İşkazası tedavisi kamuda bedavadır – 21 Kasım 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » İşkazası tedavisi kamuda bedavadır – 21 Kasım 2013
Paylaş
Tarih : 21 Kasım 2013 - 9:12

İş kazasına uğrayan işçinin acil hali bitinceye kadar tüm hastanelerde, acil hali bittikten sonra da sadece kamu da tüm tedavileri bedavadır… Özel hastane de ise acil halin bitiminden sonra yüzde 200’e kadar ilave ücret istenebilir…

Merhaba Ali bey, iş kazası sonucunda acil olarak özel bir hastaneye kaldırılmış bir işçiden hastane herhangi bir ücret talep edebilir mi?  Hangi tedavi türleri için ücret talep edebilir, ameliyat buna dahil midir?  Bu sorumun hangi kanunun hangi maddesi cevaplar?

Başak Koca

Çalışanların, SGK sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için normal şartlarda hastaneye gittiği günden geriye doğru bir yıl içinde en az 30 günlük priminin ödenmiş olması gerekir ama olay iş kazası ise ilk işe girdiği gün bile olsa (30 günü olmasa da) tedavisi yapılır. Yani iş kazası hali provizyon gerektirmeyen işlemlerdendir. (bkz. 5510/67 md.)

Ayrıca, iş kazasına uğrayan kişi gerek hastanede yattığı ve gerekse de evinde doktor raporuyla istirahat ettiği sürelerde SGK’dan geçici işgöremezlik ödeneği alma hakkı da vardır. Normal çalışanların hastanede veya evinde raporlu olduğu sürelerde ödenek alabilmesi için geriye doğru bir yıl içinde 90 güne ihtiyaçları varken iş kazasında 90 gün şartı da yoktur.


***ACİL HAL HER ZAMAN HER YERDE BEDAVADIR

İş kazaları genelde acil hallerdendir ve acil hal sebebiyle ister SGK ile sözleşmesi olsun ister olmasın Türkiye’deki tüm kamu ve özel hastaneler bedavadır. Acil halin bitimine kadar hiç kimse iş kazası geçirenden tek kuruş bile isteyemez. Acil hal bittikten sonra ise ücret isteme normal şartlara bağlıdır.

***MUAYENE VE KATILIM PARASI DA ALINMAZ

5510 sayılı Kanun’un 69. maddesine göre; “68 inci maddede sayılan sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmayacak haller, sağlık hizmetleri ve kişiler şunlardır:

a) İş kazası ile meslek hastalığı halleri ile askeri tatbikat ve manevralarda sağlanan sağlık hizmetleri…”  Yani, bu madde gereğince iş kazası geçirenden gerek kamu gerek özelde SGK’ya ödenen 5 veya 12 liralık muayene parası alınmaz. Ayrıca, ilaçları ile gerekirse protezleri için yüzde 20’lik katılım payı da alınmaz.

***ACİL HALDEN SONRA ÖZELDE İLAVE ÜCRET VARDIR

İş kazasına uğrayan kişi SGK ile sözleşmeli özel hastaneye götürülmüşse, acil halin bitimine kadar her şey bedavadır. Ancak, acil hal bittikten sonra normal tedaviye geçildiğinde özel hastanelerin alma hakkı olan yüzde 200’lük ilave ücret isteme hakları vardır.


Evlilik kıdemi ve işsizlik ödeneği

Eşimle yeni evlendim. Eşim 5 yıldır bir işyerinde çalışmaktadır. Evlilik sebebiyle işten ayrılacak. Tazminatını alabilir mi? Çıktığı gün başka bir iş yerinde sigortalı gösterilip oradan da bir hafta sonra çıkartılırsa işsizlik maaşı almaya hakkı olur mu? İsmi Saklı

Sayın okurum, 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesi gereğince kadın işçileri resmi nikah tarihlerinden itibaren 1 yıl içinde evlilik ile iş arasında tercih yapmak zorunda kaldım bu sebeple işi bırakıyorum derlerse işverenden kıdem tazminatlarını alabilirler. Ancak, çıktığı gün bir başka işyerinde işe girenin gerçek sebebi evlilik ile iş arasında tercih sebebi olamayacağı için işveren ödediği kıdem tazminatını sizden geri isteyebilir. Öte yandan işsizlik sigortasından işsizlik ödeneği alabilmek için son işyerinde en az 120 gün çalışmak şartı olduğundan bir haftalık çalışmayla işsizlik ödeneği alınamaz.

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6510

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI