İstihdam Zirvesi – 9 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » İstihdam Zirvesi – 9 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 09 Kasım 2012 - 10:43

Engin Malay

Dün İzmir’de iş arayanlarla, işçi arayanları biraraya getirecek; “Nitelikli Çalışan, Yenilikçi İşletme, Gelişen İzmir İçin” temalı “İzmir 1. İstihdam Zirvesi” adını taşıyan etkinlik başladı. İzmir’de ilk defa gerçekleşen bu etkinlik iki gün sürecek ve bugün sona erecek. Ben, ancak, ilk gününün ilk yarısına katılabildim. Yarım günlük katılımım ile zirveden aldığım notları ve anektodları sizlerle paylaşmak istiyorum. Zirve İşkur İl Müdürü üstadım Kadri Kabak tarafından açıldı. Açılış konuşması sırasında üstadın özellikle bir cümlesi çok hoşuma gitti, bunu sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim. Üstad konuşmasında: “Dünyadaki en zor iş işsizliktir” dedi, ardından ekledi: “Pazartesi yataktan kalktığınızda gidecek bir işiniz varsa bu büyük mutluluktur”. Üstad konuşmasına, düzenlenen bu zirvede iş çevresinin tüm aktörlerinin biraraya geleceğinden bahsederek devam etti. İkinci konuşmacı olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu kürsüye geldi. Belediyede, bağlı şirketlerde çalışanlar ve güvenlik elemanlarıyla birlikte 20 bin kişiyi istihdam ettiklerini söyledi.

Ülkemizdeki sendikalar, istihdam sayıları, sendikalara kayıtlı istihdam ve taşeronluk (alt işverenlik) konularına değindi. Bu bağlamda taşeronluk sisteminin kaldırılmasını, sendikaların ücret sendikalığı yapmasının önüne yasak konmasını önerdi. Asgari ücretin belirlendiği gibi azami ücretinde belirlenmesi gerektiğini dile getirdi. Taşeronluk ile ilgili de çok çarpıcı bir ifade kulllandı: “Taşeronluk kölelik sistemidir.” Üçüncü konuşmacı olarak İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu kürsüye geldi. Hazırladığı metni okuduktan sonra, ekonominin lokomotifi olan esnaf ve sanatkârın aynı zamanda istihdam da yarattığını küçük fakat etkileyici bir örnek ile dile getirdi. Başkan örneğinde; iki metre cepheli altı metre derinliğe sahip yani toplam oniki metrekare bir esnaf ve sanatkar işyerinde altı kişinin istihdam edildiğini söyledi.

Daha sonra kürsüye çıkan Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar konuşması sırasında; “İşsizlik başka, mesleksizlik başka” diye bir cümle kullanıp; anahtar tutmayı bilmeyen makine mühendisleri var dedi. Bayanların daha fazla işgücüne katılmaları gerektiğinden bahsetti. Daha sonra sırasıyla; İş Kurumu İstihdam Hizmetleri Daire Başkanı Abdullah Taşaltın, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, İzmir Vali Yardımcısı Fazlı Akgün ve son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halim Etyemez kürsüye geldiler. İkinci gün 1. Salon’da; “İş’te Değişim İş Yerinde Değişim”, “İşletmelerde Değişimi Yönetmek”, “İş Görüşmelerinde İkna Edici İletişim” başlıklı etkinlik, 2. Salon’da; “Özel Politika Gerektiren Grupların ve Kadınların İstihdam Sorunları”, İş Yaşamınızdaki Temel Haklarınızı Biliyormusunuz” ve son olarak “Yeni Neslin İş Beklentileri” konulu etkinlikler var. Bu etkinliklere katılmak isteyenler 9 Kasım (bugün) Kültürpark Fuar Alanı 3-4 no.lu hollerde katılımlarını gerçekleştirebilirler.

Bir önceki yazımız olan Doğum borçlanması giriş tarihini geri çeker mi? - 9 Kasım 2012 başlıklı makalemizde borçlanma yapılarak erken emekli olmak, doğum borçlanması ve Doğum borçlanması giriş tarihini geri çeker mi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI