Kasımdan sonra GSS gerekir – 20 Eylül 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kasımdan sonra GSS gerekir – 20 Eylül 2013
Paylaş
Tarih : 20 Eylül 2013 - 9:56

Soru: Sadettin Bey, 1995 doğumlu oğlum var. Bu sene liseden mezun oldu ve üniversiteye hazırlanıyor. Okullar kapanmadan önce SGK müdürlüğüne öğrenci belgesi verdim. 20 Kasım 2013’e kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilir dediler. O tarihten sonra sağlıktan yararlanması için ne yapmalıyım. Herhangi bir yerde çalışması mı gerekir? Yoksa genel sağlık sigortasına mı başvurmamız gerekiyor? Nereye başvurmalıyız? Mehmet B.

Cevap: Değerli okurum, liseden mezun olan ve 18 yaşını doldurmuş olan gençler sağlık sigortası konusunda sorun yaşıyorlardı. Bu sorunu çözmek için liseyi bitiren gençlerin 120 gün süreyle daha ücretsiz ve primsiz olarak sağlık yardımlarından yararlanmaları sağlandı. Ancak bu süreden sonra sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için şu üç şarttan birisini yerine getirmeleri gerekiyor.

– Ya bir üniversiteye yerleşecekler,

– Ya bir işyerinde çalışarak veya isteğe bağlı prim ödeyerek sigortalı olacaklar,

– Ya da bulundukları yerdeki kaymakamlığa başvurarak gelir testi yaptıracaklar ve çıkan sonuca göre primsiz ya da prim ödeyerek GSS’li olacaklar.

Bu üç şartın hiçbirisini yerine getirmezlerse SGK devreye girerek GSS borcu işletmeye başlıyor. Yani 20 Kasım 2013’ten sonra üniversiteye yerleşmez, bir işyerinde çalışmaz ve gelir testine de gidilmez ise, SGK resen tescil ederek ayda 122 lira prim tahakkukunu başlatacaktır.

Emekliye kıdem yazısı verilmez

Soru: Sadettin Bey, ben emekli olduktan sonra 08 Eylül 1999’dan önce tekrar çalışmaya başladım. 15 yıl ve 3600 gün prim şartını tamamladım. İşyerimden istifa ederek kıdem tazminatı alabilir miyim? SGK bana tazminat yazısı verir mi? Önder Ç.

Cevap: 
Değerli okurum, 08.09.1999’dan önce sigortalı olanlar 15 yıl ve 3600 günü doldurarak SGK’nın verdiği “emeklilik için yaş hariç diğer koşulları yerine getirmiştir” yazısıyla kıdem tazminatı alabiliyorlar. Ancak SGK’nın verdiği yazı, emeklilik için yaş hariç diğer şartları yerine getirmiş olmaları sebebiyledir. Siz zaten emekli olduğunuz için size bu yazı verilmez. Dolayısıyla bu şekilde istifa ederek kıdem tazminatı alamazsınız.

Araba alınca aylık kesilmez

Soru: Sadettin Bey, ben yüzde 93 engelliyim. Üniversiteye giden kardeşim ve emekli annemle beraber yaşıyoruz. Evde bakım ücreti ve 2022 Sayılı Kanun’a göre engelli maaşı alıyorum. Dayım benim engelli indirimimden yararlanarak otomobil aldı. Bu durumda benim aldığım maaşlar kesilir mi? Ayrıca kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünü geçmişse 2022 maaşını kestirmemiz mi gerekir? Kubilay S.

Cevap: Kubilay Bey, sadece adınıza araba alındı diye aylığınız ve bakım ücretiniz kesilmez. Fakat gelir düzeyiniz 244 lirayı aşıyorsa engelli aylığınız, 487 lirayı aşıyorsa engelli aylığınızın yanı sıra evde bakım ücretiniz de kesilir. Araba alınması haricinde gelir düzeyinizde önemli bir değişiklik olduysa bu konuda Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı’na bilgi vermeniz gerekir. Aksi halde size geriye dönük olarak borç çıkarılabilir.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/kasimdan-sonra-gss-gerekir-yazisi-799487

Bir önceki yazımız olan Çalıştığım kurumdan ayrılıp kıdem tazminatımı alabilir miyim? - 19 Eylül 2013 başlıklı makalemizde çalıştığım yerden ayrılıp kıdem tazminatı alabilir miyim, kıdem tazminatı alarak işten ayrılma ve Ne Zaman Emekli Olabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI