Kıdem tazminatı sistemi değişiyor – 9 Haziran 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kıdem tazminatı sistemi değişiyor – 9 Haziran 2012
Paylaş
Tarih : 09 Haziran 2012 - 9:59

Resul Kurt

Önceki gün Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i konuk ettiği toplantıdaydık. Bakanlık birimlerini ve faaliyetlerini paylaşan Bakan Çelik, ardından gazeteci arkadaşlarımızın sorularını cevapladı. Gündem yoğun ve birçoğu da bakan Çelik’in alanıyla ilgili olunca hayli verimli geçti toplantı. Grev ve sendikal mücadeleden kıdem tazminatına, sezaryenden istihdam stratejisine ve gazetecilerin yıpranma payına kadar her şey soruldu Çalışma Bakanına.

Herkese çalıştığı kadar ödeme

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gündemindeki en önemli konunun kıdem tazminatı olduğunu söyleyebiliriz. Bakan Çelik’in de, en çok karşılaştığı sorunun bu olduğunu söylesek herhalde abartmış olmayız. Neredeyse her toplantıda, her görüşmede kendisine bu konu soruluyor. Bakanlık bürokratları bir taslak hazırlamış durumda. Tabi sosyal taraflarla paylaşıldıktan sonra önümüzdeki günlerde ayrıntılı olarak tartışacağız. Bakan Çelik, çalışan herkesin çalıştığı süre kadar tazminattan pay almasını istiyor. Yani kıdem tazminatı için 1 yıl çalışma şartı kaldırılacak. Aylık, hatta günlük çalışan dahi kıdem tazminatından pay alacak.  Kıdem tazminatında yeni gelecek sistemde işçilerin bireysel hesabına kendi adına yatan hesapta bu nemalandırılacak ve işçinin kıdem tazminatı belli koşulların gerçekleşmesi halinde kendisine ödenecek.

Sendikal örgütlenme ve THY 

Özellikle sendikal örgütlenme, THY grevi üzerine önemli mesajlar veren sayın Faruk Çelik, sendikal örgütlenmenin içerisinde bulunduğu sorunları açıklıkla dile getirdi. Mevcut yapıda bir sendikanın işkolu barajı olan yüzde 10 oranını aşması gerektiğinden bir çok sendikanın baraj sorunu olduğunu belirtti. Gerçekten de yeni Toplu İş İlişkileri Yasası ile her ne kadar baraj yüzde 1’e veya daha altına düşürülecek olsa da mevcut sendikaların bir çoğu barajı aşamayacak gibi görünüyor.

Çalışma Bakanlığı kayıtlarına göre, 3 milyon 200 bin sendikalı işçi görünüyor. Oysa SGK verileri esas alındığında 880 bin sendikalı işçi olduğu görülüyor. Ve bunlardan da 570 bin kişi toplu sözleşme yapmış. Dolayısıyla yaklaşık 11 milyon işçinin büyük bir kısmı sendikal örgütlenme ve toplu iş sözleşmesi kapsamı dışında. Umarız yeni Toplu İş İlişkileri Yasası sorunları çözer.

Türkiye sezaryende üçüncü

Sezaryen konusu da bu aralar gündemde. Türkiye sezaryenle doğumda Brezilya ve Çin’den sonra üçüncü durumda imiş. Yapılan araştırmalarda OECD ülkelerinde her 100 canlı doğumdan ortalama 25,8’i sezaryenle doğarken, Türkiye için bu rakamın  47,7 olması pratikte bir sorun olduğunu gösteriyor. Keyfi ve gereksiz sezaryen uygulamaları artık sona erdirilecek gibi görünüyor.

Avuç içi damar sistemi geliyor

Sağlıkta meydana gelen suiistimalleri önlemek için avuç içi damar izi projesi getirildi. Yakında Tüm SGK’lılar için bu sistem devreye alınacak.  Bu uygulamayla birlikte SGK’nın sağlıkta yaşadığı sorunların büyük bir kısmı çözülmüş olacak. Bugüne kadar özel düş tedavisinden yararlanamayan SGK’lılar, 2013’te ağız-diş sağlığıyla ilgili olarak da özel tedavi kurumlarından yararlanabilecek. Sistemle ilgili hazırlıkların tamamlanmasından sonra 2013’te yararlanılmaya başlanacak.

İşsizlik parası artacak mı?

Bakan Çelik, işsizlik sigortasından 6-8-10 aylık yararlanma süresinin ve işsizlik ödeneği tutarlarının artırılması halinde sorunlar yaşanacağından çekiniliyor dedi. Uygulamada bazı tereddütler olsa da ben işsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarının esnetilmesinden yanayım. Özellikle son 120 gün sürekli çalışmış olma şartı kaldırılmalıdır. Yine, az prim ödeyene de, çok prim ödeyene de aynı tutarı ödeyen mevcut sistemin adaletsiz olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle işsizlik ödeneğinin üst sınıra ilişkin tutarı artırılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan SSK’lı ve Bağ-Kur’lunun aylığı prim ödedikçe düşüyor - 9 Haziran 2012 başlıklı makalemizde aylık prim ödedikçe düşüyor, Bağkurlu aylık orprim ödedikçe düşüy ve Emekli hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI