Kamu avukatları: ‘Biz de yargı mensubuyuz’ – 5 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kamu avukatları: ‘Biz de yargı mensubuyuz’ – 5 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 05 Kasım 2012 - 9:45

Sadettin Orhan

Kamudaki kariyer mesleklerden birisi de kamu avukatlığıdır. Anayasa gereği idarenin her türlü eylem ve işlemi yargı denetimine açık olduğundan, idarenin muhatap olduğu davaların takibini kamu avukatları yapar. Yani bir anlamda kamu menfaatini yargı nezdinde savunurlar. Rutin davaların yanı sıra yer yer çok stratejik davalara da bakan kamu avukatları, uzun süredir sorunlarını ve seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Çalışma hayatının yazarı olarak biz de bu sorunlara duyarsız kalmak istemedik. Özet olarak kamu avukatlarımız diyorlar ki:

· “Biz de hakim ve savcılar gibi hukukçuyuz ve yargı mekanizmasının esaslı unsuruyuz.

· Hakim ve savcılar ortalama 5.500 TL maaş alırken, biz 2.500 TL alıyoruz. Aynı uçurum emeklilikte de kendini gösteriyor. Emekli bir hakim-savcı 3000 TL alırken biz 1.200 lirayla geçinmeye çalışıyoruz.

· Mesleki hatalarda ömür boyu ödemekle bitiremeyeceğimiz tazminatlara muhatap oluyoruz. Buna karşı hiçbir mesleki sigortamız yok.

· Az sayıda kamu avukatı olarak çok büyük bir iş yükü altında eziliyoruz.

· Kazandığımız davalarda, karşı taraftan tahsil edilen ve bize ödenmesi gereken vekâlet ücretine üst limit konulması ve bu limitin çok cüzi tutulması kabul edilemez.”
Görüldüğü üzere kamu avukatlarımızın sorunları genel olarak statü ve özlük haklarına dair. Elçiye zeval olmaz, biz aracı olduk, takdir karar mercilerinindir.

1 Ekim 2008’den sonra ölen SSK’lı dezavantajlı
Soru: Sadettin ağabey, benim eşim 1984 doğumluydu. Yakın zamanda vefat etti. 2005 yılında sigorta girişi var. Toplam 575 gün sigortalı çalıştı. Bu süreye askerlik borçlanmasını da eklersek bana maaş bağlanabilir mi? Bana Allah için bir yol gösterebilir misiniz? Ayşe A.

Cevap: Ayşe kardeşim öncelikle sana başsağlığı, merhum eşine de Allah’tan rahmet diliyorum. Sana dul aylığı bağlanabilmesi için eşinin en az 5 yıllık sigortalılık süresi ve 900 gün primi bulunması gerekiyor. Sigortalılık süresi yeterli ancak prim gününde eksik var. 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden SSK’lılar için askerlik borçlanmasıyla 900 günü tamamlama imkânı vardı. Fakat bu tarihten sonra vefat eden SSK’lılar için eksik günleri borçlanmayla tamamlama imkânı bulunmuyor. Yani 575 günü borçlanarak 900 güne tamamlasanız bile aylık bağlanmaz. Ancak eğer fiilen çalışması olduğu halde sigortası gösterilmeyen süreler varsa, bununla ilgili SGK’dan hizmet tespiti isteyebilir ya da dava açabilirsiniz.

Yetim aylığı alamazsınız
Soru: Sadettin Bey, annem SSK emeklisiydi ve 29.10.2012’de kanser nedeniyle vefat etti. Ben 27 yaşındayım ve bekarım. SSK’lı olarak çalışıyorum. Acaba annemin emekli aylığı bana bağlanır mı? Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Cansel Ö.

Cevap:
 Cansel Hanım, çalışan yetim kızlara yetim aylığı bağlanmaz. Kız çocukları, çalışmamak ve evli olmamak şartıyla yetim aylığı alabilirler. Ancak işten çıkmanız veya çıkarılmanız durumunda yetim aylığı için başvurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Maden ve yer altı işlerinde yaştan indirim süresi ne kadar? - 5 Kasım 2012 başlıklı makalemizde emekli olma şartları, kaç yaşında emekli olabilirim ve lutfi köksal hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI