Kazalarda zamanlama – 4 Kasım 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kazalarda zamanlama – 4 Kasım 2013
Paylaş
Tarih : 04 Kasım 2013 - 10:50

Sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen yada ruhen özre uğratan olaya iş kazası,  deniliyor. Çalışan herkesin başına iş kazasının gelme ihtimali var.  Profesyonel futbolcular kulüplerinin talimatı ve denetiminde müsabakalar yapmakta ve antrenmanlara çıkmaktadırlar. Futbolcular, kulüplerine bağımlı olarak  çalıştıkları için yaptıkları iş hizmet aktinin unsurlarını taşıdığından   hizmet aktine dayalı olarak çalışmaktadırlar. Dolayısıyla profesyonel futbolcularda çalışan olduğu için bunların başına da iş kazası gelebilir.  Futbolcunun başına gelen olayın iş kazası olabilmesi için  kazanın müsabaka sırasında, takım otobüsünde, antrenman sahasında olması gerekiyor.

KULÜP SORUMLULUĞU

İş kazası  işverenin kastı veya sigortalıların sağlığını koruma ve iş güvenliği mevzuatına aykırı bir hareketi sonucu meydana gelmişse, Kurumca sigortalıya veya hak sahiplerine yapılan veya ileride yapılması gereken ödemeler ile bağlanan gelirin başladığı tarihteki ilk peşin sermaye değeri toplamı, sigortalı veya hak sahiplerinin işverenden isteyebilecekleri tutarlarla sınırlı olmak üzere, Kurumca işverene ödettiriliyor. Spor kulüplerinin iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uymaları gerekiyor. Aksi halde bir iş kazası durumunda kusur oranları yüksek olup daha çok tazminat ödemek zorunda kalabilirler.

İş kazasında futbolcunun hakları

Futbolcuya geçici iş göremezlik süresince günlük  kazancının yarısı, ayaktan tedavilerde ise üçte ikisi oranında geçici iş göremezlik ödeneği veriliyor. Futbolcuya belirli koşullarda sürekli iş göremezlik geliri bağlanabiliyor.

ZARARIN ÖDENMESİ

İş kazası, üçüncü bir kişinin kusuru nedeniyle meydana gelmişse, sigortalıya ve hak sahiplerine yapılan veya ileride yapılması gereken ödemeler ile bağlanan gelirin başladığı tarihteki ilk peşin sermaye değerinin yarısı, zarara sebep olan üçüncü kişilerden alınıyor.

Örnek: Bir maç sırasında rakip futbolcunun kasti hareketi sonucu ayağı kırılıp sakatlanan Mehmet Beyin  futbol hayatı sona ermiştir. Mehmet Beyin meslekte kazanma gücü kaybı oranına göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Mehmet Beye sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. Mehmet Beye  kasıtlı tekme atarak Mehmet Beyin sakat kalmasına sebep olan rakip takım futbolcusuna,  Mehmet Beye bağlanan sürekli iş göremezlik gelirinin peşin sermaye değeri sorumluluğu oranında rücu edilebilecek.

KAZA BİLDİRİMİ

İş kazalarının kaydı tutulmalı ve kazayı takip eden üç işgünü içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmalıdır. Kaydı tutmamanın 1.617.TL Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmemenin ise 2.156 TL para cezası var.  Cezayı işyerinin bulunduğu yerin  çalışma ve iş kurumu  il müdürü uyuluyor.  Ayrıca kaza zamanında bildirilmezse kurum yapmış olduğu masrafları işverenden geri isteyebilir.

Kaynak: http://www.gunes.com/2013/11/04/yazar/5253/arif_temir/kazalarda_zamanlama.html

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI