İşçi çıkarma da, işten çıkma da kolaylaşıyor – 8 Ekim 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » İşçi çıkarma da, işten çıkma da kolaylaşıyor – 8 Ekim 2013
Paylaş
Tarih : 08 Ekim 2013 - 8:27

SORU: Yeni kıdem tazminatı düzenlemesi, basında yer aldığı şekliyle yasalaşırsa, işten çıkarmalar artmayacak mı?

Erdem KARAGÜR
YANIT: Evet işten çıkarma olayında, kıdem tazminatı baskısının kalkmasından böyle bir sonuç çıkıyor. Ancak bir başka açıdan da işçi için “işten çıkma özgürlüğü” başlıyor. Birçok işçi “10 yıl hizmetim var, ayrıldığımda kıdem tazminatım yanacak” diyerek, daha iyi koşullarda bir işe geçemiyordu. Kıdem tazminatının yanmayacak olması, işçinin kendisi ile ilgili karar almasını kolaylaştıracak. Özet olarak, olay “yarısı su dolu bardak” gibi. Neresine bakılacağı önemli..

Ölüm halinde ne olacak?

SORU: Yeni düzenleme, işçinin ölümü halinde ne yapılacağını da kapsayacak mı?
Nevin YÜCE
YANIT: Kuşkusuz evet. İşçinin ölümü halinde, kanuni mirasçıları bireysel kıdem hesabında biriken tutarın tamamını çekmeye hak kazanacaklar.

Askerlik, evlilik ve konut

SORU: Kıdem tazminatı ile ilgili düzenleme yapılırken, bazı özel durumlarda kıdem tazminatı ödemesi yapılabilecek mi?
Cemil ATALAY
YANIT: Kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemeye, en çok tepki evlenecek ve askere gidecek olanlardan geliyor. Bunlara kıdem tazminatı ödemesinin kaldırılması halinde, büyük tepki doğacak. Nitekim, Hürriyet’teki yazılarımızın ve gelen tepkilerin de etkisiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı; kıdem tazminatının 15 yıldan önce fondan çekilemeyeceği bir düzenleme düşünüldüğünü belirttikten sonra, “evlilik, askere gitme ve konut alma” konularında, istisna getirileceğini yani bu gibi durumlarda “ödeme yapılacağını” açıkladı. Görünen o ki tepkiler adrese ulaşmış.

Yeni işe başlayanlar ve eskiler

SORU: Yeni düzenleme, yasa çıktıktan sonra işe başlayanlara mı yoksa herkese mi uygulanacak?
Berrin ÖZMEN
YANIT: Getirilmesi düşünülen Kıdem Tazminatı Fonu, işe yeni başlayanlara uygulanacak. Nitekim
Bakan Çelik de yeni işe başlayan herkesin bu sisteme tabi olacağını belirtti. Ardından da isteyenlerin mevcut sistemde kalmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Kıdem tazminatında çıplak ücret mi esas alınacak?

SORU: Yeni düzenlemeye göre kıdem tazminatı hesaplanırken, çıplak ücretimiz mi esas alınacak?
Ali AKGÜN
YANIT: Hayır, çıplak ücretin yanı sıra; yemek yardımı, yakacak yardımı, aile ve çocuk yardımı, konut, giyecek, erzak, taşıt, sağlık ve eğitim yardımları, kasa tazminatı, mali sorumluluk tazminatı vb. ödemeler de dikkate alınacak.

İşveren fona nasıl ve hangi oranda ödeme yapacak?

SORU: Yeni düzenleme yapıldığında, işverenler kıdem tazminatı ile ilgili ödemeyi fona nasıl ve hangi oranda yapacaklar?
Hediye KURT
YANIT: Yeni düzende, kıdem tazminatında yıllıktan aylığa geçecek. İşverenler, her işçi için “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi”nde, işçinin prime esas aylık brüt kazancının belli bir oranı  (örneğin yüzde 4 ila 6’sı kadar) bir oranda “kıdem primi” ödeyecekler. Oranın yüzde kaç olacağı şu aşamada belli değil. Ancak yüzde 4 ila 6 arasında belirlenmesi bekleniyor. Sonuç olarak kıdem tazminatı yarıya inecek ama nemalandırılmak suretiyle, bu kayıp telafi edilmeye çalışılacak.

Kaynak: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/printnews.aspx?DocID=24874259

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI