İnsan onuruna yakışır iş – 12 Mayıs 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » İnsan onuruna yakışır iş – 12 Mayıs 2012
Paylaş
Tarih : 14 Mayıs 2012 - 12:56

Resul Kurt

Dünyadaki tüm ülkelerin en önemli önceliklerinin, vatandaşlarının iş ve istihdam olanaklarını artırmak olduğunu söylesek abartmış olmayız. İş ve istihdam olanaklarının artırılmasında da en önemli etkenin ‘iş arama teknikleri’ni etkin kullanmakla başladığını söyleyebiliriz.

Maalesef bir çok gencimiz üniversitelerden veya diğer okullardan mezun olduklarında nasıl iş bulabileceklerinden çok fazla haberdar değiller. Popüler sanatçıların sabah kahvaltısında ne yediğinden veya kimle flört ettiğine kadar her şeyden haberdar olan bir çok gencin maalesef çalışma hayatındaki bilgi ve deneyimlere duyarsız kalabildiklerini görüyoruz. İşte bu nedenledir ki, gençlere iş ve istihdam olanakları yaratmak için burada Türkiye İş Kurumu’na büyük bir görev ve sorumluluk düşüyor. Son günlerde kabuğunu iyice kırıp tam anlamıyla performans ve başarı odaklı çalışmaya ağırlık verip, adeta bir özel sektör kurumu gibi çalışan Türkiye İş Kurumu il müdürlükleri istihdamı artırmak için bir çok argümanı kullanıyor, iş koçlarından, istihdam fuarlarına kadar bir çok projeyi hayata geçiriyor. Dün Denizli’deydim. Artık geleneksel hale gelen ve Pamukkale Üniversitesi ile Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün birlikte düzenlediği Denizli İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’nda (DENİF 2012) bir programa konuşmacı olarak katıldım.

Hergün daha da büyüyen istihdamın nitelikli işgücü ihtiyacına profesyonel bir yaklaşım olan, DENİF’de  Prof. Dr. Zeki Erdut, Doç. Dr. Oğuz Karadeniz, Yrd. Doç. Dr. Özgür Hakan Çavuş, Ali Tezel, Dr. Necdet KENAR (MESS Eğitim Vakfı Başkanı), Ümit Deniz EFENDİOĞLU (İLO Türkiye Direktörü) gibi çalışma hayatının önemli isimleri birikimlerini aktardı. Konulardan birisi de ‘İnsana Yakışır İş ve Sosyal Diyalog’ başlığı altında yapıldı.

Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü değerli dostum Feridun Giresun, gençlere ‘İnsan Onuruna Yakışır İş’ konusunda anlamlı bir değerlendirme yaptı. İnsan onuruna yakışır iş, ‘kadın ve erkek için; özgürlüğün, eşitliğin, güvenliğin ve insana değer veren koşulların sağlandığı bir ortamda saygın ve üretken iş edinme olanakları’ sağlanması şeklinde tanımlanıyor.

İş edinme olanakları: İş olmaz ise insan onuruna yakışır işten bahsedilemeyeceği için herkesin iş bulabilmesidir.

Özgür ortam: Kişinin çalışacağı işi kendi özgür iradesi ile seçmesi ve çalışması ele alınmaktadır.

Üretken iş: İşçilerin kendileri ve aileleri için kabul edilebilir bir geçim düzeyine kavuşmalarıdır.

İşyerinde eşitlik: İşe girişlerde ve işyerinde, ayrımcılığın kaldırılması, çalışma ve aile hayatı arasında dengedir.

İşyerinde güvenlik: İşçi sağlığı ve güvenliği, iş ve geçim güvencesi ve emeklilik/hastalık durumunda güvencedir.

İşyerinde insana değer verilmesi: İşçilerin işyerinde kendi çalışma koşullarını ilgilendiren konularda mekanizmalara katılımıdır. Son olarak gençlere iş arama teknikleri ve iş görüşmeleri konusunda bulundukları yerdeki Türkiye İş Kurumu birimlerinden destek almalarını tavsiye ediyorum.

Esnek İstihdam

Bu aralar esnek çalışma modellerini sıkça tartışıyoruz. Önümüzdeki günlerde çalışma mevzuatında yapılacak değişikliklerde esnek çalışma modelleri de gündeme gelecek. DENİF 2012’de eski SGK Başmüfettişi Katip Çelebi Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ö. Hakan Çavuş, ulusal istihdam stratejisinin sosyal taraflar arasında çok geniş ve ayrıntılı bir şekilde tartışıldıktan sonra ülkemize uygun bir modele dönüştürülerek uygulanması gerektiğini belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan 12 Mayıs 2012 Cumartesi Gündem başlıklı makalemizde 12 mayıs 2012 cumartesi gündem, 12 mayıs 2012 cumartesi haberler ve 12 mayıs cumartesi gündem hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI