İthal Yönlü AR-GE Konusunda Düşüncelerimiz

Ana Sayfa » Ar-Ge » İthal Yönlü AR-GE Konusunda Düşüncelerimiz
Paylaş
Tarih : 15 Temmuz 2013 - 9:14

İthal yönlü Ar-Ge konusunda Düşüncelerimiz

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ulusal ve uluslar arası Ar-Ge ve Yenilik

 Hibe Fonları Uygulayıcısı, YMM

Problematik Durum;
Ar-Ge proje danışmanlığı yaparken bazen “ithal makine aksamının, parça ya da ünitesinin Ar-Ge projesi kapsamına girip girmeyeceği” sorusu ile karşılaşıyoruz.

 

Bizim Değerlendirmemiz;
-Bizim düşüncemize göre Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin amacı yurt içi imalatı ve istihdamı teşvik etmektir. Bu durumda ürün yeniliği yapıp, bu yeniliği gerçekleştirmek için süreçte makine veya otomasyonda yenilik için  konsept geliştirme ve tasarımı firmanın bizzat kendisi yaparak, tasarıma dayalı imalat çizimlerine göre makine ya da otomasyonun ünite ve parçalarını firma dışında ancak yurt içinde bir ya da birden fazla imalatçı firmada yaptırması olanaklıdır. Firmanın makine yapma tecrübesi ve personel alt yapısı uygunsa, bize göre denetime gelen hibe kuruluşunun  yetkilisine bu durumun içselleştirildiği ikna edilirse, sorun çıkmayacağını tahmin etmekteyiz. Bu konuda yaptığımız uygulamadaki sınamalarda, Ar-Ge projesinin bilimsel yöntem ve mantığını çok iyi kurgulamanın gerekli olduğudur (Ar-Ge projelerinin bilimsel alt yapısını kurgulama  konusunda bizim Ar-Ge kitabımıza başvurulabilir).

 
-Eğer tasarımı bizzat firma yapıp, çizime göre ünite ve parçalarının yurt içinde imalatı mümkün olmayıp, yurt dışındaki bir ya da birden fazla imalatçı firmadan tedariki söz konusu ise, gelen hakeme bu durum anlatılarak, bizce projenin onaylanmasının yüksek bir olasılık dahilinde olduğudur. Burada ilave sorun, onaylanan projenin ünite ve parçalarının ithalatının ne şekilde yapılması sırasında oluşmaktadır. Dış ticaret uzmanı olarak bizim görüşümüz; gümrük beyannamesindeki 31.kutudaki “eşyanın ticari tanımı “kısmına makine aksamı ve üniteleri ya da demonte makine üniteleri gibi ibare yazarak, malzemelerin  ticari faturadaki toplam tutarını beyannamede belirterek, parça ya da malzemelerin dökümünü çeki listesi ve proforma faturada ayrıntılı olarak tanımlamaktır. Bu ilişkinin YMM raporunda açıkça belirtilmesi de önerilir.

 
Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, zihnimizdeki Ar-Ge fikrini doğrulamanın ölçütü Ar-Ge ve yenilik projesi yaparak hibe kuruluşuna sunmak ve gerçeği öğrenmektir. Başka bir deyişle bol bol Ar-Ge projesi yazıp, ulusal ve uluslararası hibe kuruluşlarına on-line geçmektir. Değillenirse (reddedilirse) bundan ders alınarak bir sonraki projede bu bilgiden yararlanılarak, başarıya ulaşılır. Bilimsel mantık ya da yöntemde hele hele Ar-Ge ve yenilik projelerinde kabul edilmeme  ya da hata yapma riski her zaman mevcut olup, hatalardan ders alarak giderek daha doğru bilgiye ulaşabiliriz, bununla  birlikte asla kesin bilgilere ulaşamayız. Bilimde  kesinlik yoktur, uygulama ile giderek daha doğru bilgiye ulaşmak söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan Sigorta Priminde Yeni Bölgesel Teşvik Geldi - 15 Temmuz 2013 başlıklı makalemizde sigorta priminde bölgesel teşvik ve Yeni sigorta primi teşviki hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI