Hurda araç teşviki yenileniyor – 16 Mayıs 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Hurda araç teşviki yenileniyor – 16 Mayıs 2012
Paylaş
Tarih : 16 Mayıs 2012 - 11:17

Osman Arıoğlu

Meclis’e sevk edilen tasarıyla getirilen birçok hükmü bu köşede değerlendirmiş, görüş ve önerilerimizi ifade etmiştik.
Bu yazıda bağımsız denetim kurumları için öngörülen harç düzenlemeleri ve araçların hurdaya çıkarılmasına yönelik düzenlemeler değerlendirilecektir.

Önce geçen yazımızda söz verdiğimiz üzere harç düzenlemelerini değerlendirelim.

Bağımsız denetim kuruluşlarına yıllık harç

Bağımsız denetim kuruluşlarına yıllık harç uygulaması getirilmektedir. Harç tutarı halka açık şirketleri denetleme yetkisine sahip olanlar için yıllık 30000 TL, diğer bağımsız denetim yetkisine sahip olanlar için ise yıllık 15000 TL olarak öngörülmüştür.

Mevcut uygulamada bağımsız denetim kuruluşları zaten halka açık şirket denetimi amacıyla kurulmuştur. Bu kuruluşların birçoğu küçük veya orta çapta olup, sağladıkları gelirler ile ancak şirket faaliyetlerini sürdürebilmektedirler.

Bunlara, her yıl 30000 TL harç ödeyeceksiniz denilmesi bu faaliyetinizi durdurun demek anlamına gelebilecektir.

Bu da piyasanın, sadece iyi organize olmuş ve daha ziyade yabancı orijinli birkaç denetim şirketine büyük ölçüde terk edilmesi anlamına gelecektir.

Oysa burada yapılması gereken; yıllık harç tutarını ikiye bölmek, maktu ve nispi olarak iki kalemde almak, meslek odalarına üyelik aidatlarında uygulanan yöntemin bir benzerini harç uygulamasında da getirmektir.

Böylece maktu kısım 1000-2000 TL gibi sembolik tutar olarak belirlenebilir, kalan kısım ise yapılan bağımsız denetim hasılatına bağlı olarak binde yarım-bir gibi belirlenebilir. Böylece hem sistem sağlıklı işler hem de herhangi bir mağduriyet söz konusu olmaz.

Bağımsız denetim uygulaması henüz tam oturmuş değildir. Yeni Ticaret Kanunu’na göre bağımsız denetim yetkisini ancak yeminli mali müşavir veya serbest muhasebeci mali müşavir olanlar alabilir.

Bağımsız denetim kurumları da ancak bağımsız denetim yetkisi almış YMM ve SMMM olanlar tarafından kurulabilir.

Oysa geçmiş dönem uygulamasında, YMM veya SMMM olmaksızın bağımsız denetim yetkisi almış önemli sayıda kişi bulunmaktadır.

Bunların durumunun ne olacağı konusunda tahmin ediyorum Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu çalışma yürütüyordur. Bize göre de bu kişilerin kazanılmış haklarının korunması gerekir.

1990 model öncesi hurdaya

Tasarı, 2009 yılında getirilen hurda araçların trafikten çekilmesine yönelik hükmü model yılı ve başvuru tarihini yeniden düzenlemek suretiyle yenilemektedir.

Düzenlemeye göre model yılı 1990 ve daha eski olan araçların 2014 yılı sonuna kadar hurdaya çıkarılmaları halinde bunlara ilişkin Motorlu Taşıtlar Vergisi, faiz ve cezaları ile trafik cezası, gecikme faizi gibi tutarlar tamamen terkin edilecektir.

Ayrıca trafik kayıtlarında üzerine kayıtlı bulunduğu halde, fiilen mevcut olmayan taşıtların, tahakkuk etmiş olan Motorlu Taşıtlar Vergisi borçlarının ana para tutarlarının 1/4’ünü ödenmesi yeterli olacaktır.

Kalan vergi tutarları ile birlikte gecikme zammı veya faizleri ile trafik cezaları ve faizleri terkin edilecektir.

Madde ile 31.12.2011 yılında sona eren önceki uygulamadan yararlanamamış bulunanlara yeni bir hak
verilmektedir.

Eski araçların trafikten kaldırılması ve sürüncemedeki dosyaların temizlenmesi bakımından yerinde bir uygulama.

Uygulama süresinin sonunda eski araçların trafiğe çıkmalarına izin verilmemesi gibi uygulamaların yapılacağı daha net açıklanırsa uygulamanın başarısı artacaktır.

Bir önceki yazımız olan Staj niçin emekliliğe sayılmıyor? - 16 Mayıs 2012 başlıklı makalemizde Ful, Lütfi Köksal - Şerif Akcan ve Ne Zaman Emekli hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI