İşe iade ve sonrası – 20 Ekim 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » İşe iade ve sonrası – 20 Ekim 2012
Paylaş
Tarih : 20 Ekim 2012 - 11:48

Sadettin Orhan

Soru: Sadettin Bey, 01 Eylül 2008 tarihinde özel bir şirkette özel güvenlik görevlisi olarak işe başladım.
24 Haziran 2010 tarihinde raporlu olduğum halde ve raporu ibraz etmiş olmama rağmen iş akdime son verdiler. İş mahkemesine işe iade davası açtım ve temyiz merciinden karar onandı. 1 Eylül 2012 tarihinde aynı işime başladım. Mahkeme dört aylık ücretimi ödemelerine karar verdi ve dört aylık net maaşımı aldım. Çalışmadığım dört aylık süre kıdem hesabında dikkate alınacak mı? Bu dört aya ait SGK primlerim yatırılacak mı? Ayrıca yıllık iznimi 1 Eylül 2012’ye göre mi yoksa ilk başlangıcıma göre mi hesaplamalılar? Osman G.

Cevap: Değerli okurum, işe iade kararı sonucu olarak çalışılmış gibi kabul edilen dört aylık sürenin primleri işveren tarafından SGK’ya ödenir. Bu süre kıdem hesabınızda da çalışılmış gibi sayılır. Yıllık izin hesabınızda boşta geçen süreler hariç olmak üzere ilk giriş tarihiniz dikkate alınır ve dört aylık süre de bu hesaba dahil edilir.

Türkiye’den emekli olanlar Almanya’da çalışamaz
Soru: Sadettin Bey, bir şahıs Türkiye’de yurtdışı borçlanması yaparak emekli olmaya hak kazanmış ve kendisine Türkiye’ye kesin dönüş yaptığında emekli maaşı alabileceği söylenmiş. Almanya’da herhangi bir geliri olduğu takdirde Türkiye’den emekli maaşı alamayacağı söylenmiş. Bu şahıs hem Türkiye’den emekli maaşı alıp hem de Almanya’da çalışmaya devam edebilir mi? Levent G.

Cevap: Levent Bey, bir kimse hem Türkiye’den hem de Almanya’dan emekli aylığı alabilir. Fakat Türkiye’den yurtdışı borçlanmayla emekli olanlar Almanya’da çalışamaz ve ikamete dayalı yardım-ödenek alamazlar. Alırlarsa Türkiye’deki aylıkları kesilir.

3600 günle tazminat alamazsınız
Soru: Sadettin Bey, ben 3600 iş günü ve 15 yılı doldurup kıdem tazminatımı almak istiyorum. Benim sigortaya ilk giriş tarihim 15.10.1999. Daha sonra 2008 Nisan ayında özel bir şirkette çalışmaya başladım. Buna göre tazminatımı nasıl alabilirim? Sevda A.

Cevap:
 Sevda Hanım, 3600 gün ve 15 yılla kıdem tazminatı alabilmeniz için 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olmanız gerekiyordu. Siz bu tarihten sonra başladığınız için 4500 gün ve 25 yılı doldurarak bu haktan yararlanabileceksiniz.

İki aylığı birden alamazsınız
Soru: Sadettin Bey, 31 Mayıs 2011 tarihinde eşimi, 25 Temmuz 2011 tarihinde de oğlumu kaybettim. Eşim Bağ-Kur emeklisi idi ve aylığını ben almaya başladım. Ayrıca oğlumun beş yılı aşkın ödenmiş tarım Bağ-Kur primleri sebebiyle de aylık almak istedim. Fakat eşimden aylık aldığım için oğlumdan ayrıca aylık bağlanmayacağı, sadece toptan ödeme yapılacağı söylendi. Şu an SGK tarafından muhtaçlığım sorgulanıyormuş. Acaba verilen cevap doğru mudur? Ben oğlum üzerinden aylık alamayacak mıyım? Toptan ödeme için muhtaçlık sorgulaması yapılır mı? Neşe K.

Cevap:
 Neşe Hanım, öncelikle başsağlığı diliyorum. Eşiniz üzerinden dul aylığı aldığınız için ayrıca oğlunuz üzerinden ölüm aylığı alamazsınız. Ölüm toptan ödemesinde de aynen aylık bağlanması için gerekli şartlar arandığı için, toptan ödeme almanız da mümkün değil. Sadece iki aylık arasında yüksek olanı tercih edebilirsiniz ki zaten eşinizden almakta olduğunuz aylık daha yüksektir.

Bir önceki yazımız olan 15 ay askerlik borçlanması giriş tarihimi geri çekmeye yeterli olur mu? - 20 Ekim 2012 başlıklı makalemizde 15 ay askerlik borçlanması, 15 ay askerlik borçlanması giriş tarihimi geri çekmeye yeterli mi ve doğum borçlanması yapılarak emekli olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI