Kentsel dönüşümde KDV avantajı devam etmektedir! – 7 Haziran 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kentsel dönüşümde KDV avantajı devam etmektedir! – 7 Haziran 2013
Paylaş
Tarih : 07 Haziran 2013 - 9:22

Değerli okurlarımız bilindiği üzere, 24.12.2012 tarihli ve 2012/4116 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile (1 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır) büyükşehirlerde yapılan konutlarda KDV oranı değişmiştir.

Söz konusu Karar ile, net alanı 150 m2’ye kadar konutlardan;

– 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu kapsamındaki büyükşehirlerde, (6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerler hariç), lüks veya birinci sınıf inşaat olarak yapılan ve ruhsatın sonradan revize edilip inşaat kalitesinin yükseltilmesi hali de dahil olmak üzere, yapı ruhsatının alındığı tarihte, üzerine yapıldığı arsanın Emlak Vergisi Kanununa göre tespit edilen arsa birim m2 değeri,

– Beş yüz Türk Lirası ile bin Türk Lirası (bin Türk Lirası hariç) arasında olan konutların tesliminde oran % 8,

– Bin Türk Lirası ve üzerinde olan konutların tesliminde oran %18 olarak uygulanacaktır.

Karar uyarınca, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerler KDV artışından etkilenmeyecektir.

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamına giren yerler nereleridir?

– Rezerv yapı alanı: Bu Kanun uyarınca gerçekleştirilecek uygulamalarda yeni yerleşim alanı olarak kullanılmak üzere, TOKİ’nin veya İdarenin talebine bağlı olarak veya resen, Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınarak Bakanlıkça belirlenen alanlardır.

– Riskli alan: Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Bakanlık veya İdare tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alanıdır.

– Riskli yapı: Riskli alan içinde veya dışında olup ekonomik ömrünü tamamlamış olan ya da yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıdığı ilmî ve teknik verilere dayanılarak tespit edilen yapıdır.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın açıklamasına göre, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yaklaşık 14 milyon konutun elden geçirilecek ve bunların 6.5 milyonunun yıkılıp yeniden yapılacaktır. Dolayısıyla, bu kapsamda yapılacak konut inşaatı projelerinden net alanı 150 m2’ye kadar konut teslimleri kapsam dışı bırakılmıştır, KDV artışından bu konutlar etkilenmemiştir.

Depremden kaynaklanacak kayıpları azaltabilmek için düşünülen kentsel dönüşüm kapsamında konut teslimlerinde 150 m2’ye kadar olan konutların arsa değerine bakılmaksızın KDV oranın değiştirilmemiş olması yerinde bir uygulama olmuştur.

Sonuç olarak,  6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamına giren yerlerde yapılan konutlardan 150 m2’nin altında kalan konut teslimlerinde KDV oranı %1 olarak uygulanmaya devam edilecektir.

Kaynak: http://www.thelira.com/yazar/31/ekrem-oncu/2391/kentsel-donusumde-kdv-avantaji-devam-etmektedir_

Bir önceki yazımız olan Çalışanların fiili hizmet sorunu - 7 Haziran 2013 başlıklı makalemizde çalışanların fiili hizmet sorunu, çalışanların fiili hizmet zammı ve fiili hizmet sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI