İş, Emek ve Toplum – 24 Ekim 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » İş, Emek ve Toplum – 24 Ekim 2013
Paylaş
Tarih : 24 Ekim 2013 - 10:24

İki gündür yoğun bir program kapsamında Ankara’dayız. Hem HAK-İŞ Konfederasyonu’nun 38. kuruluş yıldönümüne ve hem de Ak Parti Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen Mobbing Çalıştayı’na katıldık. Bugün istedik ki 38. kuruluş yıldönümünü kutlayan, emek ve toplumda önemli ve saygın bir yeri olan HAK-İŞ Konfederasyonu’nu ve emek mücadelesini köşemize taşıyalım.

HAK-İŞ Konfederasyonu 38 Yaşında

Dünya emek hareketinin saygın ve etkin bir üyesi olarak uluslararası platformlarda yer alan ve ülkemizin en önemli ve en büyük sivil toplum örgütlerinden birisi olan HAK-İŞ Konfederasyonu’nun onurlu ve kutsal mücadelesi 38 yıl önce ‘Ter ve Emek’le başlayarak bugün çok önemli bir misyon olarak şekillenmiştir. HAK-İŞ; 38 yıllık mücadele tarihinde;

* Değerlerinden kaynaklanan doğru bir mücadele çizgisi,

* İlkelerinden kaynaklanan, gerektiği yerde gerekeni yapma sorumluluğu,

* Taşıdığı misyondan kaynaklanan medeniyet tasavvuruyla 38. yılına ulaşmıştır.

Alt işverenlik uygulamasında sorunlar

Değerli ağabeyim HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı sayın Mahmut Arslan’ın konuşmasında çalışma ve sosyal güvenlikte yaşanan sorunlara dikkat çekti. Alt işverenlik uygulaması, günümüzde çalışma hayatının önemli ve tartışmalı alanlarından biri haline gelmiştir. ILO sözleşmelerinin referans alınarak yeniden bir yapılanma gerekliliğine, alt işveren işçilerinin ücret alacakları, sendikal örgütlenme, yıllık izin, kıdem tazminatı gibi konuların güçlendirilmesi ve kamudaki asli görev ve süreklilik arzeden işlerin kamu işçileri eliyle görülmesini, taşeron çalıştırılmamasını ve kamudaki geçici işçilere kadro verilmesini belirtti.

Kıdem Tazminatı uygulamasında sorunlar

Son iki yıldır belki de çalışma hayatında en çok tartışılan konulardan birisidir ‘kıdem tazminatı.’ HAK-İŞ Konfederasyonu, kıdem tazminatı haklarının garanti edilmesinden yana olup, kıdem tazminatının kaldırılması, yok edilmesi, düşürülmesi gibi bir yaklaşımı asla kabul etmediğini her platformda belirtiyor.

Ben bilgi kirliliğinin had safhada olduğu ve emekçilerin çarpıtılan bilgilerle yanıltıldığı kıdem tazminatı konusunda, hep işçiden ve haktan yana duruşundan dolayı HAK-İŞ Konfederasyonu’nu bu anlamda tebrik ediyorum.

Sendikal örgütlenmede sorunlar

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasasının yürürlüğe girmesinin üzerinden geçen on aylık uygulama sürecinde sendikal örgütlenmede ciddi bir geriye gidiş olmuş, sendikal örgütlenme oranı Ocak 2013’te yüzde 9.21 iken, temmuz ayında yüzde 8.88’e gerilemiş.

Türkiye’deki toplam 11 milyon 628 bin olan işçinin sadece 1 milyon 32  bininin sendika üyesi olması örgütlenme açısından yeterli değildir. Ancak burada sendikaların da özeleştiri yapması gerektiğini düşünüyorum.

100’ü aşkın sendika içerisinde sadece 44’ü yüzde 1’lik barajı aşarak toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi alabilmiştir. İşkolu barajını geçen bu sendikalardan bazıları da işletme barajını aşamadığı için sözleşme yapamamaktadır.

 

Kaynak: http://haber.stargazete.com/yazar/is-emek-ve-toplum/yazi-799921

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI