Ilıcak 500 Milyar Dolar İhracat İçin “Rusya Modelini” Önerdi

Ana Sayfa » Ekonomi Haberleri » Ilıcak 500 Milyar Dolar İhracat İçin “Rusya Modelini” Önerdi
Paylaş
Tarih : 12 Nisan 2013 - 10:12

Rus -Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) organize ettiği “Zirve Toplantısı”na katılan Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Türk iş dünyasının başarılı olabilmesi için yapmaları gereken önemli tespitlerde bulundu. Rusya’nın başkenti Moskova’daki Marriott Royal Aurora Otel’de düzenlenen toplantıya Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin, Ticaret Başmüşaviri Atilla Kızılarslan, Ticaret Müşaviri Hakkı Karabörklü, RTİB Başkanı Naki Karaaslan, TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava ve iş adamları katıldı. Toplantıda konuşan Karaaslan, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ilıcak’ın her iş adamı için örnek bir model olabileceğini belirtti. Bu bağlamda Türk-Rus ticari ilişkilerindeki 100 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için doğru analiz ve fazla çalışmanın yapılması gerektiğine işaret eden RTİB Başkanı, “Bu işi sistematik hale getireceğiz. Bölgelere açılmamız şart. Bölge valileri iş adamı gibi davranıyor. Yabancı yatırımcının gelmesi için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Rusya artık değişti, iş adamlarımıza bunu anlatmamız lazım.” diyerek büyük Türk firmalarını Rusya’da yatırım yapmaya davet etti.

BÜYÜKELÇİ: Rusya’DA KALICI OLMAMIZ LAZIM

Rusya’da müteahhit sektöründe Türk iş adamlarının başarı sağladığını belirten Büyükelçi Sezgin, “Bizdeki kayıtlara göre müteahhit sektörümüz 1989 yılından itibaren faaliyete başlamış ve yaklaşık bin 300 proje gerçekleştirmiş. Tabii bu bizdeki rakam, kayıtlarımızda olmayan birçok projenin olduğunu biliyorum. Bu düşük rakam ve Nisan 2013 tarihine kadar yaklaşık 40 milyar dolarlık iş tamamlandı. Bugün kaba inşaatı Ruslar kendisi de yapabiliyor. Mühendislik girdisi ise bugün önem arzediyor. Türk firmaların buna yönelmesi gerekiyor, ki öyle de oluyor. Rusya gibi büyük coğrafyada Türk müteahhitlerimiz çeşitli bölgelerde faaliyet gösteriyor. Önümüzdeki yıllarda Rusya’da çok sayıda etkinlik olacak, örneğin 2018 yılı dünya futbol şampiyonası. Rus tarafıyla yaptığımız her toplantıda şirketlerimizin ilgisini her vesileyle dile getiriyoruz.” dedi.

Rusya’nın yeni atılımlarında Türk müteahhitlerinin pay sahibi olması gerektiğine işaret eden Sezgin, “Rusya’da kalıcı olmamız lazım. Toplumdan topluma ilişkiler önem arzediyor. Burada sivil toplum örgütlerine de iş düşüyor. Örneğin iki ülke arasındaki Toplumsal Forum var. Sayın Ilıcak bu forumun Türk kanalı üyesi. Onun bu kuruma önem verdiğinden eminim. İş adamlarımızın Türk-Rus ilişkilerinin gelişmesine önemli katkı sağladığı için kendimi mutlu bir büyükelçi hissediyorum.” dedi.

ILICAK: RUS OLİGARKLARI GİBİ BEN DE KENDİMİ RİSKE ATTIM

Daha sonra kürsüye çıkan Ilıcak, 20 yıldır Rusya’da çalıştıklarını anlatarak, “Rusya’ya Enka ile inşaat mühendisi olarak geldim. 1985-90 yıllarında ODTÜ’de okudum. Okul yıllarında Enka’da parttime çalıştım. Irak, Libya’dan sonra 1992 yılında Minsk’e (Belarus’un başkenti) geldim. 1992-1995 yılları Rus oligarklarının doğuş tarihleri, Rusya’nın değişim yaşadığı yıllar. Genç idiler ve riske atıldılar. Ben de 1994 yılında şansımı denemek istedim. Kolay bir karar değildi, çünkü fazla birikimim yoktu. Ailem için de kolay değildi, anne ve babam mütevazı insanlar, riski alamlar. İlk olarak anne ve babama anlattığım zaman, annem üst komşumuzun bize gelmek istediğini söyledi. Meğerse komşumuz kadın psikolog imiş (gülerek). Neyse konuştuk onunla ve ikna ettim. Sonra çantamı alıp St.Petersburg’a gittim. Orada küçük bir otel odasından başladık işe. Ben, tercüman ve şoförüm vardı. Büyük cesaretle yola çıktık. Başlangıçta küçük işleri yapıyorduk. Kadromuzu gazete ilanlarından kurmaya başladık. Ne tesadüf ki halen birçoğuyla beraber çalışıyoruz. Hani derler, Allah karşınıza iyi insanlar çıkarsın.” dedi.

ORTA HALLİ AİLELERİN EĞİTİMLİ EVLATLARI KADROMUZU ZENGİNLEŞTİRDİ

St.Petersburg’da 1990’lı yıllarda küçük bir tadilat işiyle yola çıktığını anlatan Ilıcak, “O yıllarda 5-10 milyon dolarlık işler vardı, ama sayısı fazlaydı. Ama banka mektubu veremediğim, kadro olamadığı, yeterlilik ve geçmişim olmadığı için müteahhit olarak aldığım ilk iş 140 metrekarelik bir ofisin tadilat işi idi. Bu işlerle devam ettik. Kadrolaşma için Türkiye’de gazete ilanlarına başvurduk. İlanlar sayesinde çok değerli uzmanlar topladık. Sonradan anladık ki her şirketin bir kültürü varmış ve bizim kültürle, Türkiye’de büyük firmalardan gelen insanların iş kültürü arasında farklılığı gördüm. Onların yaklaşımıyla benim yaklaşımım farklıydı. Pazar da farklı idi. Sonra o arkadaşlarla bir yere varamayacağımızı anladık. Ama çözüm bulmamız gerekiyordu, çünkü bekleyen işler vardı. 1990’lı yıllara bakarsak Türk firmalarının yüzde 90’ı Moskova’daydı.

Türkiye’den orta halli ailenin eğitimli çocuklarını kendi saflarımıza kattık. Biz bu gençleri yakalamayı başardık. Ben de böyle ailenin evladıyım. İnşaat sektöründe insan değil, makineler genellikle ön planda oluyor. İnsan 4. yerde. Biz bu anlayışı değiştirdik. Biz güzel insanları Türkiye’den getirmeye başladık. Bu arkadaşlar bizlerle beraber yetişmeye başladı. Onlar bize çok şey kattı. Böylece hızlıca büyümeye başladık. 1998’ta patlak veren krizden Rusya çok etkilendi. İnşaat sektörü dahil. Birçok işveren bankadan kredi alamadığı için inşaat projelerini ertelemek zorunda kaldı. O dönem birçok Türk firması Rusya pazarından çekilme kararı aldı. Alarko bunlardan biri idi. St.Petersburg’ta Alarko çok kuvvetli idi. Onlar çekilirken, yetiştirdiği 40-45 değerli arkadaşı bize bıraktılar. Alarko’ya minnettarım, onların sayesinde küçükken orta çapta müteahhit haline geldik. Ekonomik anlamında hem Rusya hem de Türkiye’de o yıllar da zor idi. Siyasi ilişkiler de bugünkü gibi balayı değildi. Rusya’ya giriş yapmak bile zor idi. Kapıda bekletiyorlardı bir köşede, amaç bir daha gelmemek. İşçi vizesi almak da zor idi. Allah’a çok şükür o engeller kalktı. Ciddi bir ayrıcalığımız var.” dedi.

15 ARKADAŞI YÖNETİCİ ORTAĞI YAPTIK

1998’ten sonra Rusya’da çalışmalarını artırdıklarını belirten Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı, 2000’den sonra Moskova piyasasına girdiklerini hatırlatarak, “Herkes Moskova’dan çıkarken biz burada ofisimizi kurduk. 2008’e kadar bu büyüme devam etti. 2008’e geldiğimiz zaman ciromuz 1 milyar dolardı, 14 bin çalışanımız vardı. Yaşım da 40 idi, şirketin 15 yaşı vardı. Bizim için hayallerin ötesinde bir noktaydı. 1998 krizi bizim için dönüm noktası oldu, binlerce işçi çıkarabilirdik. Biz arkadaşlarla Türkmenistan’a gittik. Daha sonra Libya’da çalışmaları başlattık. 200 kişi Enka’dan ayrılarak bize geldi. Ardından Türkmenistan’dan büyük işler aldık. Daha sonra arkadaşlarla birçok Asya ülkesine gittik. Çok iyi analiz ettik. Bu arada Rusya pazarı tekrar düzelmeye başladı. 2002’den sonra elimize geçen paraları St.Petersburg’ta gayrimenkule yatırmaya başladık. Türkiye’de ticaret merkezlerine yönelik yatırımlar yaptık. Rusya’daki çalışmalarda 10-15 arkadaşımızı yönetici ortağı haline getirdik. Genel kardan pay sistemini kurduk. 2013 yılına geldiğinde 1,5 milyar dolar gibi bir büyüklüğe ulaştık. Şu anda 18 bin çalışanımız var. Toplam 30 bin çalışanımız var. İki şirketimiz var. Rönesans İnşaat olarak yaklaşık 2,5 milyar dolar cirosu var. Gayrimenkul olarak baktığımızda 2,5-3 milyar dolar oluşturduk. Bunun 1 milyar dolarını Rusya’da yapmışız, 2 milyar dolarını da Türkiye’de oluşturduk.” dedi.

SEÇTİĞİMİZ BİRER KİŞİ İLE İMPARATORLUK KURDUK

Bu başarıların arkasında kendi kadrosunun muazzam rol oynadığına dikkat çeken Ilıcak, “Kadroyu kurarken, arkadaşları takıma eklerken kritik rakamımız 1 idi. Her defasında kazandığımız o birer kişilerle bu noktaya geldik, imparatorluk yapıyı kurduk. Böyle 30 arkadaşımız var, onların da 150 kişilik kadrosu görev başında. En tepedeki 50 kişilik takıma A Takımı, onun altındaki ise B Takımı. Bugün Rusya’da yaklaşık 30 bin kişilik Türk nüfusumuz ve 6 bankamız var. Sanayide ciddi bir konumumuz var. İnşaat sektörünün zirvesinde hep Türkler var. Burada oluşturduğumuz Rus modelini benzer şekilde başka ülkelerde de gerçekleştirirsek kazanırız. 500 milyar dolarlık hedefe ulaşırız.” dedi.

Rusları hep olumlu görerek çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Ilıcak, Rusların da Türklere yönelik olumlu görmeye başladığını anlattı. Ilıcak, Türk firmaların Rusya’ya gelmesi için yardımcı olacaklarını ifade ederek, “Türkiye’yi her platformda anlatmamız lazım. St.Petersburg Ekonomik Forumu’nu herkese anlatmaya çalışıyoruz. Orada katılan üst düzey Türk iş adamları ile Rus meslektaşlarının ilişkileri kurması önemli. Her şey ilişkilerle başlar. Rusya ile ilgili yanlış önyargılar var. Rusya olmazsa olmaz bir pazarımız. Rusya hepimiz için ikinci bir doğuş oldu. Elif Şafak’ın çok güzel bir yazısı var: 3 çeşit insan var. 1-Orda doğanlar, yerleşik ve kendinden emin insanlar. 2-Göçmenler. Geçmişiyle ilişkisini kesip Rusya’ya göçen Kafkasyalılar gibi. 3-Sürgündekiler. Bunlar bazen gönüllü, bazen de zorla gelir. Biz de aslında biraz sürgündekiler gibiyiz. Türkiye’de yapamadığımızı burada yaptık. Rönesans olarak ikinci doğuşumuz oldu. Bunu da aşarak Rusya’da yerleşmemiz lazım.” çağrısında bulundu.

YAPTIĞIMIZ 600 KONTRATTAN 599’U YABANCI

Rusya’da yabancılarla iş yaptığını anlatan Ilıcak, “Rusya’da tüketilen bira fabrikalarının yüzde 60’ını biz yaptık. 16 tane fabrika. Bunların arasında Efes Pilsen yok. Efes Pilsen’i sevmediğimiz için değil. Zaten onu başka bir Türk şirketi yapacaktı. Biz işlerimizi başkalarından aldık. Türklere ait alışveriş merkezlerini de biz yapmadık. Oysa bu alanda biz dünyada üçüncüyüz. Rusya’da 80 tane alışveriş merkezi yaptık. İş verenlerimizden yüzde yüzü yabancı. Bugüne kadar 600 tane kontrat bitirdik. Bunlardan 599 tanesi yabancılarla oldu. Ekmeğimizi dışarıda arıyoruz. Sizlere tavsiyem, Ruslarla aynı dil ve frekansta olmamız lazım. Pazarımız Ruslar olması lazım. Sadece Türk firmalarıyla işlerimizi sınırlandırdığımız aman hiç bir yere varamayız. Ruslarla ne kadar beraber olursak o kadar da ilerleriz.” dedi.

Bir Türk iş adamının, “Burada ihale almak için inşaat firmaları bir birini yiyor mu?” sorusuna Ilıcak, “Elimizden gelen en iyisini yapmak önemli. Bunu yaparken de düşmanca tavır sergilemek asla çok yanlış olur. Ama sportmence yaparak onların da yaptığın saygı duyarak, onları kötülemeden kendimiz almaya çalışıyorsak en doğrusu bu. Kapalı bir kulüp gibi çalışıyoruz. Dışarıyla bir şey paylaşmayız. Kendi içimizdeki arkadaşlarımızla paylaşırız. Kendi işimizi yaparak herkesle kıran kırana rekabet edeceğiz. Sonuçta Türkiye olarak kazanacağız.” yanıtını verdi.

Bir önceki yazımız olan Ilıcak: Rusya Büyüyor, Türk Perakendeciler Hemen Gelmeli başlıklı makalemizde Ilıcak: Rusya Büyüyor, Türk Perakendeciler Hemen Gelmeli haberi ve Türk Perakendeciler Hemen Gelmeli haberi oku hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Forex’te En büyük ” Destek ” ‘çiniz.
Forex’te En büyük ” Destek ” ‘çiniz.

20 Yılı aşkın piyasa ve sektör tecrübesi ile müşterilerine profesyonel anlamda hizmet vermekte olan Destek Menkul Değerler DestekFX adı altında

FED 2008 krizinin tutanaklarını yayınladı
FED 2008 krizinin tutanaklarını yayınladı

Amerikan Merkez Bankası (FED), 2008 yılındaki finansal kriz zamanında yapmış olduğu Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC) toplantılarının

Yerli üretim dizel tren
Yerli üretim dizel tren

Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.’nin (TÜVASAŞ) Adapazarı tesislerinde üretilen ilk yerli dizel tren seti Anadolu Mototren, İzmir- Balıkesir-Bandırma

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI