Kısmi süreli boşluklarınızı doldurabilirsiniz – 24 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kısmi süreli boşluklarınızı doldurabilirsiniz – 24 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 26 Kasım 2012 - 9:54

Sadettin Orhan

Sosyal güvenlik sistemimizde istisnalar hariç, geriye dönük prim ödeme yani halkımızın tabiriyle ‘boşlukları doldurma’ imkanı yoktur.
Sadece askerlik, yurtdışı çalışma gibi sınırlı durumlarda borçlanma yapılabilir. İşte bu sınırlı durumlara geçtiğimiz yıl Torba Kanun’la kısmi süreli (part-time) çalışılan süreler de eklendi. Örneğin ayda 12 gün sigortalı olarak çalıştıysanız, kalan 18 günü borçlanarak 30 güne tamamlayabileceksiniz. İşte bu kapsamda SGK’ya borçlanma başvurusunda bulunan Arzu Hanım soruyor:

“Sadettin Bey, 6111 Sayılı Torba Kanun’la kısmi süreli çalışanlara borçlanma hakkı getirilmişti. Ben de sekiz ay önce SGK’ya borçlanma talebiyle başvurdum. Ancak bu konuda bilgisayar programı hazırlanması gerektiği için benim işlemim sonuçlandırılamıyormuş. Bir an önce borçlanıp emekli olmak istiyorum. Bu konuda ne yapabilirim?”

Cevap: Arzu Hanım, söz konusu borçlanma işlemi için bilgisayar yazılımı hazırlanıyor olabilir. Fakat bu, sizin başvurunuzun sonuçlandırılmasına engel olmaz. Örneğin Ankara’da Sıhhiye Sosyal Güvenlik Merkezi’ne de benzer müracaatlar gelmekte ve buradaki arkadaşlarımız manüel olarak işlemleri sonuçlandırmaktadır. Yazılımın güncellenmesi SGK’nın kendi iç işleyişiyle ilgili bir husustur.

Dul aylığı için 900 gün gerekiyor

Soru: Sadettin Bey, eşimi yakın zamanda bir trafik kazasında kaybettik. Kendisinin toplam 609 günlük çalışması mevcut. Buna göre acaba bana dul aylığı bağlanması mümkün müdür? Nuray C.

Cevap: Nuray Hanım öncelikle başınız sağ olsun. Size dul aylığı bağlanabilmesi için eşinizin en az beş yıllık sigortası ve 900 gün hizmetinin bulunması gerekiyor. Eğer 609 günden başka çalışması yoksa dul aylığı alamazsınız. 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş SSK’lıların eksik günleri borçlanma (askerlik, yurtdışı vb.) yoluyla tamamlanabiliyordu. Ancak bu tarih itibariyle borçlanarak gün tamamlama imkanınız bulunmuyor.

2700 liranın altına düşürmeyin

Soru: Sadettin Bey, ben 31.10.2012 tarihinde işten çıkarıldım. Bu işyerinde primlerim tavandan yatıyordu fakat bundan sonra gireceğim işte muhtemelen düşük yatırılacak. Şu an emekliliğime altı yılım var. Emekli maaşımda kayıp olmaması için acaba kaç lira üzerinden prim ödenmesi gerekir? Cemalettin K.

Cevap: Değerli okurum, bundan sonraki işyerinizde SGK’ya bildiriminiz 2700 liranın üzerinde olursa emekli aylığınızda kayıp yaşamazsınız. Bu rakamın altındaki bildirimler az da olsa aylığınızı düşürür.

Raporu SGK’ya ibraz edin

Soru: Sadettin Bey, benim %42 oranında engelli raporum var. 01.10.1996 SSK girişim ve 5169 gün primim var. Bildiğim kadarıyla 01.10.2013’te emekli olabiliyorum. Fakat elimdeki raporu ve vergi indirim belgesini hiçbir yere vermedim. Acaba SGK’ya vermem gerekiyor mu? Ramazan K.

Cevap: Ramazan Bey, 01.10.2013 tarihinde emeklilik başvurusu yaparken dilekçenizin ekine vergi indirim belgenizi koymanız yeterli. SGK tarafından yapılacak işlemlerde bu belge dikkate alınacaktır.

Bir önceki yazımız olan Basın indiriminin ne faydası olur, ne kadar emekli maaşı alırım? - 24 Kasım 2012 başlıklı makalemizde Askerliğimi borçlanırsam ne zaman emekli olurum, Askerliğimi borçlanmaya ne kadar öderim ve Basın indiriminin ne faydası olur hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI