İlk yarıda kamu borcu -1 Ekim 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » İlk yarıda kamu borcu -1 Ekim 2013
Paylaş
Tarih : 01 Ekim 2013 - 8:44

Demokratikleşme paketi açıklandı. Başbakan’ı radyodan dinledim. Ayrıntısına hâkim değilim. Eminim eksiği çoktur. Ama hiçten iyidir. Çözüm sürecine katkı yaptığı ölçüde bu çalkantılı dönemde ekonomiyi rahatlatır.

Ağustos dış ticareti öngörülenden iyi çıktı. Hesapları gene altın ticareti bozuyor. Altın-dışı açık geçen yıla göre 1 milyar dolar azaldı. Altın-dışı yıllık açık ise 88 milyar dolara geriledi. Nisan 2011’den bu yana en küçük değerdir.

İstikrarın çıpası

Bu yıl kombine bilet aldım. Galatasaray’ın maçlarına gidiyorum. Mutlaka ekonomi muhabbeti yapılıyor. Cumartesi gene dolar konuşuldu. 2 TL’yi öngördüğüm hatırlanıyor. “Dolar 2.20 TL olur” diyenler de çıkıyor. İhtimal vermediğimi söylüyorum.

Mali istikrarın temel çıpası bütçe disiplinidir. Küçük bütçe açıkları borçlanma ihtiyacını sınırlıyor. Öte yandan ekonomi yavaş da olsa büyüyor. Böylece kamu borç oranı düşüyor. En kritik kırılganlık göstergesidir.

Biri AB tanımlı genel yönetim borcudur. Brüt borçtur. 2012’de milli gelire oranı yüzde 36.2 idi. İkinci çeyrek dün yayınlandı. Yüzde 35.9’a geriledi. Büyük AB ülkelerinin yarısı bile değildir.

Net borcun yeni tanımı

Diğeri net kamu borcudur. Tüm kamu kesimi brüt borcundan TCMB dahil kamu menkul varlıkları düşülüyor. Hazine yayınlıyor. Eskiden önemsiyorduk. Ama son dönemde TCMB varlıkları patladı. Tanım anlamsızlaştı.

Yerine ABD ve IMF’nin tercih ettiği tanımı kullanıyorum. Üçüncü kişilerin elindeki borç stoğu (debt held by the public) deniyor. TCMB varlıkları net kamu borcuna dâhil ediliyor. Daha gerçekçidir. Hazine de bu tanıma geçmelidir.

Yeni tanım net kamu borcu 2012 sonunda 433 milyar TL idi. Dün ikinci çeyrekte değişmediği anlaşıldı. Ne demek? İlk yarıda kamu net borç almıyor. Dolayısı ile net borcun milli gelire oranı yüzde 30’dan yüzde 29’a geriliyor. Sevindiricidir.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/ilk-yarida-kamu-borcu/573006/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI