İstifa eden memur ikramiye alamaz! – 15 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » İstifa eden memur ikramiye alamaz! – 15 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 15 Kasım 2012 - 12:19

Anayasa Mahkemesi  üç kez, ‘memuriyetten istifa eden emekli ikramiyesi alabilir’ kararı vermişti. 26 Ocak’taki düzenlemenin ardından Mahkeme, bu kez düzenlemeyi ‘uygun’ buldu.
Olay nereden nereye geldi? Önce, memuriyetten ayrılıp, özel sektöre geçip, SSK veya Bağ-Kur’dan emekli olanlara, son defa Emekli Sandığı’na tabi görevden emekliye ayrılmadıkları için memuriyette geçen sürelerine ilişkin emekli ikramiyeleri ödenmiyordu. Ardından bu hüküm Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Hükümet bu defa aynı içerikli düzenlemeyi Emekli Sandığı Kanununun 89. maddesinde yaptı. Anayasa Mahkemesi bu düzenlemeyi de iptal etti.
Üçüncü düzenleme 26 Ocak 2012’de yapıldı. Bu defa söz konusu kişilere emekli ikramiyesi ödenmesi kabul edildi. Ancak emekli ikramiyesi ödenmesi için memuriyette geçen çalışmaların kıdem tazminatına hak kazanma şartlarına uygun olarak sona ermiş olma şartı öngörüldü. Son düzenleme de CHP tarafından iptal istemiyle Anayasa Mahkemesine götürüldü ancak Yüksek Mahkeme 8 Kasım’da yapılan düzenlemeyi ‘Anayasaya uygun’ buldu.
İKRAMİYE YOK
EMEKLİ Sandığı Kanununun, emekli ikramiyesi ile ilgili 89. maddesinde yer alan ve Yüksek Mahkeme tarafından da Anayasaya uygun bulunan düzenlemeye göre, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur statüsünde çalışması olup, birleştirilen hizmet süreleri üzerinden emeklilik, yaşlılık ya da malullük aylığı bağlananlara memuriyette geçen çalışmalarının kıdem tazminatına hak kazanma şartlarına uygun olarak sona ermiş olması şartıyla emekli ikramiyesi ödenecek.

Emekli ikramiye hesabı

Anayasa Mahkemesi’ne göre, memuriyette geçen hizmet süresine ilişkin emekli ikramiyesi, memuriyetten ayrılma tarihindeki emeklilik keseneğine esas aylık tutarı üzerinden ve aylığın başlangıç tarihindeki katsayılar dikkate alınarak hesaplanacak. Örneğin 20 yıllık memuriyet hizmeti Haziran 2004’de sona eren ve daha sonra 4/a (SSK) statüsünde çalışmaya başlayıp, Temmuz 2010’da 4/a statüsünden emekli olan kişinin emekli ikramiyesi, Haziran 2004’deki emeklilik keseneğine esas aylık tutarı (derece, kademe ve varsa ek göstergesi) üzerinden Temmuz 2010’da geçerli olan katsayılar dikkate alınarak hesaplanacak.

Kimler ikramiye alabiliyor?
l BÜTÜN çalışması memuriyette geçenlere ikramiye var.
l SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı statülerinde çalışması olup, bu statülerin herhangi birinden emekli olanlardan ise;
l ASKERLİK nedeniyle ayrılmış ancak askerlik dönüşü göreve başlamamış olanlara,
l SAĞLIK nedeniyle ayrılmış olanlara,
l EVLİLİK nedeniyle işinden ayrılmış olan kadın memurlara,
l 8 EYLÜL 1999 öncesinde göreve başlayanlardan, en az 15 yıl sigortalılık süresini tamamlamış ve 3 bin 600 gün prim ödemiş olarak, 8 Eylül 1999’dan sonra görevden ayrılanlara,
l 8 EYLÜL 1999 sonrası göreve başlayanlardan, memuriyetten ayrılmadan önce 7 bin gün prim ödemiş veya 25 yıl sigortalılık süresi ve bu süre içinde 4 bin 500 gün prim ödeyenlere memuriyette geçen süreleri için emekli ikramiyesi ödenecek.

Kimlere ikramiye yok?

l İSTİFA ederek kendi isteğiyle memuriyetten ayrılanlara, memuriyette geçen süreleri için emekli ikramiyesi ödenmeyecek.
l MEMURLUKTAN çıkarılanlara ikramiye yok.
l YÜZ kızartıcı nedenlerle, yani ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışlar nedeniyle işten çıkarılan memura ikramiye ödenmeyecek.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/istifa-eden-memur-ikramiye-alamaz-8308y.html

Bir önceki yazımız olan SGK özel hayata karışabilir mi? - 15 Kasım 2012 başlıklı makalemizde özel hayata müdahale sgk, sgk özel hayat ve sgk özel hayata karışabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI