Kızımın erkek arkadaşı var diye ben vergi mi ödeyeceğim? – 27 Temmuz 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kızımın erkek arkadaşı var diye ben vergi mi ödeyeceğim? – 27 Temmuz 2013
Paylaş
Tarih : 27 Temmuz 2013 - 8:38

SORU: 32 yaşında bir kızım var. Bana ait ikinci evde kalıyor. Yakıt giderleri ve emlak vergisini de ben ödüyorum. Yaklaşık bir yıldır, evde erkek arkadaşıyla kalıyor. Öyle ki kapı ziline bile ikisinin adını yazmışlar. Ben de “Belki ileride evlenirler” diye ses çıkarmıyorum.
Geçenlerde alt kat komşu “Sen Şükrü Hoca’yı okumuyor musun? Kızının erkek arkadaşı için beyanname verip, gelir vergisi ödeyeceksin” dedi. Bu doğrumu? Kızımın erkek arkadaşı var diye annesi olarak ben vergi mi ödeyeceğim?
Birsen Zafer- İSTANBUL
YANIT: Kızınızın erkek arkadaşı var diye gelir vergisi ödemeniz gerekmiyor.
Ancak mülkiyeti size ait evde, kızınızın erkek arkadaşı kira ödemeden kaldığı için “emsal kira bedeli” üzerinden kira geliri beyan edeceksiniz. Evinizin tamamı üzerinden emsal kira bedeli hesaplayacak, bunun ½’sini yani kızınızın erkek arkadaşına isabet eden kirayı, vergi dairesine beyan edip, gelir vergisi ödeyeceksiniz.

Dul kocalara aylık bağlanıyor mu?
SORU: Türkiye’de erkekler genellikle kadınlardan önce ölüyor ve karısına kocasından aylık bağlanıyor. Peki… kadın önce ölürse, karısından da kocasına “dul aylığı” bağlanıyor mu?
Abidin Çağıran – ANKARA
YANIT: Evet, dul kocalara da (karısı SSK, Bağ-Kur, TC Emekli Sandığı mensubu çalışan veya emekli ise) aylık bağlanıyor.

Borca kefil olan şirketin ödediği kredi gider yazılır mı?
SORU: Şirketimiz bir otel kiraladı. Mülk sahibi tadilat için kredi kullanırken şirketimizden de kefalet istendi. Mülk sahibi krediyi ödemezse, şirketimizce kefil sıfatıyla ödenecek tutar gider yazılır mı?
Ercan Şahin – MALATYA
YANIT: Kefil olarak şirketinizce ödenecek tutar, ticari kazancın elde edilmesi ve idamesi için yapılan bir gider niteliğinde olmadığından, safi kurum kazancından indiremezsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı’nın 28.01.2013 Tarihli ve KVK 8-95 Sayılı özelge ile yaptığı açıklamada bu yöndedir.

Ücretsiz çalışan eşe vergi var mı?
SORU: Konfeksiyonculuk yapıyorum. Bir bakkal dükkanı açtım. Orada da eşim duruyor. Eşime ücret ödemiyorum. Bu durumda işçi sayılır mı? Muhtasar beyanname ile ücret vergisi ödeyecek miyim?
Yalçın Şimşek – İZMİR
YANIT: Eşiniz adına nakden veya hesaben bir aylık veya ücret ödemesinde bulunduğunuz ya da Sosyal Güvenlik Kurumuna Sigorta Primi yatırmadığınız takdirde, gelir vergisi kesintisi yapmanız söz konusu değil.

Kukla yapımı ve oynatılması
SORU:Kukla yapımı ve oynatılması, esnaf muaflığı kapsamında vergiden muaf mı?
İsmail Özkan –  MANİSA
YANIT: Hayır muaf değil.

Nakit teminat banka mektubuyla değiştirilebilir mi?
SORU:  Vergi dairesine verilen nakit teminatın, banka teminatı mektubu ile değiştirilmesi mümkün mü?
Yasemin Çakır – ADANA
YANIT:  Evet mümkün.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24402023.asp

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI