İntibak’a dava açalım mı? – 9 Ocak 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » İntibak’a dava açalım mı? – 9 Ocak 2013
Paylaş
Tarih : 09 Ocak 2013 - 9:48

Sadettin Orhan

Emekli maaşlarının intibak çalışması tamamlandı ve rakamlar netleşti.

SGK, önceki gün internet sitesine koyduğu sorgulama ekranıyla kimin ne kadar zam aldığını öğrenme imkanı sundu. Öncelikle memurundan üst yöneticilerine kadar SGK’yı tebrik etmek lazım. Milyonlarca dosya tarandı, zam farkları hesaplandı ve tam zamanında sisteme yüklendi.

Maaş gününden önce de internetten sorgulama imkanı sağlandı. Şahsen ben çalışmaların 2012 sonunda bitirilebileceği konusunda şüpheliydim. Belki de Türkiye’de bu türlü büyük projelerin uzamasına alışmışız, o yüzden zamanında bitirilince şaşırıyoruz.

Seyyanen zam değil intibak

Diğer taraftan intibak sorgulamalarında zam alamadığını gören emeklilerin hayal kırıklığına uğradığını görüyoruz. En azından bize gelen sorular bu yönde. Fakat bu hayal kırıklığı daha çok eksik bilgiden kaynaklanıyor. Yapılan onca bilgilendirmeye rağmen intibak zammını seyyanen zamla karıştıran emeklilerimiz var.

Seyyanen zam, emeklilerin geneline belli bir tutarda zam yapılmasıdır. Oysa intibak zammı, sadece 2000 yılından önce emekli olan SSK’lılara ve bunlardan da belirli bir prim günü ve kazançla emekli olanlara yapıldı. Amaç, zaman içerisinde maaşı eriyen emeklilere bir telafi ödemesi yapılmasıydı.

Tabii beklediği zammı göremeyip “dava açarsam ne olur” şeklinde soru yönelten emeklilerimiz de var. Bir kere ortada idari bir hatadan kaynaklanan mağduriyet yok. Bir yasa yapılmış ve bu yasaya göre SGK zamları hesapmış. Olsa olsa intibak yasasının anayasaya aykırı olduğu iddia edilebilir ki bu da uzun soluklu bir yasal mücadeleyi gerektirir. Bu mücadeleye de emeklilerimizin şahsen girişmeleri çok külfetli olur. Fakat görünen o ki önümüzdeki yıllarda biz yeni intibakları konuşmaya devam edeceğiz.

İsteğe bağlı prim ödeyebilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, ben özel dershanelerde öğretmenlik yapıyorum ve genellikle üç gün bir yerde üç gün başka bir yerde çalışıyorum. Sigortam da parça parça ödeniyor. Şu an aylık 12 gün sigortam yatırılıyor. Ben kalan günleri kendim isteğe bağlı ödeyebilir miyim? Ahmet C.

Cevap: Ahmet Bey, 2008 yılında yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformuyla sizin gibi kısmi süreli (part-time) çalışanlara, ay içindeki eksik günlerini tamamlama imkanı verildi. Bulunduğunuz yerdeki SGK müdürlüğüne müracaat ederek, eksik günlerinizi isteğe bağlı sigortayla 30 güne tamamlayabilirsiniz.

Bağ-Kur’luya doğum borçlanması yok

Soru: Sadettin Bey, eşim 1990-1991 yıllarında SSK’lı çalıştı. Bundan sonra bir doğum yaptı ve doğumdan sonra Bağ-Kur’lu oldu. Bir süre sonra Bağ-Kur’dan da ayrıldı ve ikinci doğumunu yaptı. Biz SGK’ya doğum borçlanması talebinde bulunduğumuzda, birinci doğumu kabul ettiler fakat ikinci doğumdan önce Bağ-Kur’lu olduğu için borçlanma yapamaz dediler. Verilen cevap doğru mudur ve bu konuda ne yapabiliriz? İrfan A.

Cevap: Değerli okurum, mevcut uygulamada sadece SSK’lı çalışmadan sonra yapılan doğumlar borçlanılabiliyor. Bağ-Kur primi ödedikten sonra yapılan doğumlar borçlanılamıyor. Bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok. Eşinizin eksik günlerini ödemeye devam edeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Yeni asgari ücret - 9 Ocak 2013 başlıklı makalemizde 1 OCAK-30 HAZİRAN 2013 ARASI asgari ücret, 1 TEMMUZ-31 ARALIK 2013 ARASI asgari ücret ve 16 yaşından büyükler için brüt ücret 978.60 TL hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI