İş meleklerine sağlanan destekler – 16 Eylül 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » İş meleklerine sağlanan destekler – 16 Eylül 2013
Paylaş
Tarih : 16 Eylül 2013 - 8:48

Bireysel katılım yatırımcıları, kişisel varlıklarının yanı sıra tecrübe ve birikimlerini başlangıç veya büyüme aşamasındaki girişimlere aktaran kişileri ifade etmekte. Uluslararası literatürde “iş melekleri” olarak tanımlanan bireysel katılım yatırımcıları erken aşama, teknoloji odaklı işletmelerin en önemli finansman kaynakları arasında yer almakta.

Bu kapsamda, bireysel katılım yatırımcılarına ABD, İngiltere ve Singapur gibi ülkelerde uygulanan destek sisteminin bir benzeri yakın dönemde ülkemizde de kuruldu. Bugünkü yazımızda bu destek ve teşvikleri Siz değerli okurlarımıza tanıtmak istiyoruz.

Bireysel katılım yatırımcısı indirimi uygulaması

Bireysel katılım yatırımcısı; devlet desteklerinden yararlanmaları için kendilerine lisans verilecek olan, kişisel varlıklarını ve/veya tecrübe ve birikimlerini başlangıç veya büyüme aşamasındaki girişimlere aktaran gerçek kişi yatırımcıları anlatan bir üst kavram.

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun geçici 82. maddesine göre, bireysel katılım yatırımcıları tarafından ilgili düzenlemelere riayet edilerek iktisap edilen;

– Tam mükellef anonim şirketlere ait iştirak hisselerinin alış bedellerinin %75’i,

– Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen araştırma, geliştirme ve yenilikçilik programları kapsamında projesi son beş yıl içinde desteklenmiş anonim şirketlere ait iştirak hisselerinin alış bedellerinin % 100’ü, söz konusu iştirak hisselerinin en az iki tam yıl elde tutulması şartıyla, bireysel katılım yatırımcısı indirimi olarak yıllık beyanname ile bildirilen kazanç ve iratlardan indirilebilecektir.

İndirimden yararlanma şartları

Bireysel katılım yatırımcısı indiriminden yararlanılabilmesi için;

– Tam mükellef gerçek kişi olunması,

– İştirak hisselerinin iktisap edilmesinden önce Hazine Müsteşarlığı’ndan bireysel katılım yatırımcısı lisansı alınması,

– Tam mükellef bir anonim şirkete ait iştirak hisselerinin iki tam yıl (730 gün) süreyle elde tutulması,

– Bireysel Katılım Sermayesi Hakkında Yönetmeliğe göre belirlenen alanlarda yatırım yapılması ve bu yatırımın ilgili makamca mevzuata uygun bulunması gerekmekte.

İndirimin sınırı

Bireysel katılım yatırımcısı indiriminden, 31/12/2017 tarihine kadar gerçekleştirilecek yatırımlarla ilgili olarak, indirime konu iştirak hisselerinin iktisap edildiği vergilendirme dönemine ilişkin verilecek yıllık gelir vergisi beyannamelerinde yararlanılabilecek.

Hisselerin iktisap tarihinden itibaren iki tam yıl dolmadan elden çıkarılması halinde zamanında tahakkuk ettirilmemiş vergiler yönünden vergi ziyaı doğmuş sayılacak.

Beyana tabi kazanç ve iratlardan bu kapsamda indirim konusu yapılabilecek tutar yıllık bazda 1.000.000 TL’yi aşamayacak. Bu da yaklaşık 350 bin TL’lik net bir vergi avantajı demek.

Hisselerin iktisap edildiği döneme ilişkin beyannamede bildirilen kazanç ve iradın yetersiz olması nedeniyle indirilemeyen tutarlar, izleyen yıllarda indirim konusu yapılabilecek.

Lisans nasıl alınacak?

İndirimden yararlanmanın ilk ve en önemli şartı bireysel katılım yatırımcısı lisansı alınması. Lisans alınabilmesi için belirlenen tutarın üzerinde gelir veya servete sahip bulunulması veya tecrübeli yatırımcı olunması gerekmekte.

Lisans başvuruları Hazine Müsteşarlığı’na yapılacak. Verilen lisanslar 5 yıl için geçerli olacak. Lisans süresi sonunda lisans yenileme talebinde bulunabilmesi mümkün. Alınan lisansların başkasına devredilmesi ise mümkün değil.

Faaliyet alanları

Bireysel katılım yatırımcıları, lisanslarının beş yıllık geçerlilik döneminde bireysel olarak en fazla yirmi farklı anonim şirkete yaptıkları yatırım için devlet desteği alabilecekler.

Yatırım yapılacak anonim şirketin; son iki yıldaki net satışlarının 5 milyon TL’den fazla olmaması, çalışan sayısının 50’yi geçmemesi, iştirak edilen şirketin başka bir şirketin kontrolünde bulunmaması, paylarının halka arz edilmemiş olması ve sermaye konulacak şirketin devlet desteği sağlanacak sektörlere ilişkin listedeki sektörlerde faaliyette bulunması gerekmekte.

Devlet desteği sağlanacak sektörlere ilişkin listede; tarım, imalat, telekomünikasyon ve yazılım başta olmak üzere çok sayıda konu ve alan yer almakta.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/is-meleklerine-saglanan-destekler-yazisi-795879

Bir önceki yazımız olan Serbest zaman uygulaması üzerine - 16 Eylül 2013 başlıklı makalemizde esnek uygulama yöntemi, iş kanunu ve serbest zaman hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI