İlk yarıda bütçe – 19 Temmuz 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » İlk yarıda bütçe – 19 Temmuz 2013
Paylaş
Tarih : 19 Temmuz 2013 - 9:38

Bernanke’nin konuşması mali piyasaları rahatlattı. Aslında eskisinden farklı bir hikâye anlatmadı. Ama bu kez olumlu etki yaptı. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu! Hep söylerim. Mali piyasaları anlamak zordur.

Başçı’nın açıklaması ile birleşince sepet kur 2.21 TL’ye, gösterge faiz yüzde 8,7’ye yöneldi. Para Politikası Kurulu toplantısına kadar (23 Temmuz) böyle gider. Kurda gevşeme sürdüğü takdirde faiz artırımı da gündemden düşebilir.

Bütçe fazla veriyor

Maliye Bakanlığı haziran bütçe sonuçlarını yayınladı. Küresel ekonomiye belirsizlik hâkim olunca maliye politikasının sorumluluğu artıyor. Ekonomik istikrarın temel çapası hâline dönüşüyor.

Bütçe dengesi bir rekor kırdı. İlk yarıda 3.1 milyar TL fazla verdi. Geçen yıl 6.7 milyar TL açık vermişti. Yani 10 milyar TL’ye yakın bir düzelme gerçekleşti. Benim bildiğim en başarılı ilk yarı performansıdır.

Bunu sağlayan faiz-dışı fazlanın artmasıdır. Geçen yıl ilk yarıda 19.9 milyar TL iken bu yıl 26.4 milyar TL fazla verdi.

Yani faiz-dışı fazla 7 milyar TL’ye yakın yükseldi. Düzelmenin geri kalan 3 milyar TL’si faiz harcamasındaki düşüşten geliyor.

İstikrarın çapası

Mali disiplinin aritmetiği basittir. Harcamanın gelirden yavaş artmasıdır. Yani hükümetin ayağı ile yorganını denkleştirmesidir. Nitekim 12 aylık bazda gelir artışı (yüzde 15,9) faiz-dışı harcama artışının (yüzde 13,5) üzerindedir.

Bütçe disiplini faiz gelişmeleri ile birebir bağlantılıdır. Çünkü para politikası ve maliye politikası bir bütündür.

Ceteris paribus, sıkı maliye politikası Merkez Bankası’na faizi daha düşük belirleme hatta negatife çekme fırsatı verir…

Benzer mekanizma döviz piyasasında çalışır. Sıkı maliye politikası ve o sayede oluşan düşük borç oranı kur hareketini yumuşatır ve bir tavan oluşturur. Olumsuz iç ve dış koşullara rağmen istikrarın sürmesinin sırrı bütçe sonuçlarındadır.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/ilk-yarida-butce/555237/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI