Kıdemi konuşmaya devam – 20 Aralık 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kıdemi konuşmaya devam – 20 Aralık 2013
Paylaş
Tarih : 20 Aralık 2013 - 11:14

Önceki gün devlet, işçi ve işveren kesimini bir araya getiren Üçlü Danışma Kurulu tekrar toplandı. Konular malum; kıdem tazminatı fonu, taşeron işçiler ve esnek çalışma modelleri.

İşverenlerin kıdem fonu için son teklifi “her yıla 30 gün yerine 21 günlük ücret tutarında kıdem tazminatı ödeyelim” şeklinde oldu. Tahmin edileceği üzere bu teklif işçi tarafında kabul görmedi. Böylece fon konusu şimdilik rafa kalktı diyebiliriz.

Taşeron ve esnek çalışma yolda

Fakat yıllardır konuştuğumuz gibi önümüzdeki yıllarda da bu konuyu konuşmaya devam edeceğiz.Kıdem fonu kenara alınsa da masadaki diğer konular hükümet için acil düzenleme gerektiriyor. Özellikle taşeron işçiler konusu kamu kurumları açısından kilitlenmiş durumda. Uygulanmayı bekleyen yargı kararları var ve zaman daralıyor.

Dolayısıyla taşeron ve esnek çalışma konusunda işçi-işveren arasında uzlaşma sağlanamasa da konu Meclis gündemine gelecek gibi görünüyor. Ocak ayında Meclis’in gündemi çalışma hayatına kilitlenmiş olacak.

Geriye Anayasa Mahkemesi kalmış

Soru: Annemin 2004’ten beri ziraat odası kaydı var, çiftçilik yapıyor. Fakat ürün sattığına dair belge düzenleyemediği yıllar (2004-2009 ) hizmetten sayılmadı. Bu dönemi borçlanmak istedi ama bu talebini kabul etmediler. Mahkeme aşamasında Yargıtay’dan da aleyhimize sonuç çıktı. Bundan sonrası için yapılabilecek bir şey var mıdır? Derya B.

Cevap: Değerli okurum, talebinizi idareye iletmişsiniz, reddedilmiş. Yargı yolunda da sonuç elde edememişsiniz. Bundan sonra sadece Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapabilirsiniz. Bunun dışında başka bir yol bulunmuyor.

Toruna yetim aylığı kalır mı?

Soru: Sadettin Bey, kayınpederim sigortalıydı ve 1982 yılında vefat etti. 2002 yılında vefat eden kayınvalidem ise 20 yıl boyunca eşi (kayınpederim) üzerinden maaş aldı. Eşimle ikimiz emekli öğretmeniz. 35 yaşında bekar, çalışmayan bir kızım var. Kızım özel bir hayat sigortasından aylık 182 lira maaş alıyor. Acaba kızım kayınpederim (dedesi) üzerinden maaş alabilir mi? Serdar D.

Cevap: Değerli okurum, sosyal güvenlik sistemimizde vefat eden kişinin eşi ve çocukları dul-yetim aylığına hak kazanır. Fakat torunlar için herhangi bir aylık bağlanmaz, yardım yapılmaz. Yani üçüncü kuşak olan kızınıza dedesinin maaşı bağlanmaz.

En az 3600 gün şart

Soru: Sadettin Bey, babam 1943 doğumlu ve 1960 tarihinde sigorta girişlidir. Toplamda askerlik borçlanmasıyla birlikte 1869 günü bulunmaktadır. Yıllarca taksi şoförlüğü yaparak hayatını kazandı fakat artık yapamıyor. Yaşlılık dışında bir rahatsızlığı bulunmamaktadır.

Malulen olabilmesi için araştırdık ama sağlık raporu isteniyor. İsteğe bağlı sigortalı olarak emekli olabilmesi için de 3600 günü doldurması gerektiğini öğrendik. Çalışamadığından bunu da ödeyemiyor. Kendisinin emekli olabilmesi için ne yapabiliriz? Gül K.

Cevap: Değerli okurum, eğer babanız malulen emekli olamıyorsa normal emeklilik için 3600 günü tamamlamak dışında başka bir formül bulunmuyor. İsteğe bağlı, tarım sigortası ya da çalışarak bir şekilde 3600 günü doldurmak zorunda.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/kidemi-konusmaya-devam-yazisi-904063

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI