtdışı borçlanması gibi bu önemli işlem konusunda adeta gözüne körebe bandı takılıyken bir iş yapmaya çalışanlar durumuna düşüp çok yönlü bir kayba uğramışsınız. Zira uzmanına danışmadan rasgele borçlanma yapan klasik 3201 mağdurlarından birisiniz. Şikayet ettiğiniz bu durumun birkaç nedeni var. Birincisi muhtemelen tarih belirtmeden borçlanma yaptığınız için hedefinizi 25 yıllık dönemdeki en verimli döneme yığamamışsınız. İkincisi dolar kuru düşük olan bir dönemde borçlanma yaparak SPEK tabanının bile altında bir tutar ödemiş kişi konumuna düşmüşsünüz. Oysa uzmanına danışarak borçlanma yapsaydınız bu kadar süre primi ödemenize gerek kalmadan ve aldığınız aylığın yaklaşık iki katı kadar aylıkla emekli olabilirdiniz. Eğer aylığı çekmemiş iseniz yapacak bir şey var. Ama çekmişseniz yapacak bir şey de kalmamış demektir. T.C. vatandaşı olmadığınız sürenin borçlanmasını ise yapamazsınız. Ama sizin sorununuz daha çok sürenin primini ödeyememek değil, borçlanmayı bilinçli olarak yapmamaktır.

Soru: 20.10.1975 tarihli doğumluyum. SSK giriş tarihim 02.09.1996 dır. Toplam 5.881 SSK prim günüm var. 16 yıl 7 ay 7 günlük emek verdiğim fedakârlık yaptığım şirketten bir müdürün kaprisi nedeniyle haksız yere işten çıkartıldım.  5900 SSK prim olması gerekirken 19 günlük primim eksik. Yaşım 37 oldu diye İş de bulamıyorum. Çok zor durumdayım. Toplam çalışma yılım 16 yıl 7 ay 7 gündür. Tek ümidim yeni çıkacak emeklilik yasasına kaldı. Beni bilgilendirir misiniz? Ö.G.

Cevap: Sigortalılık başlangıcınıza göre emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayınızı tamamlamanıza 19 gün kaldığı doğrudur. 20 yıl şartını 2016’da tamamladıktan sonra 2028’de emekli olabilirsiniz. Yaşın düşürülmesi konusunda henüz somut bir tasarı bulunmuyor. Benim size önerim bundan sonra 3000 TL’nin altında maaşla çalışmanız halinde artacak primlerin ileride bağlanacak emekli aylığınızı düşüreceğini unutmamanızdır.

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6100

Bir önceki yazımız olan İşgöremezlik bildirimi girişi - 15 Nisan 2013 başlıklı makalemizde işgöremezlik, işgöremezlik bildirimi ve işgöremezlik bildirimi girişi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI