Hizmetçi huzur bırakmadı! – 9 Aralık 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Hizmetçi huzur bırakmadı! – 9 Aralık 2013
Paylaş
Tarih : 09 Aralık 2013 - 11:02

Eşim evi terk etti.  Yabancı yakalanıp sınır dışı edildi. Bana ceza geldi. Bu olaylar adının açıklanmasını istemeyen bir okuyucumun başına geliyor. Okuyucum evinde Rus uyruklu  bir bayanı hizmetçi olarak  izin almadan çalıştırmaya başlıyor. Eşi hizmetçiyi kıskanıp  evden kovmak istiyor. Okuyucum eşinin bu isteğine karşı çıkıyor. Eşi evi terk ediyor. Daha sonra eşi yabancıyı ihbar ediyor. Yabancıyı polisler yakalayıp sınır dışı ediyor. Okuyucuma 7.325 TL para cezası geliyor. Okuyucum başına gelenlerden dolayı çok mağdur olduğunu, aile huzurunun kalmadığını belirterek para cezasından nasıl kurtulacağını   ve yaşlı olması nedeniyle kendisine bakacak başka bir yabancı uyruklu hizmetçi çalıştırmak istediğinde ne yapması gerektiğini soruyor. Yabancı uyruklu işçi çalıştırmanın bazı kuralları var. Bu kurallara uyulmadığı takdirde cezalar gündeme gelebiliyor.

ÇALIŞMA İZNİ ALMASI

Yabancı uyruklu bir kimsenin hizmetçi olarak çalıştırılabilmesi için  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğünden çalışma izni alınması gerekiyor. Yurt içi başvurularında  elektronik ortamda başvuru yapıldıktan itibaren 6 iş günü içerisinde de  kağıt ortamında ilgili belgelerin Bakanlığa gönderilmesi gerekiyor. Ayrıca en az altı ay süreli ikamet teskeresi alınması gerekiyor. İkamet teskeresi olmadan yurt içinden başvuru yapılamıyor. İkamet teskeresi il emniyet müdürlüklerinden alınıyor.
Çalışma izni için yurt dışından da başvurulabiliyor. Bunun için Türkiye’nin yurt dışı temsilciliklerine  başvuru yapılması gerekiyor. Yabancının temsilciliğe başvuru tarihini takip eden 10 işgünü içinde işverence elektronik başvurunun yapılması ve başvuru için istenilen belgelerin Bakanlığa ulaştırılması gerekiyor. Yurt dışından başvuru yapıp çalışma izin belgesini alan yabancıların, bu belgeyi aldıkları tarihten itibaren en geç 90 gün içinde Türkiye’ye  giriş vizesi talebinde bulunmaları ve giriş yaptıkları tarihten itibaren en geç 30 gün içinde ilgili emniyet müdürlüğüne ikamet tezkeresi almak için başvuru yapmaları gerekiyor. Aksi halde verilmiş olan çalışma izni geçerliliğini yitiriyor.

ELEKTRONİK ORTAMDA

Elektronik başvuru e-Devlet sisteminden yapılacak. Bunun için PTT şubelerinden e- Devlet şifresi alınması gerekiyor. Yabancının sigorta girişinin yapılması
Yabancı için çalışma izni alındıktan sonra  Sosyal Güvenlik Kurumuna  başvurularak sigorta girişinin de yapılması gerekiyor. Çalışma izni alındıktan sonra sigorta girişinin yapılmaması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ayrıca sigortasızlık sebebiyle para cezası uygulanıyor.
Yabancıya haklarının verilmesi
Yabancıya ücret, izin vb gibi haklarının ödenmesi gerekiyor. Bu tür haklarının ödenmemesi durumunda yabancıyı çalıştıran hakkında çalışma ve iş kurumu il  müdürlüğü tarafından para cezası uygulanabilir.
Para cezalarına itiraz
Yabancı çalıştıranlara idari para cezası uygulandığında bu cezaya karşı idari birimlere itiraz edilemiyor. Para cezalarına karşı mahkemeye dava açılması gerekiyor. Buna göre para cezasına karşı 15 gün içerisinde sulh ceza mahkemesine  itiraz edilmesi gerekiyor.

Kaynak: http://www.gunes.com/2013/12/09/yazar/5394/arif_temir/hizmetci_huzur_birakmadi_.html

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI