Gurbetçi emekli iki kere düşünmeli – 12 Eylül 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Gurbetçi emekli iki kere düşünmeli – 12 Eylül 2012
Paylaş
Tarih : 12 Eylül 2012 - 10:56

Sadettin Orhan

Halihazırda yurtdışında dört milyon civarında vatandaşımız bulunuyor. Bunların yarıya yakını işçi olarak, bir kısmı da serbest çalışıyor. Geriye kalanlar da bunların eş ve çocukları.

Yıllarını yurtdışında geçiren gurbetçilerimiz, isterlerse Türkiye’den de emekli olabiliyorlar. Yurtdışı hizmet borçlanması yaparak, günlük en az 10 lira ödemek suretiyle aylığa hak kazanıyorlar. Erkekler çalıştıkları süreleri, bayanlar ise yurtdışında geçen sürenin tamamını borçlanabiliyor. Fakat gurbetçi emekliler için, emeklilik sonrası çalışamama gibi bir dezavantaj söz konusu. Yurtdışı borçlanmayla Türkiye’den emekli olan bir gurbetçimiz, Türkiye’de çalışmak isterse hem çalışıp hem de emekli aylığını alabiliyor. Ancak yurtdışında çalışmak istediğinde Türkiye’deki emekli aylığı kesiliyor.

Almanya için 400 euro dönemi bitti

Emeklilik sonrası çalışma halinde aylığın kesilmesi genel kuralken, örneğin Almanya’da aylık 400 euro’nun altındaki çalışmalarda aylık kesilmiyordu. Borçlanmayla emekli olan kişi hem Türkiye’den aylık alıp hem de Almanya’da 400 euro’dan az ücretle çalışabiliyordu. Ancak 28 Haziran 2012 itibariyle bu uygulamaya son verildi.

SGK, yayınlamış olduğu genelgeyle 28 Haziran 2012 tarihi itibariyle kısa süreli ve düşük ücretli çalışmaları da yasak kapsamına dahil etti. Yani bu tarih itibariyle 400 euro’nun altındaki çalışmalarda da Türkiye’den bağlanan aylıklar kesilecek. Fakat 28 Haziran’dan önce aylık almakta olup aynı zamanda kısa süreli/cüzi ücretli çalışması devam edenlerin aylıkları kesilmeyecek.

Kıyaslamadan emekli olmayın

Yurtdışı borçlanmayla emekli olanlara -yüksekten borçlanma yapanlar hariç- ortalama 800 lira civarında aylık bağlanıyor. Emeklilik sonrası 400 euro ücretle çalışmayı düşünen gurbetçilerimiz, SGK’nın yeni düzenlemesinden sonra iki kere düşünmeli. Zira emekli olup 800 lira aylık almaya başlarken diğer taraftan 400 euro’dan (920 TL) vazgeçmeleri gerekecek.

İki aylığı bir arada alabilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, evlenmeden önce SSK’lı olarak çalışmışlığım vardı. Fakat uzun süre çalışmama rağmen sadece 17 gün prim ödemişler. Ben %50 oranında işitme engelleyim. Yeni rapor alırsam oranın %90’larda olacağını sanıyorum. Bana malulen emekli olabileceğim söylendi. Bu bilgilere göre malulen emekli olabilir miyim? Eşimden almakta olduğum dul aylığım malulen emeklilikte kesilir mi? Semiha K.

Cevap: Değerli okurum, malulen emeklilik için 10 yıllık sigortalılık süresi ve en az 1800 gün (5 yıl) prim ödenmiş olması gerekiyor. Başkasının bakımına muhtaç derecede malul olanlarda 10 yıllık şart aranmıyor. Mevcut 17 günlük priminizi 1800 güne tamamlarsanız ve en az %60 oranında rapor alabilirseniz malulen emekli olursunuz. Malulen emekli olduktan sonra dul aylığınız kesilmez. İki aylığı bir arada alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ekonomi fazla mı soğuyor? - 12 Eylül 2012 başlıklı makalemizde Ekonomi fazla mı soğuyor, osman arıoğlu ve Özel tüketimde gerileme var hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI