Kira Gelirine Otomatik Vergi Geliyor

Ana Sayfa » Genel » Kira Gelirine Otomatik Vergi Geliyor
Paylaş
Tarih : 08 Şubat 2012 - 9:02

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kira gelirine otomati vergi geleceğini açıkladı. Şimşek, “‘4 evi olan 140 bin kişiye ‘ödemeniz gereken vergi şudur diye mektup gönderdik. Şimdi iki evi olana gidiyoruz. Beyan vermeyenleri 5 yıl geriye kadar inceleriz’ dedi.

Marttan itibaren kira vergisinde yeni bir sisteme geçileceğini açıklayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘beyanda bulunmayanlar yakalanırsa sonuçları ağır olur’ uyarısı yaptı.

Habertürk gazetesindeki habere göre, Maliye Bakanı Şimşek sistemin nasıl işleyeceğini şu sözlerle dile getirdi: ‘Bankalardan, sigorta şirketlerinden, tapudan gelen bilgileri dikkate alarak veri ambarı oluşturduk. Kira geliri olan herkese vergi beyannamelerini doldurup, göndereceğiz. Vatandaş, bilgileri doğru bulursa onaylayacak. Beyanname doldurmakla uğraşmayacak.’

140 BİN KİŞİYE MEKTUP GÖNDERİLDİ
Şimşek, mükelleflere mektup gönderimine ilk başta 4 ve üzeri dairesi olanlara başladıklarını söyledi. Bu durumdaki yaklaşık 140 bin kişiye gönderilen mektupta ‘Şu adreslerde daireniz var. Kira geliri elde ettiğinizi biliyoruz. Beyanda bulunursanız ceza ödemezsiniz’ içerikli yazı bulunduğunu kaydeden Şimşek ‘Mektubu alan herkes, olumlu yanıt verdi. Şimdi bunu 2 eve olana indirdik. Şubatta teste başlayıp, martta mektup göndermeye başlayacağız’ dedi.

VERGİYİ ARTIRMIYOR TABANA YAYIYORUZ
TÜRKİYE’de vergilerin nispeten yüksek olduğunu kaydeden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘Vergiyi artırmıyor, tabana yayıyoruz. Vergi tabana yayıldıkça bunlarda düzelme olur. Vergi indirmediğimiz alan yok. Gelir vergisi ve kurumlar vergisinin toplamı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 6’sına yükseldi. Bu oran AB ortalaması olan yüzde 13’e ulaşmasını amaçlıyoruz. Örneğin 2002’de 100 liralık benzinin 70 lirası vergiydi. Şimdi 100 liralık benzinin 59 lirası vergiye gidiyor’ dedi.

Bir önceki yazımız olan 761 PAZARLAMA SATIŞ VE DAĞITIM GİDERLERİ YANSITMA HESABI, İŞLEYİŞİ ve ÖRNEKLERİ başlıklı makalemizde 761 hesabı, 761 hesabı işleyişi ve 761 hesabı işleyişi761 hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Basından bir avantajım olur mu, ne kadar emekli maaşı alabilirim?
Basından bir avantajım olur mu, ne kadar emekli maaşı alabilirim?

>Ali C. 06.05.1968 doğumluyum. 14.06.1984 tarihli Sigorta girişim ve 8.828 günüm var. 1994-1997 tarihleri arasında toplam 1.014 gün 2A basın

Tübitak-Teydeb Yeni Proje Önerisi Formatı Hakkında Ön Çalışmalarımız
Tübitak-Teydeb Yeni Proje Önerisi Formatı Hakkında Ön Çalışmalarımız

TÜBİTAK-TEYDEB YENİ PROJE ÖNERİSİ FORMATI HAKKINDA ÖN ÇALIŞMALARIMIZ Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK Ar-Ge ve İnovasyon Danışmanı, YMM abdanmer@gmail.com www.abdanmer.com   GİRİŞ   MEVCUT

Deneyimlerimize Göre Tübitak’a İlk Kez Ar-Ge Projesi Veren Firmalar İçin Haziran Ayı Kritik Ay
Deneyimlerimize Göre Tübitak’a İlk Kez Ar-Ge Projesi Veren Firmalar İçin Haziran Ayı Kritik Ay

DENEYİMLERİMİZE GÖRE TÜBİTAK’A İLK KEZ AR-GE PROJESİ VEREN FİRMALAR İÇİN HAZİRAN AYI KRİTİK AY   Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK Ulusal

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI