İÇ KONTROL SİSTEMİ

Ana Sayfa » Muhasebe Denetimi » İÇ KONTROL SİSTEMİ
Paylaş
Tarih : 20 Şubat 2012 - 13:33

İç Kontol Sistemi: İşletme faaliyetlerinin şirket politikaları ile uyum içinde düzenli ve verimli bir şekilde yürütülmesi, varlıkların korunması, hata ve hilelerin tespit edilip engellenmesi, muhasebe kayıtlarının tam ve doğru olması, güvenilir mali bilgilerin zamanında hazırlanması hedeflerine mümkün olduğunca ulaşmak amacıyla yönetimin kullandığı tüm yöntem ve usullere iç kontrol sistemi denir.

1- Yönetsel kontroller (faaliyet kontrol  sistemi): İşlemlerin, işletmenin belirlediği hedefler doğrultusunda  etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesine yönelik, yönetim politikalarına bağlılığı artıran ve mali olaylar ve muhasebe kayıtlarıyla direkt ilişkisi bulunmayan yöntem ve usullerdir. Örneğin istatistiksel analizler, zaman ve hareket etütleri eğitim programları, kalite kontrol sistemleri.

İyi bir iç kontrol sisteminde yönetimin amaçladığı fayda dört grupta toplanır.

– güvenilir bilgi sağlanması
– işletme varlıklarının ve kayıtlarının korunması
– verimliliğin arttırılması
– belirlenmiş politikalara bağlılığı özendirme.

2-Muhasebe kontrolleri (muhasebe kontrol sistemi): Varlıkların korunması, hata ve hilelerin tespit edilip önlenmesi, muhasebe kayıtlarının tam ve doğru şekilde yapılması, mali tabloların zamanında güvenilir olarak hazırlanması amacına yönelik olarak konulan tüm yöntem ve usullerdir. Örneğin: yetki ve onay vermek, kayıt ve raporlama sistemleri, iyi ve detaylı bir hesap planı, muhasebe yönetmeliği. Muhasebe kontrolü üç unsur tarafından belirlenir:

– varlıkların korunması
– finansal kayıtların güvenilirliği
– kıymet hareketleri.

Bu unsurlar dışında iç muhasebe kontrolu tanımında ve muhasebe kontrolu kavramında açıkça belirtilmeyen bazı özellikler vardır. Genelde tüm muhasebe kontrolleri için olan bu özellikler:

1- Yönetimin sorumluluğu
2- Sistemin yeterince güvence vermesi
3- Sistemi kısıtlayan faktörler
4- Bilgi işleme yöntemleri

İç Kontrol Sistemi Temel İlkeleri:

– görevlerin ayırımı ilkesi
– kıymet hareketlerinin yetkilendirilmiş olması ilkesi
– uygun belgeleme ve muhasebe kayıt düzeninin varolması ilkesi
– varlıkların ve muhasebe kayıtlarının fiziki koruması ilkesi
– bağımsız mutabakatların yapılması ilkesi

Bir önceki yazımız olan 19 Şubat 2012 Tarihli ve 28209 Sayılı Resmî Gazete başlıklı makalemizde 19 şubat 2012 resmi gazete, 19 şubat resmi gazete ve 28209 sayılı resmi gazete hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR
BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR

TARİH ADI OCAK Ocak ayının ilk haftası Veremle Savaş Eğitimi Haftası Ocak ayının 2. haftası Enerji Tasarrufu Haftası 10 Ocak Gazeteciler

DENETİM TEKNİKLERİ
DENETİM TEKNİKLERİ

Kanıt Toplama Teknikleri: Denetçinin incelediği bir konu hakkında edindiği kanaatinin dayanağı toplamış olduğu delillerdir.  Muhasebe  denetiminde

İÇ KONTROL SİSTEMİNİN UNSURLARI
İÇ KONTROL SİSTEMİNİN UNSURLARI

İç kontrol yöntemlerinin ve tekniklerinin seçiminde ve etkin bir biçimde uygulanmasında bir çok unsurlar söz konusudur. Bu unsurların değerlendirilmesi

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI