İki evde çalışanın sigortalılığı – 4 Aralık 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » İki evde çalışanın sigortalılığı – 4 Aralık 2013
Paylaş
Tarih : 04 Aralık 2013 - 10:15

Soru: Temizlik hizmetleri yapan kadın  bir evde 09.00-13.00, diğer evde 13.00-17.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Bu kadının sigortalılığı ve hizmet akti nasıl olacaktır?  Erol K.
Cevap: Temizlikçi kadının her iki ev sahibi ile  ayrı ayrı iş sözleşmesi yapması gerekiyor. Evlerde temizlikçinin ayrı ayrı sigorta girişinin yapılması gerekiyor. Sayın Erol Bey, temizlikçinin bir evde  sigortasının yapılması diğer evde sigortasız çalıştırmasını gerektirmez. Her iki evi de birbirinden ayrı işyeri olarak değerlendirmek gerekiyor.

Soru: Emekli maaşımı artırmak için ne yapmalıyım? R.Özer
Cevap: Sayın Özer, emekli maaşınızı artırmak için sigorta priminizin yüksek ücret üzerinden yatırılması gerekiyor.

ÜCRET ÖDEMESİ

Soru:  Mobilyacıda çalışıyorum. Kış aylarında mobilya satışları az olduğundan  işverenim aylık ücretimi ödeyemiyor. Bunun yerine ücretimi yemek takımı vermek suretiyle ödemek istiyor. Ücret yemek takımı ile ödenir mi? Kabul edeyim mi? A.Özen
Cevap: Sayın Özen, işçi ücretleri İş Kanununa göre  kuponla veya yurtta geçerli parayı temsil ettiği iddia olunan bir senetle veya diğer herhangi bir şekilde ücret ödenemiyor. Yemek takımı ile ücret ödemesi olmaz.

KIDEM TAZMINATI

Soru: Emeklinin kıdem tazminatı olur mu? C.Kalmaz
Cevap: Sayın Kalmaz, emeklilerde diğer çalışanlar gibi kıdem tazminatı hakkına sahiptirler. Emekliler için farklı bir durum söz konusu değildir.

Soru: İş sağlığı ve güvenliği kanununun para cezalarını İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğümü uyguluyor? A.Sezai
Cevap: Sayın Sezai, 6331 sayılı İş sağlığı ve Güvenliği Kanununda yer alan idari para cezalarını işyerinin bağlı olduğu yerin çalışma ve iş kurumu il müdürlüğü uygular. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün idari para cezası verme/uygulama yetkisi bulunmuyor.

ÜCRETSİZ İZİN

Soru: Devlet Memurları Kanununda memurlara bir yıl ücretsiz izin hakkı tanınıyor. Bu izni kullanmak için bir neden belirtilmesi gerekiyor mu? R.Öz
Cevap: Sayın Öz, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan bir yıllık ücretsiz izin kullanma talebi için bir mazeret belirtme yükümlülüğü bulunmuyor.

ENGELLİ ÇALIŞMA

Soru: Engelli olarak bir işyerinde çalışabilmem için hangi şartlara sahip olmam gerekiyor? M.Naz
Cevap: Sayın Naz, engelli olarak çalışabilmeniz için en az %40 oranında engelli olduğunuzu gösterir sağlık kurulu raporuna sahip olmanız gerekiyor. Başka bir koşul bulunmuyor. Çalışma ve İş Kurumu il müdürlüklerine işe yerleştirilmek üzere kayıt yaptırmanız iş bulmanıza katkı sağlar.

PRİM KESİNTİSİ

Soru: Emekli bir devlet memuruyum. Bir işyeri açmayı düşünüyorum. İşyeri açarsam emekli maaşımdan kesinti ne kadar yapılır? G.Ensar
Cevap: Sayın Ensar, işyeri açtığınızda maaşınızın %15’i kesilir.

Kaynak: http://www.gunes.com/2013/12/04/yazar/5374/arif_temir/iki__evde_calisanin_sigortaliligi.html

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI