Halamdan da kira mı alacağım – 27 Şubat 2014

Ana Sayfa » Basından Haberler » Halamdan da kira mı alacağım – 27 Şubat 2014
Paylaş
Tarih : 27 Şubat 2014 - 9:50

SORU: Annemi üç yaşında kaybetmişim. Beni halam büyüttü. İyi bir eğitim yaptım ve iş hayatına atıldım. Boğaz manzaralı güzel bir ev aldım ve halama kira almadan tahsis ettim. Geçenlerde, vergi dairesinden gelip evin bana ait olduğuna dair tespit yapmışlar. Halamdan kira almam gerekiyormuş doğru mu? Beni büyüten halamdan nasıl kira alırım?
Serdar ÖZDEMİR – İstanbul

YANIT: Gelir Vergisi Kanunu’nun 73. maddesi, sizi büyütmüş dahi olsa, halanızın size ait evde bedelsiz olarak oturmasını kabul etmiyor. Halanızdan kira almasanız dahi evinizin emlak vergisi değerinin yüzde beşi oranında “yıllık kira geliri” beyan etmeniz gerekiyor. Maalesef yasa böyle!..
3 MİLYON KİRANIN VERGİSİ

SORU: Asgari ücretlinin bile vergi ödediği ülkemizde, kafamı karıştıran bir şey duydum. Yurt dışında yaşayan bir yabancı ya da örneğin Almanya’da yerleşik bir vatandaşımız, Türkiye’den; 3 milyon lira işyeri kirası, 5 milyon lira kâr payı geliri ve 2 milyon lira eurobond faizi yani 10 milyon lira geliri olduğunda, Türkiye’de beyanname vermeyecek ve 10 lira dahi vergi ödemeyecekmiş doğrumu?
Ender ORHON – İstanbul

YANIT: Evet, örneğinizdeki 10 milyon lira için beyanname verilmeyecek ve gelir vergisi de ödenmeyecek.
ŞİRKET MÜDÜRÜNE KİRALAMA

SORU: Şirket müdürü için bir şahıstan net 5.000 TL’ye ev kiraladık. Ödemenin; KDV ve stopajı var mı?
Gülay KUŞÇU – Ankara

YAKIT: Mal sahibi gerçek kişi olduğu için KDV yok. Ancak “netten brüte” hesaplama yapıp, 6.250 TL üzerinden yüzde 20 stopaj (vergi kesintisi) yapacak ve 5.000 TL “net kira” ödeyeceksiniz.
İşyeri olarak kullanılan konut için ödenen kredi faizi gider yazılır mı?

SORU: Banka kredisi kullanarak bir daire aldım. Avukatlık faaliyetimde işyeri olarak kullandığım bu gayrimenkul için ödediğim ve ödeyeceğim faizleri gider yazabilir miyim?
Atilla YAMAN – Muğla

YANIT: Banka kredisi nedeniyle ödediğiniz faizlerin, aldığınız gayrimenkulü defterinize kaydettiğiniz hesap dönemi sonuna kadar olan kısmının “maliyete” intikal ettirilmesi zorunludur. Sonraki dönemlerde ödenen kredi faizlerini, isterseniz doğrudan gider yazabilirsiniz veya maliyet bedeline ekleyebilirsiniz. (Maliye Bak.Özelgesi, 31 Ocak 2012 tarih ve GİB.4.48.15.01-KDV 29-10 sayılı)
Kendi kendime KİRA MI ödeyeceğim?

SORU: Mülkiyeti kendime ait işyerinde, faaliyette bulunduğum limited şirketim var. Muhasebecim;
“1.Kendinize kira ödeyeceksiniz.
2.Kendinize ödediğiniz kiradan yüzde 20 vergi keseceksiniz “ dedi. Doğru mu?
Ahmet KÖSE – Trabzon

YANIT: Evet, doğru. O kira; sizin geliriniz, şirketinizin de gideri olacak.
Döviz cinsinden kiranın beyanı

SORU: Kirayı döviz cinsinden alıyorum. Kira gelirimi nasıl belirleyeceğim.
Yeşim TANER – Antalya

YANIT: Döviz cinsinden kiraya verme işlemlerinde, tahsilatın yapıldığı tarihteki TC Merkez Bankası “döviz alış kuru” esas alınarak, kira geliri belirlenir.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25901501.asp

Bir önceki yazımız olan Yabancıların ve Türk vatandaşlarının kira gelirlerinin beyanı - 27 Şubat 2014 başlıklı makalemizde Beyan edilecek kira gelirinden yapılabilecek indirimler, BEYANNAME VERME SÜRESİ ve Gelir Vergisi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI