İş Sağlığı, Güvenliği Kurulu nasıl kurulur? – 11 Şubat 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » İş Sağlığı, Güvenliği Kurulu nasıl kurulur? – 11 Şubat 2013
Paylaş
Tarih : 11 Şubat 2013 - 10:23

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun öngördüğü düzenlemelerden biride işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği kurullarının oluşturulmasıdır. İş Sağlığı Ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik 18.01.2013 tarih ve 28532 sayılı Remi Gazete de yayınlandı. Yönetmelikte düzenlenen iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere iş sağlığı ve güvenliği kurullarının hangi işyerlerinde kurulacağı ve bu kurulların oluşumu, çalışma usul ve esasları ile birden çok kurul bulunması halinde kurullar arasında koordinasyon ve işbirliği yöntemleri belirtilmiştir. Yönetmelik hükümlerine göre bu konuları açıklamaya çalışalım.

50’den fazla işçisi olan

Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturması gerekiyor. 50’den az işçi çalıştıran işyerlerine iş sağlığı ve güvenliği kurulunun kurulmasına gerek bulunmuyor.
Kurul Kimlerden OluŞuyor
Kurul aşağıda belirtilen kişilerden oluşur:
‘ İşveren veya işveren vekili,
‘  İş güvenliği uzmanı,
‘ İşyeri hekimi,
‘  İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi,
‘ Bulunması halinde sivil savunma uzmanı,
‘ Bulunması halinde formen, ustabaşı veya usta,
‘ Çalışan temsilcisi, işyerinde birden çok çalışan temsilcisi olması halinde baş temsilci.

Kurulun başkanı işveren veya işveren vekili, kurulun sekreteri ise iş güvenliği uzmanıdır. İş güvenliği uzmanının tam zamanlı çalışma zorunluluğu olmayan işyerlerinde ise kurul sekretaryası; insan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi tarafından yürütülür.
Birden fazla iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunduğu işyerlerinde işveren tarafından görevlendirme yapılır. İş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinde o işyerinin tehlike sınıfına uygun uzmanlar arasından birisi görevlendirilir.
Kurula seçilecek formen, ustabaşı veya ustalar; formen, ustabaşı veya ustaların yarıdan fazlasının katılacağı toplantıda açık oyla seçilir. Seçimle belirlenememesi halinde işveren tarafından atanır.

Taşeron varsa

Altı aydan fazla süren asıl işveren-alt işveren(taşeron) ilişkisinin bulunduğu durumlarda asıl işveren alt işverenin çalışan sayıları ayrı ayrı elli ve daha fazla ise asıl işveren ve alt işveren ayrı ayrı kurul kurar. İş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin yürütülmesi ve kurullarca alınan
kararların uygulanması konusunda işbirliği ve koordinasyon asıl işverence sağlanacak
Bir işyerinde sadece asıl işverenin çalışan sayısı elli ve daha fazla ise bu durumda kurul asıl işverence kurulur. Kurul oluşturma yükümlülüğü bulunmayan alt işveren, kurul tarafından alınan kararların uygulanması ile ilgili olarak koordinasyonu sağlamak üzere vekaleten yetkili bir temsilci atar.
Alt işverenin çalışan sayısı elli ve daha fazla, asıl işverenin çalışan sayısı ellinin altında ise işyerinde kurul alt işverence oluşturulur. Asıl işveren alt işverenin oluşturduğu kurula işbirliği ve koordinasyonu sağlamak üzere vekaleten yetkili bir temsilci atar.
Asıl işveren ve alt işverenin çalışan sayıları ayrı ayrı ellinin altında ve toplam çalışan sayısı elliden fazla bulunduğu durumlarda ise koordinasyon asıl işverence yapılmak kaydıyla, asıl işveren ve alt işveren tarafından birlikte bir kurul oluşturulur. Kurulun oluşumunda üyeler  her iki işverenin ortak kararı ile atanır.

Birden çok işveren varsa

Asıl işveren alt işveren ilişkisi bulunmayan ve aynı çalışma (iş merkezi vb) alanında birden fazla işverenin bulunması ve bu işverenlerce birden fazla kurulun oluşturulması halinde işverenler, birbirlerinin çalışmalarını etkileyebilecek kurul kararları hakkında diğer işverenleri bilgilendirecek.

Kurul oluşmazsa

İş sağlığı ve güvenliği kurulu kurmayan veya buna ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverene  her bir aykırılık için 2013 yılında  2.156 TL idari para cezası
uygulanacak.

Kaynak:http://www.gunes.com/2013/02/11/yazar/3824/arif_temir/is_sagligi__guvenligi_kurulu_nasil_kurulur_.html

Bir önceki yazımız olan YENİ BORÇLAR KANUNUNDAN - Serkan SARITAŞ başlıklı makalemizde Borçlar Kanunu, borçlar kanunundan karşımıza çıkan bölümler ve Yeni Borçlar Kanunu hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI