Kobi’ler İçin Patent ve Faydalı Modelin Önemi ve Süreç Adımları

Ana Sayfa » Ar-Ge » Kobi’ler İçin Patent ve Faydalı Modelin Önemi ve Süreç Adımları
Paylaş
Tarih : 24 Kasım 2014 - 9:58

KOBİ’LER İÇİN PATENT VE FAYDALI MODELİN ÖNEMİ VE SÜREÇ ADIMLARI

 

Fatih AL
Emak Geri Dönüşüm Sistemleri
Ar-Ge Koordinatörü

 

Emak, geri dönüşüm sektöründe değerli metallerin (Au,Ag,Pt,Pd ve Rh)’un çeşitli yollardan (katalitik dönüştürücüler,elektronik atıklar vs) geri kazanımı sağlayan eco-friendly makinalar yapan, tesisler kuran ve tüm bu konular hakkında mühendislik danışmanlıkları yapan bir Ar-Ge şirketidir. Ürettiği makinalar şuan 54 ülkede çalışmaktadır. Emak, ihracat yoğun bir firma olup 2014 verileri ışığında ülkemizde 6 $/kg olan ihracat değeri firmamızda 32,13 $/kg ‘dır. Bu parametreler ışığında firmamız, ürettiği makinaların hepsinin patentli olması ve eco-friendly olması, ihracat yoğun bir firma olması, yaptığı üniversite-sanayi iş birlikleri ile teknoloji transferi ve inovasyona verdiği önem ile tam anlamıyla AB normlarına uyan bir kobidir (SME).

Patent, ürün veya buluş sahibine, icat ettiği ürünün satışı, pazarlanması , çoğaltılması, bir benzerinin üretilmesi gibi alanlarda ayrıcalıklar getiren resmi bir belge ve unvandır. Ülkemizde Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından verilmektedir. Patent sayısı ülkeler için artık bir “gelişmişlik göstergesidir”.

Ülkemizdeki Kobilerin en büyük sıkıntısı son derece önemli olan fikirlerini kamuoyuna fikir hırsızlığı olmasından korktuğu için sunmamasıdır. Fakat Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bu konuda çıkarmış olduğu kanunlar ve yönetmelikler bu sorunları çözmeyi hedeflemektedir. Torba yasa ile çıkan ve bizim son derece önem verdiğimiz “Teknolojik ürün” yatırım desteği bunun en tipik örneğidir. Aynı zamanda gene torba yasa ile yürürlüğe giren ve Ocak 2015 itibari ile uygulanacak olan satılan ürünler “incelemeli patent veya faydalı modele” sahip ise firmalar bu ürünler üzerinden oluşan kurumlar vergisinin %50’sinden muaf tutulacaktır,ayrıca yurt içi satışlar KDV’siz teslim edilecektir.. Firmalarımızın bu politika doğrultusunda göstereceği ivme ile bu oranın Bakanlar Kurulu tarafından tam muafiyet (%100 muafiyetin) sağlanacağını umuyoruz.

YOL HARİTASI

Emak olarak bizim de uyguladığımız ve önem arz eden bir formülü, ülkemizdeki Kobilerin gücünü arttırmak ve katma değer yaratmak adına paylaşmaktayım;

Firmalarımız öncelikle KOSGEB’e başvurarak kendilerine bir Kobi Uzmanı atamalarını sağlamalıdır. Firmanın kobi beyannamesi ve gerekli diğer belgeler (imza sirküleri,faaliyet belgesi,vergi levhası vb.) o yıl için Kobi uzmanına iletilir ve firma Kosgeb desteklerinden faydalanmaya hak kazanır. Mevzuata uygun bir şekilde Genel Destek Programına” başvurulur. Genel Destek Programında bizce bir kobi için en önemli üç destek mevcuttur. Önem sırasına göre sınıflandırdığımızda: 1) Nitelikli eleman Desteği, 2) Sınai Mulki Hakları Desteği, 3) Fuar Desteği.

Kobi, herhangi bir tarifname yazmadan evvel, öncelikle Kobi Uzmanına Genel Destek Programı üzerinden başvuru yapar ve bir “uygunluk belgesi” alır. Uygunluk belgesini aldığı günden itibaren patent veya faydalı model dosyası hazırlanabilir. Kobinin bulunduğu bölgeye bağlı olarak (1.Bölge veya 2.Bölge) yapılan tüm harcamaların %50-%55’i Kosgeb tarafından firmaya geri ödenir.

 

PATENTE TÜBİTAK DESTEĞİ

Patent süreci zorlu ve sabır gösterilmesi gereken bir süreçtir. Başvuru tarihinden itibaren yaklaşık 2 senelik bir zorlu süreçten sonra firmalar belgelerine kavuşur( patent için 3 şart: Buluş, yenilik ve sanayiye uygulanabilirlik).Bu noktada firma TPE’ye patent başvurusunu yaptıktan sonra, şekli uygunluğu TPE tarafından incelenir. Sonrasında araştırma raporu hazırlanması için sizden Avrupa’daki patent ofislerinden birisini tercih etmeniz beklenmektedir. Biz firma olarak bu noktada İsveç Patent Ofisini maliyet ve sürat parametreleri ışığında tercih ettik.  Tübitak, gerek araştırma raporunda gerekse de incelemeli patent sürecinde her başvuru da 400 € ‘luk destek vermektedir. Bunun yanında 1602 programı kapsamında gerek kobilere gerekse de patent vekillerine yapılan katma değerli patent müraacatı için ödüller vermektedir. Bu yaklaşım firmaları ve patent vekillerini daha çok motive ederek, çağın ötesinde yıkıcı çalışmaları patent koruması altına almak için yoğunlaştırmaktadır.

FAYDALI MODEL

Faydalı model ise patente nazaran sadece TPE’de değerlendirilmektedir(faydalı modelde buluş unsuru ihmal edilerek , yenilik ve sanayiye uygulanabilirlik şartı aranır). 1 senelik bir süreçten sonra firmalar belgelerine kavuşmaktadır. Patent sürecine nazaran daha kolay bir süreçtir. Firmalar fikirlerinin patentlik ya da faydalı modellik mi olduğunu öncelikle kendi içlerinde karar vermeli, ona göre süreçlerini belirlemelidir. Bizim gözlemlediğimiz, firmaların faydalı modele yöneldiği, patent sürecinin gözünü korkuttuğudur. Fakat firmaların patent sayısının çok olması entelektüel sermayeye” ne kadar önem verdiğinin göstergesi olup, bir firma değeridir.  Şirket birleşmeleri ve satın almalarında bilanço ve net kar kadar firmanın ne kadar patenti olduğu önem arz etmektedir.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Teknolojik Ürün” tanımı şu şekildedir:  Patent veya faydalı modeli alınmış ve bir Ar-Ge projesi yapılmış çalışmalar sonucunda elde edilen prototip teknolojik ürün adını almaktadır. Bununla birlikte Bakanlıktan seri üretimi için gerekli tüm teşvikler alınabilir. Bunun için Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı usul ve esasları dikkatlice incelenmelidir.

ÖNERİLERİMİZ

  1. Firmalar TPE tarafından hazırlanan Patent Vekillik sınavını başarıyla geçmiş ve vekil belgesine sahip bir vekil istihdam etmek veya bu sistemi oturtana kadar dışarıdan patent danışmanlık şirketleri ile bir yol haritası belirlemek,
  2. Patent ve faydalı model aynı zamanda firmanın hukuki gücüyle de orantılıdır. Güçlü bir patent departmanı güçlü bir hukuki altyapı ile ilişkilendirilir. Dolayısıyla firmanın tüm hukuki süreçlerinin sağlama alınması önceliklidir. Sonrasında ise patent ve faydalı model çalışmalarını arkasında güçlü avukatların olduğu patent danışmanlık şirketleri ile gerçekleştirmeleri önerilmektedir. Patent veya faydalı model işgallerinde ülkemizdeki tüm mahkemelerde Sınai Mülki Haklar davaları açılmakta ve kobilerin hakları sonuna kadar savunulmaktadır. Dolayısıyla Kobiler korkmadan tüm altyapıları oluşturduktan sonra patent ve Ar-Ge projeleri sayılarını arttırmaya yoğunlaşmalıdır.

Sonuç olarak; Firmamız, “İnovasyonun, Ar-Ge’nin ve patentin” gücüne ve ülkemizin büyüyen ivmesinin en önemli katalizörü olduğu gerçeğinin farkında olup, Ar-Ge’den kazandıklarını yine Ar-Ge’ye yatırmaya devam ederek fütüristik çalışmalarına hız kesmeden devam edecektir.  Her yıl bir önceki yıla nazaran daha çok patent başvurusunda bulunarak, ülkemizin toplam patent sayısındaki artışta önemli bir rol oynamayı kendisine hedef görmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan 1 gün sabret, daha yüksek tazminat al başlıklı makalemizde devlet memurları, emekli sandığı ve Tazminat hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI