IMF ezber bozuyor – 25 Kasım 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » IMF ezber bozuyor – 25 Kasım 2013
Paylaş
Tarih : 25 Kasım 2013 - 8:59

Başbakan Yardımcısı Babacan, ekonomi yazarları ile geleneksel toplantısını Cuma günü yaptı. Yönetimin konjonktüre bakışını birinci elden dinledik. Merkez Bankası Başkanı Başçı ve Hazine Müsteşarı Çanakçı’nın sunumı internette var.

Sağlıklı veri üretimi TÜİK anketlerine yüksek katılım gerektiriyor. Kanun zorunlu tutuyor. Katılmayan ceza ödüyor. Halk sessiz katlanıyordu. Örneklemede medyatik vatandaşa çıkınca olay oldu. TÜİK ayıp etmiş; vatandaş rahatsız edilir mi!

Kalenin duvarları

IMF’nin aybaşında düzenlediği “Krizler: Dün, Bugün, Yarın” konferansına değinmiştim. Beni en çok Krugman ve Summers’ın konuşmaları etkiledi. Internette izleniyor. Krugman tartışmayı blog’una da taşıdı.

IMF Başiktisatçısı Blanchard’ın değerlendirmesi geçen hafta yayınlandı. Yazının başlığı içeriğini fevkalade iyi yansıtıyor: “Para politikası artık hiç bir zaman eskisi gibi olmayacak.”

Ortodoks (sağ) para politikası anlayışına büyük darbedir. Çünkü IMF onların hep kalesi oldu. Ama küresel kriz önce duvarı çatlattı. Kriz uzayınca çatlak büyüdü. Sonunda duvar yıkıldı. Blanchard, yanlış teorinin çöküşünü tescil ediyor.

Enflasyona methiye

Temel neden gelişmiş ülkelerin Keynes’in ünlü “likidite tuzağına” düşmeleridir. Özü basittir. Para piyasasında nominal faiz eksi olamıyor. “Sıfır alt sınır” deniyor. Bu da reel faizin konjonktürün gerektirdiği yere gerilemesine izin vermiyor.

Nasıl önlenebilirdi? Enflasyon baştan daha yüksek tutulabilirdi. Blanchard’ın kendi sözleri ile:

“Gelişmiş ülkelerde daha yüksek enflasyonun bugün yararı konusunda fikir birliği var. Herhalde (presumably) kriz öncesinde daha yüksek olsa şimdi de daha yüksek olurdu. Somutlaştıralım. Krizden önce 2 puan daha yüksek enflasyon en iyi tahminle bugün de 2 puan daha yüksek enflasyon, yani 2 puan daha düşük reel faiz demekti. Bu ise ABD’yi bugün “sıfır alt sınır” tahdidinden büyük ihtimalle çıkartırdı.”

Çok nettir. IMF’nin en yetkilisi açıkça kriz öncesinde enflasyonu yüzde 2’ye indirmek yanlıştı, yüzde 4 daha iyi olurdu diyor. Devamı var; yerim kalmadı. Yeni tavır Türkiye’ye yansır mı? Sanmam. “Sıcak paracı” kanat IMF’den vazgeçer, ezberine dokundurmaz.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/Haber/586472/4/Yazarlar

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI