Kısaca son gelişmeler – 4 Kasım 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kısaca son gelişmeler – 4 Kasım 2013
Paylaş
Tarih : 04 Kasım 2013 - 10:44

Eylül dış ticaret açığı tam piyasanın beklediği düzeyde geldi: 7.5 milyar dolar. Altın ticareti hesapları bozmaya devam ediyor. Altın hariç açık ise yavaş da olsa daralıyor. Ayrıntısına ödemeler dengesi yayınlanınca girerim.
Tarihe not düşelim. Meclis’te türban yasağının bitmesi çok sevindiricidir. Milletvekillerinin olgun tavrı siyasetin normalleşmesi yolunda kat edilen mesafenin göstergesidir. Gelecekle ilgili bir umut ışığıdır. Meclis’i kutluyorum.

Enflasyon raporu

Yarın Ekim enflasyonu yayınlanıyor. Piyasa TÜFE’de yüzde 1.3 artış öngörüyor. İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi öncü göstergedir. Ekim’de yüzde 2.5 yükseldi. Geçen yılın altında olduğu için yıllık enflasyon yüzde 7.6’ye geriledi.
Enflasyon raporu açıklandı. Merkez Bankasının son enflasyon tahminlerini kapsıyor. Yıl sonu tüketici enflasyonu 2013’de yüzde 6.8’e, 2014’de yüzde 5.3’e güncellendi. Temmuz raporunda ilki 0.6 puan, ikincisi 0.3 puan daha düşüktü.
Merkez Bankasının uyguladığı politikaya güveni giderek artıyor. Hedeflerini ulaşılır buluyor. Döviz kuru konusunda tedirginliğinin azaldığı hissediliyor. En azından kuru aşağı baskılamak niyeti görülmüyor. Faiz ufkunu uzatmak istiyor.
Rapora gene önemli “kutular” eklenmiş. Döviz kuru ve enflasyon, konut kiralarında katılık, para piyasası nasıl işliyor, bayram tatillerinin göstergelere etkisi, vs. ilginç ve yararlı konuları kapsıyor. Göz atmanızı öneriyorum.

Güven, kur, vs.

Tüketici güven endeksi Ekim sonuçları TÜİK tarafından açıklandı. Tüketici güveninde güçlü bir artış görülüyor. Vatandaşın harcama arzusu büyüme açısından iyi haberdir. Ama dış açıkta dengelenmeyi zorlaştırır.
Mali piyasalar haftayı keyifsiz bitirdi. Son baktığımda dolar 2.02 TL’ye, döviz sepeti 2.37 TL’ye çok yakındı. Gösterge tahvil faizi de yüzde 8’in üzerine tırmandı. Şaşırtıcı değildir. Bu düzeylere alışmak gerektiğini daha önce yazdım.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/Haber/580919/4/Yazarlar

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI