Kadın istihdamı artmalı mı? – 9 Mart 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kadın istihdamı artmalı mı? – 9 Mart 2013
Paylaş
Tarih : 09 Mart 2013 - 9:37

Türkiye’de, kadınların çalışma hayatında daha aktif rol alması, öteden beri çeşitli açılardan tartışma konusudur.
Tartışmanın taraftarlarını kabaca ‘muhafazakârlar’ ve ‘diğerleri’ olarak sınıflandırabiliriz. Kadını ailenin temel direği olarak gören muhafazakâr düşünce, kadınların geleneksel anne-eş misyonunu eda etmeleri gerektiğini, çalışma hayatına girmelerinin aile hayatını sekteye uğratacağını savunur. ‘Diğer’ taraf ise kadınların çalışma hayatına katılmasını modernleşmenin kaçınılmaz bir unsuru ve sonucu olarak görür. Özellikle Avrupa Birliği’nde kadın istihdamının görece daha yüksek oluşu (bizde %30 onlarda %62) medenileşme ile kadın istihdamı arasında doğru orantı kurmada referans olarak kullanılır.

Öte yandan ironik bir biçimde, Türkiye’de kadın istihdamındaki en belirgin artış ‘muhafazakâr demokrat’ olarak tanımlanan AK Parti hükümetleri döneminde gerçekleşmiş. (%21’den %30’a.) Bu veri tek başına elbette muhafazakâr düşüncenin kadın istihdamına bakış açısını değiştirdiği anlamına gelmiyor. Fakat eski keskin tavrın devam ettiğini de söyleyemeyiz.

AB’de neden yüksek?

AB’de kadın istihdamının yüksek oluşu, tarihsel ve sosyolojik pek çok faktörle açıklanabilir. Sanayi devriminden Birinci Dünya Savaşı’na kadar olan dönemde kadınlar vasıfsız işgücünü karşılamada yardımcı emek ordusu olarak kullanıldı. Bu sınırlı katılımı bir tercih şeklinde değerlendirebiliriz. Fakat I. ve özellikle de II. Dünya Savaşı sonrasında, yaklaşık 60 milyon erkek işgücünün ölümü, sanayi ülkelerini mecburen kadın işgücüne yöneltti. Avrupalı kadın üretime adapte olup vasıf kazanırken, doğurganlık vasfını yitirmeye başladı. Nitekim gelişmiş AB ülkelerinde nüfus artış hızı oldukça yavaşladı ve kimi ülkelerde eksiye döndü.

Savaşlar sonrası emek krizini kadınlarla aşan AB, şimdi de nüfus kriziyle karşı karşıya kaldı. Kadınlara açıkça çalışmayın diyemezdi elbet. Fakat bilhassa Kuzey Avrupa ülkelerinde 90’lı yıllarla birlikte sosyal devletin kesesi kadınları doğuma teşvik için açıldı. Mal ve hizmeti bir şekilde üretebilirlerdi ancak kadından başka insanı üretecek mekanizma geliştirememişlerdi. İsveç ve Norveç gibi ülkelerde fiilen “çalışmasan da olur, yeter ki doğur” dönemi başladı.

Biz de Osmanlı olarak I. Dünya Savaşı’nda ciddi kayıplar verdik ama bizim askerlerimiz fabrikaları, makineleri değil çoğunlukla kara sabanı bırakıp cepheye koştu. II. Dünya Savaşı’na zaten girmedik. Dolayısıyla bizi kadın istihdamı konusunda zorlayacak nedenimiz yoktu. Hal böyleyken tarihsel ve ülke şartlarından bağımsız olarak “kadın istihdamını artırmak bizatihi iyidir” gibi bir yargıya varmamız için hiçbir sebep yok. Elbette kadınları eve kapatalım da kuluçka makinesine çevirelim demiyoruz. Bu anlamda macun tüpten çıkalı çok oluyor. Fakat istihdam stratejimizi belirlerken, en azından Avrupa kadar pragmatist olabiliriz. Allah’tan Sayın Başbakan bu konuda ezberleri bozma pahasına epey pragmatist düşünüyor.

Kaynak: http://ekonomi.bugun.com.tr/kadin-istihdami-artmali-mi-yazisi-225688

Bir önceki yazımız olan AR-GE PROJE FAALİYETLERİNİN DESTEKLENMESİNE İLİŞKİN 5520 SAYILI KURUMLAR VERGİSİ KANUNU İLE 5746 SAYILI AR-GE TEŞVİK KANUNUN UYGULAMA FARKLILIKLARI başlıklı makalemizde 5520 sayılı kurumlar vergisi, ar-ge çıktılarının satılması ve ar-ge indirimi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI