Kırılganlık azaldı mı? – 25 Mart 2014

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kırılganlık azaldı mı? – 25 Mart 2014
Paylaş
Tarih : 25 Mart 2014 - 15:33

Yazının temalarını yansıtan başlık bulmakta zorlandım. “Mali kriz ihtimali geriliyor mu?” derdimi iyi anlatıyordu. Uzun geldi. “Normalleşme işaretleri” dedim. Maksadımı aşıyordu. Sonunda yukarıdaki başlığı seçtim.

Yılbaşında “sert iniş olur mu?” diye sormuştum (12/1/2014). İki risk öne çıkıyordu. Fed’in tahvil alımlarını kısması içeride tırmanan siyasi gerginliğe rastlamıştı. Nitekim on gün sonra TL’ye sert bir saldırı gerçekleşti. Moraller iyice bozuldu. Kriz korkuları depreşti.

Para politikası sıkılınca

Oluşan panik havasına ekonomi yönetimi hızlı tepki verdi. Para Politikası Kurulu (PPK) olağanüstü toplanıp güçlü faiz artışına gitti. Hatırlayın. Mali piyasalar faiz artışının yetmeyeceğini savundu. Karamsarlık havası dağılmadı.

Benim tefsirim daha iyimserdi. Bir: Para piyasasında reel faiz artıya geçmişti. İki: Bütçede sorun gözükmüyordu. Üç: Makro-ihtiyati tedbirler iç talebi kısıyordu. Dört: İhracat pazarlarında canlanma belirginleşiyordu.

Gene de “risk kalmadı” demedim. Kırılganlık algısı çok yaygın ve güçlü idi. Hesapta olmayan iç ya da dış şoklar TL’ye yeni bir saldırıyı tetikleyebilirdi. O nedenle “bekleyelim, görelim” tavrını benimsedim.

İki ay sonra

Para Politikası Kurulu’nun tarihi toplantısından bu yana iki ay geçti. Bu süre içinde koşullar olsa olsa kötüleşti. Fed’in çıkış programı kesinleşti. Siyasi çatışma daha da sertleşti. Rusya Kırım’ı ilhak etti. Twitter yasaklandı. Suriye uçağı düşürüldü.

Buna karşılık para piyasalarında dalgalanmanın sınırlı kaldığı hemen görülüyor. Doların iki ay ortalaması 2.22 TL’dir (sepet 2.63 TL). Oynaklık ise önceki iki ayın üçte birine indi. Tahvil piyasasında da benzer eğilim gözleniyor.

Lafı uzatmayalım. Son iki ayda kur ve faiz daha yüksek düzeyde dengeye geldi. Oynaklık düştü. Bu anlamda politika tepkisi amacına ulaştı. Mali kırılganlık denetim altına alındı. Reel ekonomiye yansımalarına bir başka yazıda bakarız.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/kirilganlik-azaldi-mi/620708/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan Türkiye'deki Teknoloji Transfer Ofislerine İş Birliği Fırsatı başlıklı makalemizde iş birliği, teknokent ve teknoloji işbirliği programı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI