Hangi sigortalılar doğum borçlanması yapabilir? – 7 Mayıs 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Hangi sigortalılar doğum borçlanması yapabilir? – 7 Mayıs 2012
Paylaş
Tarih : 07 Mayıs 2012 - 9:44

Lütfi Köksal – Şerif Akcan

> Z. Boyacı / BOLU

08.09.1975 doğumlu bayanım. 01.06.1998 tarihinde İsteğe Bağlı Sigorta girişim var. 1994 ve 2002 yıllarında doğum yaptım. 1999/2002 tarihleri arasında ise Bağ-Kur’a prim ödedim. Acaba ben doğum borçlanması yapabilir miyim? 3600 gün primle ne zaman emekliliğe hak kazanıyorum? Toplam ne kadar prim gün açığım bulunmaktadır? Yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP: Sayın okurum, doğum borçlanması konusu çok sorulduğu için kimlerin doğum borçlanması yapabileceğini hatırlatmanın faydalanacağını düşünerek üstad Şerif Akçan Beyin anlatımıyla konuyu özet olarak bilgilerinize sunuyoruz…

SSK’LININ AVANTAJI

Doğum borçlanması yapabilme maalesef sınırsız olarak tüm kadınlarımıza verilmiş bir hak değildir. Bu nedenle kimlerin doğum borçlanması yapabileceğini özellikle vurgulamamız gerekir.
– Doğumdan önceki son sigortalılığı 4/a kapsamında olanlar borçlanma yapabilir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce İsteğe Bağlı SSK sigortalısı iken doğum yapan kadınlar da doğum sonrası 2 yıldan daha az prim ödemişlerse bu süreleri borçlanabilirler. 1 Ekim 2008 sonrasında İsteğe Bağlı (4/b yani Bağ-Kur kapsamında) sigortalı iken doğum yapanlar 4/a kapsamında sigortalı sayılmadıklarından doğum borçlanması yapamazlar.
– Doğumdan önceki son sigortalılık türünün 4/b veya 4/c kapsamında olması halinde doğum borçlanması yapılamayacağı gibi 2925 sayılı Kanuna tabi tarım sigortalıları da doğum borçlanması yapamazlar.

4 YIL BORÇLANMA

– Doğum borçlanması iki çocukla ve en fazla 4 yılla (1440 günle) sınırlıdır. Doğum borçlanması talebi kabul edilen kadın sigortalının iki yıllık borçlanma süresi içinde primi ödenmiş sürelerin bulunması halinde daha önce primi ödenen bu süreler borçlanılacak sürelerden düşülür.
– Doğum borçlanması yapmak için 18 yaş sınırlaması yok. 18 yaşından küçük kadınlar da doğum borçlanması yapabilir.
– Çıraklığı veya öğrenciliği esnasında sigorta tescili yapılan ve sonrasında bir iş yerinde SSK sigortalısı olarak çalışmadan doğum yapan kadınlar da doğum borçlanması yapabilir.
– Doğum borçlanma süreleri, borçlanma yapan sigortalının en son sigortalılık statüsündeki sigortalılık olarak değerlendirilmektedir. Borçlanmaya müracaat ettiği tarihteki sigortalılığı 4/b kapsamında olanların borçlanmaları ise 4/b kapsamında sigortalılık olarak değerlendirilmektedir.
Emekli olmamak şartıyla doğum borçlanmalarının tamamı bir defaya mahsus geri alınabilmektedir. Borçlanmayı iade alma hakkının bir defalık hak olduğunu özellikle belirtelim. Borçlanma hakkından vazgeçip yaptığı borçlanma ödemelerini geri alanlar, daha sonra yeniden doğum borçlanması yapabilir.

SADECE PRİME YARAR

– Doğum borçlanması askerlik gibi başlangıç tarihini geri götürmüyor. Sadece borçlanılan süre kadar prim, emeklilik gün toplamına ilave ediliyor. Zaten sigortalı işe girmeden önce olan doğumlar için borçlanma yapılamıyor.
Mevzuyu ana hatlarıyla sıraladıktan sonra okuyucumuzun cevabına dönersek; birinci çocuk sigortalı işe girmeden önce olduğu ve ikinci çocuk da Bağ-Kur’a prim ödedikten sonra olduğu için doğum borçlanması yapamazsınız.
01.06.1998 tarihli Sigorta girişiniz ve 4/a, 4/b mevzuatına göre ödenmiş toplam 2.966 gün priminiz bulunmaktadır. Buna göre; 20 yıl, 55 yaş ve 5.975 günle normal, 58 yaşınızda 3.600 günle ise yaştan emekli olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5 Mayıs 2012 Cumartesi Gündem başlıklı makalemizde 5 Mayıs 2012 Cumartesi Gündem, 5 mayıs 2012 cumartesi haberler ve 5 mayıs cumartesi gündem hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI