İşe giriş sağlık raporlarını kim düzenleyecek – 7 Şubat 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » İşe giriş sağlık raporlarını kim düzenleyecek – 7 Şubat 2013
Paylaş
Tarih : 08 Şubat 2013 - 9:52

Ali Tezel

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa’sı 1.1.2013 gününden itibaren yürürlüğe girdi. Bugüne kadar işe girecek işçilerden bazıları için aile hekimleri işe giriş sağlık raporu düzenleyebiliyordu ama artık bu görev onlardan peyderpey alındı. İşyeri hekimi ve OSGB’lere verildi…

Ali Tezel hocam, size bu yasayla ilgili birkaç sorum olacak müsaadeniz olursa;
1- Bu yasaya göre işe giriş raporlarını ( sağlık Raporu ) kim düzenleyecek. ( Ben işyeri hekimi ve ya hizmet alınan Ortak sağlık biriminden alınacak diye biliyorum. )
2- Aile Hekimlerinin verdiği işe giriş raporları geçerli midir? Aile Hekiminin verdiği raporun Hukuki boyutu ne olur?
3- Bu yasanın 15. maddesine göre İşe giriş raporları tamamen işyeri hekimi ve ya OSGB’lerden alınacak. Doğrumudur?
4- İşçinin aldığı raporun masrafını işveren karşılayacak? ( Daha doğrusu İŞYERİ hekimi veya OSB ile anlaştığı ve zaten onlara ücret ödediği için işçinin kesesinden ekstra ücret çıkmayacak). Soruma cevap vermeniz 22000 Aile hekimi ve diğer işyeri hekimliği yapan Hekimleri ilgilendirmektedir ve tüm hekimler adına şimdiden teşekkür ederim.
Dr. Ahmet Suntur- Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi

Bilindiği gibi, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu,

1- 50’den fazla çalışanı olan işyerleri için, 01.01.2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.
2- 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 30.06.2014 tarihinden itibaren,
3- 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 30.06.2013 tarihinden itibaren, yürürlüğe girecektir. 26.12.2012 tarihinde yayınlanan ‘’İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği’nde yer alan “İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi” yayınlanmış ve hangi işlerin Çok Tehlikeli, Tehlikeli ve Az Tehlikeli olduğu belirtilmiştir.

***İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORU

6331 sayılı Yasa’nın “Sağlık Gözetimi” başlıklı 15. maddesine göre de işverenler işçilerin,

1) İşe girişlerinde, 2) İş değişikliğinde, 3) İş kazası, meslek hastalığı veya sağlık nedeniyle tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonra işe dönüşlerinde talep etmeleri halinde, 4) İşin devamı süresince, çalışanın ve işin niteliği ile işyerinin tehlike sınıfına göre Bakanlıkça belirlenen düzenli aralıklarla, yaptıkları işe uygun olup olmadığına dair sağlık raporu aldırmak zorundadır.

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz.

6331 sayılı Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınır. Raporlara itirazlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanelere yapılır, verilen kararlar kesindir.

Son olarak da, Sağlık gözetiminden doğan maliyet ve bu gözetimden kaynaklı her türlü ek maliyet işverence karşılanır, çalışana yansıtılamaz, denmiştir.

***GEÇİŞ SÜRECİNDE SORUN VAR

İşverenlerin, işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu veya OSGB’ler ile sözleşme imzalaması en başta belirttiğimiz gibi bazı işyerleri için 1 Temmuz 2014 günü başlayacaktır ama “Sağlık Gözetimi” başlıklı madde 1.1.2013 günü yürürlüğe girmiştir. Bu sebeple, halen işyeri hekimi çalıştırma (sözleşme imzalama) zorunluluğu başlamayan işyeri çalışanları için işverenin “Sağlık Gözetimi” eskiden olduğu gibi Aile Hekimleri vasıtasıyla yapılabilir diye düşünmekteyim. Ancak, yasa tam olarak tüm işyerlerinde yürürlüğe girdiğinden artık Aile Hekimlerinin işe giriş sağlık raporu ve kontrol rapor düzenleme yetkisi olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Genel kurullar ve denetçi seçimi - 7 Şubat 2013 başlıklı makalemizde Denetçiler olağan genel kurul toplantısında, Denetçiyi yönetim kurulunun genel kurula sunmadan seçmesi mümkün olabilir mi ve eçilen denetçinin sözleşmeyi feshetmesi mümkün olabilecek midir hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI