İsteğe bağlıya çift aylık – 8 Şubat 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » İsteğe bağlıya çift aylık – 8 Şubat 2013
Paylaş
Tarih : 08 Şubat 2013 - 9:56

Sadettin Orhan

Başlığı okuyunca 200 binden fazla isteğe bağlı sigortalımızın heyecanlandığını tahmin edebiliyorum.
Heyecanlanmakta elbette haklısınız. Tek aylık yerine çift aylık almayı kim istemez? Fakat önce konuyu izah edelim.

Bildiğiniz gibi çok istisnai durumlar dışında bir kişi hem kendi emekli aylığını hem de anne-babadan yetim aylığını bir arada alamıyor. Çocuklara, yükseköğrenim görme şartıyla en fazla 25 yaşına kadar ödenen yetim aylıkları, bu yaştan sonra kesiliyor. Sadece kız çocukları çalışmamak ve evlenmemek şartıyla aylık almaya devam edebiliyor. Çalışarak veya isteğe bağlı prim ödeyerek emekli olan kız çocukları ise anne-babadan yetim aylığı alma hakkını kaybediyor.

Kız çocuklarına Yargıtay müjdesi

Ancak Yargıtay, kız çocukları hakkında ezberleri bozan kararlara imza atmaya başladı. Yüksek Mahkeme’ye göre 6 Ağustos 2003 tarihinden önce yetim aylığı bağlanmış kız çocukları, SSK veya Bağ-Kur kapsamında isteğe bağlı prim ödeyerek emekli olmuşlarsa, hem yetim aylığını hem kendi emekli aylıklarını alabilecekler. Zira Yargıtay, isteğe bağlı ödenen primleri çalışma kapsamında görmüyor ve dolayısıyla bu kişilere bağlanan aylığı da yetim aylığına engel olarak değerlendirmiyor.

Kız çocuğunun bir süre zorunlu sigortası (çalışma hayatı) ve bir süre de isteğe bağlı primi varsa, bu durumda da isteğe bağlı primlerinin tek başına emeklilik için yeterli olup olmadığına bakıyor. Eğer isteğe bağlı primler emeklilik için yeterliyse, Yargıtay yine iki aylığı bir arada alabileceğine hükmediyor. Kısaca özetlersek:

· Kız çocuğuysanız.
· 6.8.2003’ten önce anne veya babanızı ya da her ikisini kaybettiyseniz.
· 506 veya 1479 sayılı kanunlara göre isteğe bağlı prim ödediyseniz.

Hem kendi emekli aylığınızı hem de anne-babanızdan yetim aylığını bir arada alabileceksiniz. 5510 Sayılı Kanun’a göre 1 Ekim 2008’den sonra ödenen isteğe bağlı primlerle ilgili henüz karar çıkmadığından, bu konuda Yargıtay’ın vereceği kararları biz de merakla bekliyoruz. Bu arada konuyla ilgili detaylı bilgi ve Yargıtay kararlarını merak edenler Sosyal Güvenlik Dünyası Dergisi’nin 2013 Ocak-Şubat sayısında Emekli İş Hakimi İhsan Çakmak’ın makalesine bakabilirler.

Yargıtay, daha önce de yine kız çocukları lehine bir karar vermişti. Yüksek Mahkeme, 6.8.2003’ten önce anne-babası vefat eden kız çocuğunun hem dul aylığını hem de yetim aylığını bir arada alabileceğine hükmetmişti. Bu kez de kendi emekli aylığı ile yetim aylığını bir arada alabileceğine karar vermiş oldu.

Emekli aylığını SGK hesaplıyor

Soru: Sadettin Bey, EmekliMatik programınızda emeklilik tarihi ve pek çok hesaplamayı yapabiliyoruz. Eğer sizin için çok zor olmayacaksa programınıza bir de emekli aylığı hesaplama modülü ekleyebilir misiniz? Zira insanların en fazla merak ettiği konulardan birisi de emekli aylığının ne kadar bağlanacağı hususudur. Nevzat M.
Cevap: Nevzat Bey, SSK’lılar ve kamu çalışanları için emekli aylığı hesaplama programı SGK’nın sitesinde zaten mevcut. Dolayısıyla ayrıca bizim yapmamıza gerek yok. Biz mümkün olduğu kadar EmekliMatik’ten başka yerde yapamayacağınız hesaplamalara yer vermeye çalışıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Sigorta'dan emekli olmayı tercih edebilirsiniz - 8 Şubat 2013 başlıklı makalemizde 60 yaş 25 yıl ve 4.500 günle yaştan emekli olabilirsiniz, 60 yaş ve 7.000 günle Sigorta'dan normal emekli ve lutfi köksal hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI