İnternetten alışveriş yapana vergi sürprizi! – 4 Kasım 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » İnternetten alışveriş yapana vergi sürprizi! – 4 Kasım 2013
Paylaş
Tarih : 04 Kasım 2013 - 10:46

Vergi sistemimizde esas olarak beyan esası cari. Yani geliri elde eden kişi veya kurum elde ettiği geliri beyan etmekle kendisi mükellef. Aynı durum Katma Değer Vergisi açısından da geçerli. Esasen verginin mükellefi tarafından beyan edilmesi, modern vergiciliğin de temelini oluşturuyor.

Ancak bazı durumlarda vergi alacağını ve gelirlerini güvence altına almak amacı ile devlet verginin ödenmesinden mükellefle birlikte ödemeyi yapanı da sorumlu tutabiliyor. Bir diğer deyişle, ödemeyi yapan gerçekleştireceği ödemenin bir kısmını Maliye’ye yatırmakla sorumlu oluyor. Elektronik ortamda uluslararası alışverişin ivme kazandığı günümüz dünyasında vergi sorumluluğu hiç farkında olmaksızın sizin üzerinize de düşebilir.

Katma Değer Vergisi’ni kim beyan edecek?

Türkiye’de gerçekleştirilen mal teslimleri veya hizmet ifaları ile her türlü mal ve hizmet ithali KDV’nin konusuna giriyor. Ayrıca KDV Kanunu’nda; yurtdışında gerçekleştirilse bile Türkiye’de faydalanılan hizmetlerin de Türkiye’de ifa edilmiş sayılacağı hükme bağlanmış durumda.

Malı teslim edenin, hizmeti ifa edenin ya da bir hakkı satanın Türkiye’de olduğu durumlarda sorun yok.

Bu gibi durumlarda satıcı fatura veya serbest meslek makbuzu düzenlemek ve KDV’yi alıcıdan tahsil edip vergi dairesine yatırmakla mükellef. Ancak satıcının yurtdışında olduğu hallerde durum biraz daha karışık.

Satıcı yurtdışında ise sorumluluk sizde!

İkametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayanların Türkiye’de yaptığı hizmetler ile bunların yurtdışında yaptığı ancak Türkiye’de faydalanılan hizmetler de KDV’ye tabi.

Bu gibi hizmet ifalarında mükellef, esas olarak hizmeti ifa eden olmakla birlikte, Türkiye’de ikametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmadığından, KDV’nin tamamı, hizmetten faydalanan yurtiçindeki muhatap tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilip ödenmek zorunda.

Hizmetin vergiden müstesna olması veya hizmetin yurtdışında yapılıp hizmetten yurtdışında faydalanılması halinde, mükellef veya sorumlu sıfatıyla KDV beyan edilmesine gerek yok.

KDV’nin sorumlu sıfatıyla beyan edilmesi için hizmetten Türkiye’de faydalanan muhatabın KDV mükellefi olması şart değil. KDV mükellefiyeti bulunmayanlar da söz konusu hizmetler nedeniyle KDV tevkifatını yaparak ödemek zorunda. Yani; öğrenci, ev hanımı, emekli ya da işsiz olmanızın hiçbir önemi yok.

Akıllı telefonlara dikkat!

Akıllı telefonlar artık günlük hayatın vazgeçilmezleri. Online marketler üzerinden birçok uygulama veya programı telefon veya bilgisayarlarımıza indirip kullanıyoruz. Bu durumlarda eğer programı veya uygulamayı satan Türkiye’de değilse KDV’yi hesaplayıp vergi dairesine yatırmak sizin üzerinize düşüyor. Aynı şey elektronik ortamda satın alınan makale, kitap ve süreli yayınlar için de geçerli. Sorumluluğunuzu yerine getirmezseniz bir gün Maliye kapınızı çalabilir.

Sadece KDV değil Kurumlar Vergisi kesintisi de var!

Şu ana kadar meseleyi sadece KDV yönünden irdeledik. Ancak henüz bitmedi. Çoğu kişinin farkında olmadığı bir sorumluluk daha sizi bekliyor. Şartların oluşması durumunda KDV yanında Kurumlar Vergisi kesintisi yapmakla da sorumlu tutulabilirsiniz.

Hangi durumlarda kurumlar kesintisi yapılır?

Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 30. maddesinde dar mükelleflerin elde ettikleri kazanç ve iratlardan vergi kesintisine tabi tutulacak olanlar tek tek sayılmış durumda. Buna göre, dar mükellef kurumların elde edecekleri başta serbest meslek kazançları ve gayrimenkul sermaye iratları olmak üzere birçok gelir unsuru yönünden vergi kesintisi yapılması gerekiyor.

Kimler kesinti yapacak?

Dar mükelleflere yapılacak ödemeler üzerinden Kurumlar Vergisi kesintisi yapmakla yükümlü olanlar için kanunda özel bir belirleme yapılmamış durumda. Yani istisnasız herkes bu sorumluluğun kapsamında.

Ancak ödeme yapılan kurumun mukimi olduğu ülke ile ülkemiz arasında çifte vergilemeyi önleme anlaşması söz konusu ise kesinti yapmadan önce bu anlaşma şartlarının da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Biz bu kadar şeyi nereden bilelim dediğinizi duyar gibiyim. Ancak maalesef kanunları bilmemek veya vakıf olmamak mazeret olarak kabul edilmiyor. Bu nedenle yurtdışından yapacağınız ödemelerde vergi sorumluluğu karşısındaki durumunuzu öğrenmek için bir uzmana danışmanızın menfaatinize olacağını ifade etmek isteriz.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/internetten-alisveris-yapana-vergi-surprizi-yazisi-848244

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI