Kişi başına gelir polemiği – 20 Haziran 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kişi başına gelir polemiği – 20 Haziran 2013
Paylaş
Tarih : 20 Haziran 2013 - 8:30

AKP iktidarı ekonomide iyi performans gösterdi mi? Eski tartışmadır. Bir süredir tavsamıştı. Gezi olaylarının yarattığı siyasi kutuplaşma tekrar canlandırdı. Ekonomik göstergeler havada uçuşmaya başladı

Topa önce Ege Cansen girdi. “Memleketimden İktisat Efsaneleri” rekor retweet aldı. Derken Dani Rodrik’le Bakan Şimşek arasında tweet-dalaşı yaşandı. Ege dün onlara referans vererek devam etti. Benim de katılmam farz oldu.

İşin içine siyaset girince bizim “çarşı” da karışır. Vatandaş objektif analiz filan anlamaz. İktisatçıdan takım tutmasını bekler. “Benden olmayan onlardandır” diye düşünür. Hesabı inceltmek sadece iki tarafı da kızdırmaya yarar.

İki farklı hesap

Sorunun kökeninde refah düzeyinde ve üretkenlikte artışı ölçme zorlukları yatıyor. Çünkü fizik büyüklükler ancak fiyatları ile çarpılarak anlam kazanıyor. Halbuki mutlak ve nispi fiyatlar sürekli değişiyor.

Refah ve üretkenlik göstergesi olarak kişi başına geliri alalım. On yıl öncesi ile karşılaştırma istiyoruz. Hangi ölçüyü kullanalım? Cari TL fiyatları mı? Sabit TL fiyatları mı? Cari dolar kuru mu? Satın alma gücü paritesi mi?

Bakan Şimşek cari dolar kurunu kullanıyor. On yılda yüzde 200 (üç katı) artış buluyor. Cansen ve Rodrik sabit TL fiyatlarını tercih ediyor. Artış yüzde 43’e iniyor. Bekleneceği gibi hükümet ilkine, muhalefet ikincisine iltifat ediyor.

Gerçek nerede?

Milli gelirin cari kurla hesaplanması en yanlışıdır. Refah ve üretkenlik artışını gerçeğin çok üzerinde gösteriyor. Bir: ABD enflasyonunu hesaba katmıyor. İki: TL’nin değer kazanmasının etkisini abartıyor.

Sabit TL fiyatları daha az yanlışıdır. Refah ve üretkenlik artışını gerçeğin daha altında gösteriyor. Çünkü nispi fiyat hareketlerini, özellikle TL’nin değer kazanmasının etkilerini soyutluyor.

Doğrusu nedir? Teknik ayrıntılarla sizi sıkmayacağım. Literatürde Samuelson-Balassa etkisi deniyor. Sabit TL fiyatlarına ekleyince on yılda kişi başına gelir artışını yüzde 71 hesaplıyorum. Yani milli gelir iki katına çıkıyor. Fizik göstergelerle de uyumludur.

Olayı karmaşıklaştıran başka sorunlar da var. Belki onlara da girerim.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/kisi-basina-gelir-polemigi/547288/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan Fiili Hizmet Zammı SSK’da giriş tarihini geri çeker mi? - 20 Haziran 2013 başlıklı makalemizde fiili hizmet zammı ve fiili hizmet zammı ssk giriş tarihini geri çekermi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI