Hem babadan hem kocadan maaş – 20 Temmuz 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Hem babadan hem kocadan maaş – 20 Temmuz 2013
Paylaş
Tarih : 20 Temmuz 2013 - 8:59

SORU: Kayınvalidem vefat etmiş olan memur eşinden emekli aylığı alıyor. Kirada oturuyor ve başka da geliri de yok. Anlayacağınız durumu zor. Fakat kızlarından birisi vefat eden eşinden dul maaşı alırken bir de başvuruda bulunup babasından da maaş bağlattı. Böyle olunca da kayınvalidenin maaşı düşmüş oldu. Merak ettiğim hem ölen babadan hem de ölen kocadan maaş almak mümkün mü?
B. Akman – BURSA
YANIT: Hem babadan hem ölen kocadan maaş bağlanması söz konusu değil. Yapılan düzenlemeye göre 1 Ekim 2008 tarihinden sonra hem dul hem de yetim aylığı almanın önü kapandı. Ancak, maaşlardan yüksek olanı tercih etme hakkı var. Diğer taraftan 1 Ekim 2008’den önce kocasından dul ve babasından yetim aylığını birlikte alanların ise maaşları kesilmiyor.

Ücretsiz Forex Kitabı Kazanmak için tıklayın

GYO kazanç istisnası altyapı yatırım ortaklıklarına uygulanır mı?

SORU: Gayrimenkul yatırım ortaklıklarına yönelik olan kazanç istisnası, altyapı gayrimenkul yatırım ortaklıkları için de uygulanır mı?
Avni Taşoğlu – BURSA
YANIT: Gayrimenkul yatırım fonları veya ortaklıklarının kazançları kurumlar vergisinden müstesna tutulmuştur. Bu kazançlar dağıtılsın veya dağıtılmasın, yüzde SIFIR stopaja tabidir (KVK Md. 5/d, 15/5 ve 2009/14594 sayılı BKK). Altyapı yatırım ortaklıkları kazanç istisnası ve sıfır oranlı vergi kesintisi avantajından yararlanamaz.

Mirasçıya ödenen kıdem tazminatı

SORU: İşçinin ölümü halinde, mirasçılarına ödenen kıdem tazminatı Veraset ve İntikal Vergisi’ne tabi mi?
Ahmet Yasin Şenay – İSTANBUL
YANIT: İşçinin ölümü halinde İş Kanunu’nun 14. maddesinin son fıkrası uyarınca kanuni mirasçılarına ödenen “kıdem tazminatı”, Gelir Vergisi Kanunu’nun 25/7. maddesi uyarınca gelir vergisinden istisna edilmiştir.

Devam eden inşaattan işyeri satışı

SORU: Kat karşılığı olarak yapılan, iki blok işyeri inşaatımız 2 yıl içerisinde bitecek. İşyerlerinden bir kısmını satıyoruz. Bir yıl sonra (kısmi iskân alınıp) teslim edeceğiz. Bu işyeri satışları ile ilgili gelir veya kurumlar vergisi yükümlülükleri
ne zaman yerine getirilecek?
Fatih Ersan – İZMİR
YANIT: Gelir ve kurumlar vergisi açısından kazanç işyerlerinin teslim edildiği tarihte doğar. Elde edilen kazanç, teslimi yapılan dönemin geçici vergi matrahına ve o yılın gelir veya kurumlar vergisi matrahına dahil edilir. Teslimden bir yıl önce yapılan satış dolayısıyla alınan bedeller avans olarak değerlendirilir.

Yazlık evler

SORU: Karamürsel’de babamın
evinde ikamet etmekteyim. Kira ödemiyorum. Emekliyim
ve Altınoluk’ta yazlık bir dairem var. İndirimli emlak vergisinden yararlanabilir miyim?
Kemal Güral – İZMİR
YANIT: Hayır, yazlık evler indirimli emlak vergisinden yararlanamıyor.

Şirket müdürünün vergi borcundan sorumluluğu

SORU: 2 ortaklı limited şirketin yüzde 50 ortağıyım ve aynı zamanda müdürüyüm. Şirketimizin ödenmemiş vergi ve SSK borcu var. Bu borçlardan ne derecede sorumluyum?
Şafak Alhan – KONYA
YANIT: Şirket müdürü olduğunuz için borcun tamamından sorumlusunuz. Şirket yöneticisi olmayanlar ise borçtan hisseleri oranında sorumlu olurlar.

Kaynak: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/printnews.aspx?DocID=23769484

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI