Hizmet tespit davası açabilirsiniz – 1 Ağustos 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Hizmet tespit davası açabilirsiniz – 1 Ağustos 2013
Paylaş
Tarih : 01 Ağustos 2013 - 14:02

Soru: 26 Mart 1967 doğumluyum. SSK giriş tarihim 1988’de.( Antalya’dan)

İstanbul’da oturuyorum. İstanbul’daki çalışma başlangıcım olan 1990 yılı girişim olarak görünüyor. SSK yetkilileri 1988 yılından ödeme görünmediği için, SSK giriş tarihimin 1990 yılı olduğunu belirtiyorlar. İnternete sistemine geçmeden önce girişim 1988 yılı gözüküyordu. Bu durumda ne yapmalıyım?

Taner BOSTAN

Cevap: SGK yetkilileri haklı. İşveren 1988’de sigorta girişiniz bildirmiş, çalışma sürenizi bildirilmemişse, emeklilik açısından başlangıç sayılmaz. Çünkü başlangıç tarihi kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına(malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları) ilk defa prim ödenen gündür.

Çalışma sürenizi ya işveren bildirmemiştir. Ya da bildirmiş ancak kurumda yapılan bir hatadan dolayı dosyanıza işlenmemiştir. Bu durumda Şunları yapabilirsiniz.

1)Çalıştığınız işyeri ile görüşüp, çalışma sürenizi bildirip bildirmediklerini öğrenin. Şayet bildirmişlerse, o dönem verilmekte olan aylık bildirge ve dört aylık bordolardan onaylı birer örneğini alarak SGK’ ya verin. SGK kurumda yapılan hatayı düzeltir.

2)İşe girişiniz bildirildiğinden hizmet tespit davası açabilirsiniz. Mahkemede şahit veya belgelerle çalışmanızı kanıtladığınızda, yargı yoluyla günlerinizi kazanabilirsiniz.

Prim yeterli ancak 50 yaşın da dolması gerek

Soru: 1 Nisan 1973 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1 Nisan 1988 olup 1993 ve 1994 yılları arasında 19 ay askerlik yaptım. Halen sigortalı olarak çalışıyorum. Bugüne kadar 6600 gün prim ödemem var. Yeni yasa bana da vuruyor mu? Ve ne yapmalıyım? Ne zaman emekli olma şansım var?

AHMET

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de, 50 yaşınızı dolduracağınız 1 Nisan 2023 de emekli olabilirsiniz.

Erken emeklilik yasası çıkmadı

Soru:1 Nisan 1987’de SSK’lı oldum. 1992’de askere gittim. Halen devam etmekteyim. 8100 gün primim var. Ne zaman emekli olabilirim? Yeni çıkan yasa senesi biten ve SSK’da olan emekli oluyor. Sizce ben bundan yararlanabilir miyim?

Recep ERTÜRK

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Doğum tarihinizi bildirmemişsiniz. Priminiz yeterli olduğundan 50 yaşınızı da dolduruyorsanız emekli olabilirsiniz. Doldurmuyorsanız 50 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Erken emekli olmanızı sağlayan bir yasa çıkmadı. İlgili bakan ve kuruluşlarda çıkmayacağını açıkladı.

Anneniz Bağ-Kuru 20 sene önceden başlatamaz

Soru:4 Mayıs 1956 doğumlu annemin üzerine vergi kayıtlı ( götürü vergi ) bir koltuk döşeme dükkânı 20 senedir kayıtlı. Ama hiç bir şekilde SSK ve Bağ-Kura kaydı yok. Acaba annemin vergi kaydından dolayı emekli olma şansı var mı?

Ramazan GÜLLÜ

Cevap: Anneniz gibi süresi için de Bağ-Kura kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülüğü 1 Ekim 2008 den itibaren başlatılmaktadır. Anneniz bu tarihten itibaren Bağ-Kur sigortalısı. Bu başlangıca göre yaş haddinden emekli olmak için; 5400 gün prim ödeme ve 61 yaş şartlarına tabi. Ara vermeden prim ödeyerek toplam primini 5400 güne tamamlayacağı 1 Ekim 2023 de emekli olabilir.

Askerliğinizin 40 gününü borçlanıp 53 yaşın dolmasını bekleyeceksiniz

Soru:1 Şubat 1967 doğuluyum. 1 Ocak 1993-1 Eylül 1995 tarım Bağ-Kurulum. 1 Ekim 1995 tarihinden itibaren de SSK’lı olarak hiç ara vermeden halen prim ödemeye devam etmekteyim. Askerliği de borçlanırsam, ne zaman emekli olabilirim?

Mustafa ŞENOL

Cevap: Askerliğinizin tamamını borçlanmanıza gerek yok. 40 gününü borçlanmanız halinde başlangıç tarihiniz 40 gün geri gider ve SSK’da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 53 yaşınızı dolduracağınız 1 Şubat 2020 de emekli olabilirsiniz.

Engelli hakkıyla emekli olmak için vergi indirimi almanız gerek

Soru: 23 Şubat 1985 doğumluyum. 1992 de kaza sonucu sağ gözümü kaybettim. 2006 yılında hastaneden yüzde 50 iş göremezlik raporu aldım. 28 Haziran 2006’da sigortalı çalışmaya başladım. Özel bir firmada engelli personel olarak çalışıyorum Şuan 2384 gün prim ödemem var. SSK primi normal statüde ödeniyor. Emekli olmak için hangi şartlara tabiyim.

Orhan ERTÜRK

Cevap: Vergi indirim hakkı alırsanız 3 ncü derece engellilere emekli olmak için tanınan 20 yıl sigortalılık süresi, 4400 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz 2016 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 4400 güne tamamlamanız şartıyla, 20 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 28 Haziran 2026 da emekli olabilirsiniz.

Sürekli başkasının bakımına muhtaç erkek

çocuğu yaş aranmadan babadan yetim aylığı alabilir

Soru: Benim babam 45 yaşında. 3 aydan 3 ay’a engelli maaşı alıyor. Babam babasının SSK maaşını alabilir mi? Daha önceden annesi alıyordu. Ama vefat ettiği için babam alabilir mi?

Cansu YILDIRIM

Cevap: Babanızın aylık alma hakkı olsa annesi aylık alırken de babasından aylık alabilirdi.  Erkek çocuğun eğitim dâhil 25 yaşını doldurana kadar babasından yetim aylığı alabilir. Bu yaştan sonra aylık alamaz. Ancak, başkasının bakımına muhtaç derecede engelli olan erkek çocukları yaş aranmadan yetim aylığı alabilir. Babanız sürekli başkasının bakımına muhtaç derecede engeliyse babasından dolayı yetim aylığı alabilir.

Kaynak: http://yaklasim.com/TodayWriters.aspx?wid=17&cid=14159

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI