Kadir Gecesi doğunca 5 milyondan kurtuldu – 24 Ekim 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kadir Gecesi doğunca 5 milyondan kurtuldu – 24 Ekim 2013
Paylaş
Tarih : 24 Ekim 2013 - 10:06

BİR zamanlar ihracat işleri yapan, İngiltere’de de evi olan Nuri Bey, önceki gün ziyaretime geldi.

“Hocam, 20 yıl önce aldığım arsayı, beş yıl önce ‘kat karşılığı’ müteahhide vermiş, aldığım 12 daireyi de iki yıl önce yaklaşık 4 milyon liraya satmıştım. Arsayı 20 yıl önce aldığım için daire satışlarını beyan etmemiştim. Üç gün önce ‘vergi müfettişi’ çağırdı ve ‘bu satışları ticari kazanç olarak beyan edip, gelir vergisi ve KDV ödeyecektin’ dedi. 15 gün süre vererek, müteahhitle olan sözleşmeyi istedi.
Bunu duyunca, kimyam bozuldu. Arsanın, 20 yıl önceki maliyeti 20 bin lira. Ben daireleri sattım 4 milyona. 1.4 milyon TL vergi, 1.4 milyon da ceza. Daireler 150 m2’den büyüktü. 720 bin TL KDV, 720 de cezası. Bir de gecikme faizleri.. Toplamı 5 milyon lirayı buluyor. Mahvoldum.. Ne yapacağım ben şimdi?”
Sorusunu yanıtlamadan önce, bir Güzin Abla olayı anlattım.

GÜZİN ABLA’YA GELEN MEKTUP

“Ben Murat’ı çok seviyorum o da beni… Benden önce çok kız arkadaşı varmış ama beni tanıdıktan sonra gözünün kimseyi görmediğini söylüyor. Bir gün dedi ki; ‘Aşkım, bu böyle gitmeyecek. Biz evlenmeliyiz. Anneme ve babama söyledim, yarın saat 14.00’de tanışmak için seni evde bekliyorlar.’
Hayallerim gerçek olacaktı.. Sabah kuaföre gittim sonra Murat’ımla buluşup evlerine gittik. Zili çaldı, açan olmayınca ‘Üst kattaki komşu hastaydı, herhalde ona gittiler. Biz girelim, onlar da birazdan gelir’ dedi. Eve girince mutfağa gitti ve elindeki kola bardaklarından birini bana uzattı. Birer yudum aldık. Murat’ımın gözü kapanır gibi oldu. Bir yudum daha aldık Murat’ın başı yana düştü. ‘Murat.. Murat..’ diye seslendim, sarstım ama gözlerini açamadı. Annesi ve babasının beni o ortamda görmemesi için, acele dışarı çıktım. Eve geldim size yazıyorum; Güzin Abla, benim canımdan çok sevdiğim Murat’ın nesi var acaba?”
GÜZİN ABLA’nın Cevabı: Kızım, annen seni “Kadir Gecesi” doğurmuş. Verilmiş sadakan varmış. Dua et ki bardaklar karışmış..

NURİ BEY’İN ŞANSI

Nuri Bey’e döndüm;
– Nuri Bey, verilmiş sadakan varmış. Annen seni ‘Kadir Gecesi’ doğurmuş. 5 milyon lira yerine 80 bin lira ödeyip kurtulacaksın!
– Nasıl yani Hocam?
– Çok basit. Ekim ayın sonuna kadar, İngiltere’deki evini ve yurt dışındaki paranı 4 milyon lirayı tamamlayacak şekilde vergi dairesine bildireceksin. Ardından, Kasım 2012 sonuna kadar yurt dışından bildirdiğin parayı getirip, “yüzde 2 vergi” ödeyeceksin. İşte bu kadar.. Vergi müfettişi, 4 milyon liraya kadar matrah farkı üzerinden Gelir Vergisi, KDV, vergi ziyaı cezası, faiz vs. isteyemeyecek.
Nuri Bey öyle sevindi ki..

BÜYÜK BİR AVANTAJ

Yurtdışından 15 Nisan 2013 tarihi itibariyle var olan para, döviz, altın ya da menkul kıymetlerini getirecek olanlar, “bir taşla bir kaç kuş” vuracaklar. Örneğin, 2 milyon dolar (yaklaşık 4 milyon TL) getireceğini, Ekim ayı sonuna kadar vergi dairesine beyan eder, parayı da Kasım ayı sonuna kadar getirip yüzde 2 vergisini öderse;
-29 Mayıs 2013 tarihinden sonra başlayan vergi incelemelerinde, 4 milyona kadar matrah farkı üzerinden; gelir-kurumlar vergisi, KDV, ceza ve faiz alınmayacak.
-Bulunacak fark 4 milyon liranın üzerinde örneğin 4.3 milyon TL ise 300 bin liranın vergi ve cezaları ile faizi istenecek.
-Şu anda incelenmeyenler ise, ileride 2013 öncesi yıllar incelendiğinde, getirdikleri para kadar avantaj sağlayacaklar.
Bu paranın geçmiş yıllara ilişkin getirisi ve vergisi, sorgulanmayacak. Ayrıntılar için (Bkz. 1 No.lu Varlık Barışı Tebliği, www.yaklasim.com).
“Bundan iyisi Şam’da kayısı” derler ya işte öyle bir şey!..

Kaynak: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/printnews.aspx?DocID=24969871

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI