Hastalığım nedeniyle emekliye sevk edebilirler mi? – 11 Temmuz 2013

Ana Sayfa » Güncel Haberler » Hastalığım nedeniyle emekliye sevk edebilirler mi? – 11 Temmuz 2013
Paylaş
Tarih : 11 Temmuz 2013 - 9:26

2001 Nisan ayında pratisyen doktor olarak göreve başlayarak ilk kez sigortalı olmuş oldum. 2004 yılında SSK hastanesinde asistan, 2009 Kasım ayında uzman hekim olarak göreve devam ettim. 2010 Ağustos ayında bir sakatlık nedeniyle ameliyat oldum. Takiben meydana gelen komplikasyonlarla süreç devam etti, sonra nispeten iyileşip 2012 Ocak ayında çalışmaya başladım. Bir ay sonra hastalık nüksetti ve daha sonra uzun süre hareketsizliğe bağlı gelişen başka bir hastalık nedeniyle de 2012 Şubat ayından beri hastanede ve evde yatarak hastalığım devam etmekte. Şu anda iyileşip çalışabilmeyi umuyorum, ancak bu süreçte beni emekliye sevk edebilirler mi öğrenmek istedim. İlker Keriş

Öncelikle geçmiş olsun, inşallah en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 105. maddesine göre memura, aylık ve özlük hakları korunarak, verilecek raporda gösterilecek lüzum üzerine, kanser, verem ve akıl hastalığı gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığı hâlinde 18 aya kadar,  diğer hastalık hâllerinde ise 12 aya kadar izin verilir.

İzin süresinin sonunda, hastalığının devam ettiği resmî sağlık kurulu raporu ile tespit edilen memurun izni, yukarıda belirtilen hastalık türleri için öngörülen süreler kadar uzatılır. Bu sürenin sonunda da iyileşemeyen memur hakkında emeklilik hükümleri uygulanır.

Buna göre, 12 aylık rapor hakkınız, 12 ay daha uzatılabiliyor. Bu süre dolduğunda hala iyileşememiş olursanız, hakkınızda zorunlu olarak emeklilik hükümleri uygulanır.

4/b kapsamında özel şartlarla emeklilik

01.05.1967 doğumluyum, rahatsızlıktan ötürü çalışamıyorum. 24.04.2003 yılında isteğe bağlı Bağ-Kur’lu oldum. Primlerim muntazam şekilde babam tarafından ödeniyor. 29.06.2012 tarihli Sözcü gazetesinde yayımlanan yaş haddinden emeklilik için kademeli geçiş tablosundaki göstergeler geçerli mi? Bu şartlar altında ne zaman emekli olabilirim? Serap Sarı

Kademeli emeklilik tabloları, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlarla ilgili. İlk defa 8 Eylül 1999 tarihinden sonra (24.04.2003’te) sigortalı olduğunuzdan, 7000 prim günüyle 58 yaşınızı doldurduğunuzda veya 5400 prim günüyle 60 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

Rahatsızlığınızdan ötürü çalışamadığınızı belirtmişsiniz. Rahatsızlığınız ilk defa sigortalı olduğunuz tarihten önce ortaya çıkmış ve en az yüzde 60 oranında çalışma gücü kaybı raporu almanız mümkün ise 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3960 prim günüyle, yaş şartı aranmaksızın emekli olabilirsiniz.

Ya da çalışma gücündeki kayıp oranının yüzde 50 ila 59 arasında olduğuna dair rapor alırsanız 16 yıl sigortalılık süresi ve 4320 prim günüyle; rapor oranınız yüzde 40 ila 49 arasında olursa 18 yıl sigortalılık süresi ve 4680 prim günü şartlarıyla, yine yaş şartı aranmaksızın emekli olmanız mümkün olabilir.

Geriye dönük prim ödeyebilir miyim?

19.09.1967 doğumluyum. İlk kez Ocak 1986’da sigortalı oldum. Şu anda çalışmıyorum ve 2931 prim günüm var. Gözümdeki keratakonüs rahatsızlığımdan ötürü askerlikten muaf tutuldum. Ne şartlarda ne zaman emekli olabilirim? Geriye dönük prim ödemesi yapabilir miyim? Ender Türkeli

Emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 49 yaş ve 5300 prim günü şartlarına tabisiniz. 5300 prim gününü tamamladığınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Rahatsızlığınız yüzde 40 oranında rapor almanızı sağlıyorsa, vergi indirimi hakkı alarak 3600 prim günüyle de emekli olabilirsiniz. Geriye dönük prim ödemesi yapamazsınız.

25 Mayıs 2024’te emekli olabilirsiniz

25.05.1970 doğumluyum. Şubat 1988 başlangıcı ile toplam 77 gün sigortam yattı. 04.10.1993 tarihinden bu yana da devlet memuru öğretmen olarak görevdeyim. Askerliğimi 12/1994-04/1996 tarihleri arasında yedek subay olarak yaptım. Öğretmenlik sürem içerisinde bir özel okulda 2003-2004 yıllarında  toplam 37 gün daha sigortam yattı. En erken ne zaman, emekli aylığını da hak ederek emekli olabilirim? Cihan Atik

Emeklilik için 25 yıl fiili hizmet süresi ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. 54 yaşınızı dolduracağınız 25 Mayıs 2024 tarihinde, emekli aylığını da hak ederek emekli olabilirsiniz.

Kızınızın emeklilik için üç seçeneği var

Kızım 25.05.1975 doğumlu. İşe giriş tarihi 14.01.1999. 4/a kapsamında toplam 3208 prim günü var. 30.11.2008 tarihinden beri işsiz olup, çalışmamaktadır. Bu durumda 4/a  kapsamında ne zaman emekli olabilir, ne yapmalıdır? Örneğin, açıktan prim ödemek suretiyle 3600 günle emekli olabilir mi? Bunun dışında Bağ-Kur vs. seçenekler kullanılarak  daha erken emekli olma imkânı var mıdır? Yalçın Gençay

Kızınız, 5975 prim günü ve 55 yaş veya 3600 prim günü ve 58 yaş şartlarıyla 4/a (SSK) statüsünden emekli olabilir. 4/b (Bağ-Kur) statüsünden ise en az 5400 prim günüyle 56 yaşını doldurduğunda emekli olabilir.

Dışardan (isteğe bağlı sigortalı olarak) prim ödeyebilir. Ancak her üç durum içinde en erken 2030 yılında emekliliğe hak kazanabiliyor. Bu nedenle de dışardan prim ödemek için acele etmenize gerek yok. Önümüzdeki dönemde işe girip, primlerini çalışarak ödemesi söz konusu olabilir. Şayet, yapacağı emeklilik tercihine göre gerekli olan yaşı doldurmasına kalan süre içinde gerekli primi çalışarak ödemesinin söz konusu olamayacağının anlaşılması halinde, bu tarihten itibaren isteğe bağlı prim ödemeye başlayabilir.

İsteğe bağlı prim ödemesi durumunda göz önünde bulundurmanız gereken husus, isteğe bağlı sigortalı olarak ödenen primlerin 4/b (Bağ-Kur) kapsamında geçen sigortalılık süresi olarak kabul edileceği ve son 2520 günlük prim ödemesi içinde en fazla hangi sigortalılık kapsamında prim ödemiş olursa, o sigortalılık statüsünden emekli olması gerekeceği.

Emekli çalışan hangi durumda kıdem tazminatına hak kazanır?

2005 yılında emekli oldum ve tazminatımı aldım, ancak çalıştığım işyerinden ayrılmadım ve aynı işyerinde çalışmaya devam ediyorum. İşten ayrıldığım taktirde herhangi bir tazminat alabilir miyim? Adnan Öner

Haklı fesih nedeni olmaksızın işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatı alamazsınız. 4857 sayılı İş Kanununun 24. maddesinde sayılan haklı nedenlerden birine bağlı olarak işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz. Ya da emekli aylığınızı kestirip, birkaç ay tüm sigorta kollarına tabi olarak çalıştıktan sonra, yeniden emeklilik için başvurmak üzere işten ayrıldığınızda kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz.

İhbar tazminatına ise hangi sebeple olursa olsun işten kendiniz ayrılmanız halinde hak kazanamazsınız.

Kaynak: http://yaklasim.com/TodayWriters.aspx?wid=1032&cid=14077

Bir önceki yazımız olan Emekli Sandığında 53 yaşı doldurmanız gerek - 11 Temmuz 2013 başlıklı makalemizde emekli sandığı, emekli sandığında 53 yaş ve sgk internet sitesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI

escort pendik kartal escort Jigolo Arayan Bayanlar pendik escort porno hikayeleri jigolo