Kadına boşandığı kocasıyla tekrar evlenme yasağı – 19 Ekim 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kadına boşandığı kocasıyla tekrar evlenme yasağı – 19 Ekim 2013
Paylaş
Tarih : 19 Ekim 2013 - 9:30

SORU: Eşimle ani bir kızgınlık sonucu, anlaşmalı olarak boşandık.  Boşandığım gece sabaha kadar uyuyamadım. Deliler gibi pişman oldum. Sabah yanına gidip, “Ne olur tekrar evlenelim” dedim. Ancak Medeni Kanun’a göre, boşanan kadının hemen evlenmesi yasakmış. 300 gün beklemem gerekiyormuş. Bu doğru mu? Doğru ise, siz kanunlardaki boşlukları biliyorsunuz, beni, eski kocamla hemen evlendirir misiniz?
T.G.- İZMİR
YANIT: Size söylenen doğru. Medeni Kanun’un 132. maddesine göre, boşanan kadının tekrar evlenebilmesi için “iddet müddeti” denilen 300 günlük süreyi beklemesi gerekiyor. “Beni, eski kocamla hemen evlendirir misiniz?” diyorsunuz. İşin doğrusu bu benden çok size ve eski eşinize bağlı. Ancak ben size hemen evlenmeniz için bir yol gösterebilirim. Mahkemeye, boşandığınız eşinizle birlikte başvurup “yeniden birbirinizle evlenmek” istediğinizi belirtirseniz, mahkeme bu süreyi kaldırır, siz de hemen evlenirsiniz.

 

Kadına boşandığı kocasıyla tekrar evlenme yasağı

SORU: Evimde hem çocuk bakıyorum hem de siparişle günlere pasta börek yapıyorum. Gelir vergisi ödemem gerekir mi?
Nergis ATEŞ
İstanbul
YANIT: Evde çocuk bakımı karşılığı aldığınız ücret Gelir Vergisi Kanunu’nun 23/6. maddesi uyarınca gelir vergisinden istisnadır. Evde kek, pasta, börek yapıp satmanız da esnaf muaflığı kapsamına girer ve gelir vergisine tabi tutulmaz.

Şirket ortağının ücreti gider yazılır mı?

SORU: İki ortaklı limited şirket, ortaklarına ücret ödenebilir ve gider yazabilir mi?
Fikri ALTINOK Samsun
YANIT: Limited şirket, emsaline uygun olması koşuluyla, şirkette çalışan ortaklarına ücret ödeyebilir ve gider olarak da defterine yazabilir.

Yurtdışından alınan emekli maaşının vergisi

SORU: Almanya’dan aldığım emekli maaşı, Türkiye’de vergilendirilir mi?
Ali İhsan YILDIZ – Gaziantep
YANIT: Gelir Vergisi Kanunu’nun 23/11. maddesi uyarınca gelir vergisinden istisnadır başka bir anlatımla Türkiye’de vergilendirilmez.

Medyumluk faaliyeti vergilendirilir mi?

SORU: Medyumluk yapıyorum, vergisi var mı? Varsa basit usulde mükellef olabilir miyim?
T. Y. – Adana
YANIT: Bu faaliyetinizin “serbest meslek kazancı” olarak, gerçek usulde vergilendirilmesi gerekir. Basit usul, ticari kazancı kapsar. Serbest meslek kazancı basit usulde vergilendirilemez.

Miras kalan Ltd. ve A.Ş hisselerinin satışı

SORU: Kocamdan miras kalan limited ve anonim şirket hisselerini şirket ortağı olmayan komşuma satacağım. Vergi konusuna hiç aklım ermez. Bu satışlarda vergi var mı?
Bedriye ALKAN – Antalya
YANIT: Miras kalan anonim şirket hissesinin satışı gelir vergisine tabi değil (Gelir Vergisi Kanunu, Mükerrer Md.80/(1)-1). Limited şirket hissesinin satışı ise, “değer artışı kazancı” olarak, gelir vergisine tabi (GVK.Mük.Md.80/(1)-4)

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24940205.asp

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI