İSG yasasına işveren itirazları – 7 Mayıs 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » İSG yasasına işveren itirazları – 7 Mayıs 2012
Paylaş
Tarih : 07 Mayıs 2012 - 9:49

Sadettin Orhan

TBMM’de bekleyen İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) yasa tasarısı yasalaşırsa, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatımız ilk defa kanun gücünde bir düzenlemeye kavuşacak.
Fakat İSG tasarısıyla ilgili işveren kesiminden itirazlar gelmeye devam ediyor. En son TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu), konuyla ilgili düzenlediği panelde yasaya ilişkin eleştirilerini sıraladı.

TİSK’e göre;
· Yasa metni geçmiş yılların tecrübelerini yansıtmıyor.

· İş sağlığı ve güvenliği denetimi bütün işyerlerine teşmil edilirken, oluşacak işyeri hekimi ve uzman açığına çare düşünülmemiş.

· Çalışma ekonomisi mezunları gibi çalışma mevzuatına hakim meslek gruplarına iş güvenliği uzmanlığı verilmiyor.

· Pek çok kritik nokta yönetmeliğe bırakılmış.

· Tedbirsiz davranan işverene ciddi yaptırımlar öngörülürken, tedbirli işverene ödül mekanizmasına yer verilmiyor.

Genel olarak işverenlerin, üretim sürecini yavaşlatacak/aksatacak her türlü düzenlemeye karşı çıkmaları beklenir.

Dolayısıyla İSG tasarısına yönelik TİSK’in eleştirileri de ilk bakışta bu kategoride görülebilir. Fakat İSG taslağına yakından baktığımızda, işveren itirazlarını haklı çıkaran açıkların olduğunu görüyoruz.

Örneğin Türkiye’de faal 1 milyon 170 bin işyerinin ihtiyaç duyacağı işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının nasıl karşılanacağı belli değil. Devlet ve özel hastanelerin hekim ihtiyacı ortadayken, işyeri hekimi açığı nasıl kapatılacak?

İş güvenliğimiz ilk defa yasaya kavuşuyor derken, esaslı konuların yönetmeliğe bırakılması ne derece doğru?

İSG tasarısı yasalaşmadan, bütün bu haklı soruların cevaplanması ve yasanın buna göre uyarlanması gerekiyor.

Sadece sağlık primi ödeyemezsiniz

Soru: Emeklilik gün sayımı doldurdum, yaşımın dolmasını bekliyorum fakat serbest meslek erbabı olarak aktif vergi mükellefiyetim devam ediyor. Yaşımı beklerken sadece sağlık primi ödeyebilir miyim? Ali A.

Cevap: Değerli okurum, vergi mükellefi meslek mensubu olarak zorunlu Bağ-Kur kapsamındasınız. Yani isteseniz de istemeseniz de vergi mükellefiyetiniz devam ettiği sürece tüm sigorta kollarına tabi olarak prim ödemeniz gerekir.

Sadece sağlık primi ödeme imkânınız bulunmuyor. Vergi mükellefiyetinizi kapatırsanız, emekliliğe kadar sadece sağlık primi ödeyebilirsiniz.

Yaşı beklerken sağlık yardımı yok

Soru: Sadettin Bey, SGK’dan emekli olmak için sizin de bildiğiniz gibi üç şart gerekli. Ben iki şartı (prim ve hizmet yılı) yerine getirdim, yaşımı bekliyorum. Bu arada SGK’dan emekliliğimi talep edip yaşlılık aylığı almadan sağlık hizmetlerinden faydalanabilir miyim? Alaattin Y.

Cevap: Alaattin Bey, emeklilik için yaş dahil tüm şartları yerine getirmediğiniz sürece aylık alamayacağınız gibi sağlık yardımlarına da hak kazanamazsınız. Bir ara sizin gibi emeklilik için yaşı bekleyenlerin, sağlık primlerinin devlet tarafından ödenmesi gündeme gelmişti. Fakat konuyla ilgili yasal düzenleme yapılmadı.

Part-time çalışana da süt izni var

Soru: Sadettin Bey, günde sadece 1,5 saat çalışan bir bayan emzirme izni kullanabilir mi? Mesut G.

Cevap: Değerli okurum, İş Kanununa göre bayan işçi, doğumdan sonraki bir yıllık sürede günde 1,5 saat süt izni kullanabilir. İşveren, part-time (kısmi süreli) çalışan işçiye sırf part-time çalışıyor diye diğer işçilerinden ayrı muamelede bulunamaz.

Yani part-time çalışan bayan da emzirme izni kullanacaktır. Fakat bahsettiğiz bayan zaten günde 1,5 saat çalıştığı için, süt izninin tamamını kullanması hiç çalışmaması anlamına gelir. Dolayısıyla işverenle anlaşmak suretiyle izin süresi tespit edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Harçtan kaçarken vergiye tutulabilirsiniz - 7 Mayıs 2012 başlıklı makalemizde Arsa, Beyan ve Dert hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI