Karımı hizmetçi olarak sigortalı gösterebilir miyim? – 7 Aralık 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Karımı hizmetçi olarak sigortalı gösterebilir miyim? – 7 Aralık 2013
Paylaş
Tarih : 07 Aralık 2013 - 11:29

SORU: Evde çalışan kadınları sigorta ettirmek gerekiyormuş. Bizim evde bütün işleri ve çocuk bakımını karım yapıyor. Onu sigorta ettirmem mi gerekiyor?
Ramazan KELEŞ
İstanbul
YANIT: Aile birliği içinde, kendi evinde temizlik, yemek, çocuk  bakımı vb. işleri kadının (bazen de kocanın) yapması, bu işler nedeniyle sigorta ettirilmesini gerektirmez. Ancak isterseniz eşinizi “isteğe bağlı sigortalı” yaptırabilirsiniz.
Yeni aldığım ev kirada ama ben de kiracıyım
SORU: Yeni ev aldım ve kiraya verdim.
Bu ev için banka kredisi ödüyorum. Ben de kirada oturuyorum. Bu durumda, kira gelirim nedeniyle yıllık gelir vergisi beyannamesi
verecek miyim?
Hediye KORU – Adana
YANIT: 1. Beyanname vereceksiniz.
2. “Gerçek gider” yöntemini seçeceksiniz.
3. Ödediğiniz kirayı, evi satın alma bedelinin yüzde 5’ini, ayrıca yüzde 2 amortismanını, banka kredi faizini ve ödediğiniz kirayı düşeceksiniz. Sonuçta gelir vergisi ödemeyeceksiniz.
Türk vatandaşlığından çıkınca emekli maaşım kesilir mi?
SORU: Eşim Alman vatandaşı ve ben de eşimin bu durumu sebebiyle Alman vatandaşı olabilmekteyim. Ancak Alman vatandaşı olabilmem için Türk vatandaşlığından çıkmam gerekmektedir. Türk vatandaşlığından çıktıktan sonra mavi kart alınabilmektedir. Benim Türk vatandaşlığındançıkışımda  SGK’dan aldığım emekli maaşım kesilir mi?
Sinan DEMİR
Antalya
YANIT: Hayır, kesilmez. Emekli aylığınızı almaya devam edersiniz.
Yazlık dairenin satışında vergi ve harç
SORU: 80 metrekarelik yazlık bir dairem var. 150.000 TL bedelle satmayı düşünüyorum. Bu satışta ödeyeceğim bir vergi var mı? Tapuda ne kadar harç öderim?
Ayfer KARAHAN – Aydın
YANIT: Yazlık evinizi, aldığınız tarihten itibaren
5 yıl geçtikten sonra satarsanız gelir vergisi ödemezsiniz. Daireyi 150.000 TL’ye satarsanız
hem siz hem de alan kişi, binde 20 üzerinden
3.000’er TL tapu harcı ödersiniz.
60 yaşında sigortalı olanın emekliliği
SORU: 2013 girişim, 60 yaşındayım en erken ne zaman emekli olurum?
Kemal ŞİMŞEK – Trabzon
YANIT: Bağ-Kur’dan (4/b), 15 yıl kesintisiz prim ödeyerek, 75 yaşında; SSK’dan (4/a) kesintisiz en az 7.200 gün, yani 20 yıl prim ödeyerek
80 yaşında emekli olabilirsiniz.
İşyeri kira artışı yüzde 20 olur mu?
SORU: Mal sahibi, dükkanın kira sözleşmesini yenilemek için kiraya yüzde 20 zam yapmak istiyor. Ben de “kira artışı yıllık ÜFE artışını geçemez” dedim. Size sormaya karar verdik.Hangimizin ki doğru?
Levent ERDEN – Bursa
YANIT: Sizin söylediğiniz “konut kiraları” için geçerli. İşyeri kiraları için 1 Temmuz 2020 tarihine kadar, ÜFE’nin üzerinde bir kira artışı yapılabilir. Bununla ilgili ayrıntıları Borçlar Kanunu’nun 344. maddesinde ve 12.7.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6353 sayılı Kanunun Geçici 2. maddesinde bulabilirsiniz.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25299082.asp

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI