KIDEM TAZMİNATI İLE İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLAR – 1

Ana Sayfa » Güncel Haberler » KIDEM TAZMİNATI İLE İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLAR – 1
Paylaş
Tarih : 15 Ekim 2012 - 15:36

Kıdem tazminatı hesaplanırken ücrete hangi ödemeler dahil edilmez?

Yıllık izin ücreti – Evlenme yardımı – Hafta tatil ücreti – Bayram harçlıgı – Hastalık yardımı – Genel tatil ücreti – Doğum yardımı – Ölüm yardımı – İzin harçlıgı – Jestiyon ödemeleri – Teşvik ikramiyesi ve primleri, jübile ikramiyesi – Seyahat primleri – Devamlılık göstermeyen primler – Fazla çalışma ücreti – İş arama yardımı – Harcırah – Bir defalık verilen ikramiyeler – İş elbisesi ve koruyucu malzeme bedelleri

Kıdem tazminatı hesaplanırken ücrete hangi ödemeler dahil edilir?

Çıplak ücret – Yemek yardımı – Kasa tazminatı – Gida yardımı – Yakacak yardımı – Eğitim yardımı – Konut yardımı – Giyecek yardımı – Erzak yardımı – Sosyal yardım niteliğindeki ayakkabı ya da bedeli – Unvan tazminatı – Aile yardımı – Çocuk yardımı – Temettü – Havlu ve sabun yardımı (işyerinde kullanılacaksa tazminat hesabında dikkate alınmaz) – Taşıt yardımı – Yıpranma tazminatı – Kalifiye – Nitelik zammı – Sağlık yardımı – Mali sorumluluk tazminatı – Devamlı ödenen primler

Kıdem tazminatımdan kesinti yapılır mı?

Sadece damga vergisi kesilir, başka kesinti yapılmaz.

Kıdem tazminatında zamanaşımı var mıdır?

Kıdem tazminatı 818 sayılı Borçlar Kanununun 125’nci maddesi uyarınca 10 yıllık zamanaşımına tabidir.

Eşim öldü kıdem tazminatını biz isteyebilir miyiz?

İsteyebilirsiniz. Çünkü, 1475 sayılı İş Kanununun 14’ncü maddesinde işçinin ölümü halinde yukarıdaki hükümlere göre doğan tazminat tutarının kanuni mirasçılarına ödeneceğini belirtmektedir.

Kıdem tazminatında her yıl için ödenecek 30 günlük ücret artmaz mı?

Artabilir. 1475 sayılı İş Kanununun 14’ncü maddesinde kıdem tazminatı ile ilgili 30 günlük süre hizmet akitleri veya toplu iş sözleşmeleri ile işçi lehine değiştirilebileceğini belirtmektedir.

Kıdem tazminatım zamanında ödenmedi faiz isteyebilir miyim?

İsteyebilirsiniz. Çünkü, kıdem tazminatının zamanında ödenmemesi halinde ödenmeyen süreye göre mevduata uygulanan en yüksek faizin ödenmesine hükmedileceği 1475 sayılı İş Kanununun 14’ncü maddesinde belirtilmektedir.

Daha önceki hizmetimden dolayı kıdem tazminatı aldım, tekrar aynı işyerinde çalışmaya devam ettim, daha önceki süre için tekrar kıdem tazminatı alabilir miyim?

Alamazsınız. 1475 sayılı İş Kanununda aynı kıdem süresi için bir defadan fazla kıdem tazminatı ve ikramiye ödenmeyeceğini belirtmektedir

10.000 TL. net ücret alıyorum, kıdem tazminatıma esas ücretim ne kadardır?

Kıdem tazminatınız hesaplanırken, 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini geçemeyeceği belirtildiğinden, dönem kıdem tazminatı tavanı miktarı dikkate alınacaktır.

Daha önce çalıştığım kamu kurumunda kıdem tazminatım ödendi, daha sonra başka bir kamu kurumunda çalışmaya başladım, kıdem tazminatıma esas süre nasıldır?

Daha önceki süre dikkate alınmayarak, ikinci kamu kurumundaki hizmetiniz üzerinden kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

Yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla işyerinden ayrılırsam kıdem tazminatı almak için başka ne yapmalıyım?

Aylık veya toptan ödemeye hak kazanmış bulunduğunu ve kendisine aylık bağlanması veya toptan ödeme yapılması için yaşlılık sigortası bakımından bağlı bulunduğu kuruma veya sandığa müracaat etmiş olduğunu belgelemeniz şarttır.

İşyerinde 10 yıldan beri çalışıyorum, ne kadar ücretim tutarında kıdem tazminatı alabilirim?

1475 sayılı İş Kanununun 14’ncü maddesinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödeneceği belirtilmektedir. Dolayısıyla, her yıl için 30 günlük olmak üzere toplam 300 günlük ücretiniz tutarında yani 10 aylık ücretiniz tutarında kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

Eşim 01 Mayıs 2010 ayında öldü, işyerinde 10 yıldan beri çalışmaktadır, kıdem tazminatı alabilir miyim?

Alabilirsiniz. Çünkü, 1475 sayılı İş Kanununun 14’ncü maddesi işçinin ölümü sebebiyle iş sözleşmesinin sona ermesi halinde kıdem tazminatı ödeneceğini belirtmektedir.

Bir yıl ( 1 ) iki ( 2 ) ay önce evlendim, işten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim?

Alamazsınız. Çünkü, 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14’ncü maddesinde kadın işçi evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde kendi arzusu ile sona erdirmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanacağı belirtilmektedir.

10 ay önce evlendim işten ayılmak zorundayım, ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim?

Alabilirsiniz. 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14’ncü maddesinde kadın işçi evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde kendi arzusu ile sona erdirmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanacağı belirtilmektedir

Kaynak: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Bir önceki yazımız olan Borç nedeniyle sigortalılık süresi durdurulanların kaybı olmaz - 15 Ekim 2012 başlıklı makalemizde 4/b kapsamındaki yani eski Bağ-Kur sigortalısı borçtan kurtulur, Borç nedeniyle sigortalılık süresi durdurulanların kaybı olmaz ve şerif akcan hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI